Спеціальні потреби

Актуально

Правозахисники висунули на місце Карпачової «народного омбудсмена» Захарова

Євген Захаров

«Захаров – вибір громадськості», «Є шанс отримати справжнього омбудсмена», «Авторитетнішого кандидата в очах громадянського суспільства не знайти». Довгий список з підписами на підтримку Євгена Захарова опублікувала на своєму сайті Українська Гельсінська спілка з прав людини. Кандидатуру відомого лідера правозахисного руху громадськість висуває на посаду омбудсмена, замість нинішнього уповноваженого Верховної Ради Ніни Карпачової.

Повноваження Карпачової вигасають 7 лютого, і її місце, на думку правозахисників, повинен посісти саме голова правління УГСПЛ Захаров – людина з багатим досвідом захисту порушених людських прав та високим авторитетом серед неурядових організацій. Перевагою свого висуванця правозахисники називають також незалежність від партійного впливу.

Про це написали правозахисники у зверненні до голови Верховної Ради України Володимира Литвина і народних депутатів, у якому просять підтримати під час голосування їхню кандидатуру. Як вони нагадали, посаду омбудсмена не може обіймати людина, яка тісно пов’язана з тими чи іншими політичними партіями, або державний посадовець, який зробив кар'єру в органах, що є традиційними порушниками прав людини – міліції, прокуратурі, службі безпеки. В такому разі не омбудсмен контролюватиме владу, а влада поставить під контроль діяльність омбудсмена, – застерігають підписанти.

Автори звернення натякають як на нинішнього уповноваженого Ніну Карпачову – члена виборчої першої п’ятірки Партії регіонів, так і на можливого нового висуванця від влади. За даними ЗМІ, адміністрація президента готує на місце омбудсмена колишнього генерального прокурора (2003-2004 рр.) Геннадія Васильєва.

«Банкова планує бліц-криг з Васильєвим. Тобто висунути і тут же обрати, не чекаючи необхідних за законом 20 діб для розгляду кандидатури претендента», – заявив, коментуючи цю інформацію, сам кандидат від Української Гельсінської спілки Євген Захаров в інтерв’ю «Українському тижню».

При цьому як наголосив Захаров, «генпрокурор не може бути омбудсменом за визначенням». За його словами, саме інформація про те, що уповноваженим з прав людини влада хоче зробити екс-генпрокурора Васильєва, була його головним мотивом для висування власної кандидатури. Утім, як визнає правозахисник, шансів на обрання у нього майже нема.

«Я розумію, що шансів у мене вкрай мало. Я їм чужий», – сказав висуванець від правозахисної спільноти.

Провладна більшість навряд чи підтримає кандидатуру «народного омбудсмена» Захарова. Але вона принаймні не зможе уникнути відкритої публічної дискусії, – сказав «Голосу Америки» виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко.

«Одна з цілей, яку ми ставили перед собою, висуваючи нашу кандидатуру, – це завадити тому, щоб питання вирішувалося кулуарно. Бо сьогоднішня влада намагається багато суспільно важливих питань вирішувати кулуарно. Тому ми хочемо винести це питання в суспільну площину, щоб було відкрите обговорення, з наведенням аргументів «за» і «проти». Ми сподіваємося донести наше бачення того, для чого взагалі потрібен омбудсмен, і які люди є прийнятними для цієї посади. І якщо дійсно влада планує підтримати екс-генпрокурора Васильєва, то можливо, завдяки нашим зусиллям ці плани не здійсняться», – сказав Бущенко.

Правозахисник розповів також «Голосу Америки», що саме, на думку правозахисної спільноти, має зробити новообраний омбудсмен, і що зробив би на цій посаді їхній висуванець Євген Захаров. Як каже Бущенко, насамперед треба змінити ситуацію, коли омбудсмен не звітує щорічно, як це належить за законом.

«Щороку омбудсмен має подавати доповідь про стан з правами людини в Україні. Цього не відбувалося за ці роки, коли Ніна Карпачова була омбудсменом. Тому наша організація ось уже кілька років готує і публікує такі звіти. Фактично ми виконуємо роботу, яку мала б робити вона. По-друге, необхідно змінити ситуацію, коли в країні існує лише один центральний офіс омбудсмена у Києві. Цього недостатньо для такої країни, як Україна. Мають бути розвинуті регіональні представництва, щоб швидко реагувати на порушення прав людини на місцях. Омбудсмен має дійти до регіонів. Треба також диверсифікувати цю службу – щоб був омбудсмен з питань протидії катуванням у міліції, з інформаційної безпеки, з питань свободи вираження поглядів і т. ін. І нарешті, є дуже важливе повноваження омбудсмена, яке майже не використовується: це право звернення до Конституційного суду. Тут можна було б зробити дуже багато. На жаль, було всього лише декілька звернень від Карпачової до КС, які стосувалися прав людини. 3 або 4 звернення за майже 15 років її перебування на посаді – це промовистий показник у роботі. І це свідчення того, що наш омбудсмен недопрацьовує», – сказав Аркадій Бущенко «Голосу Америки».

Нагадаємо: уповноважений з прав людини Верховної Ради обирається парламентом кожні 5 років, і кількість обрань для однієї особи законом не обмежена. На цю посаду Ніна Карпачова обиралася тричі: у 1998, 2003 і 2007 роках.Євген Захаров на цей пост нині висувається вдруге. У 2007 році голову правління УГСПЛ вже висували на посаду омбудсмена; тоді його кандидатуру підтримало близько 300 правозахисних організацій.

Сьогодні серед можливих претендентів на посаду, окрім екс-генпрокурора Геннадія Васильєва, оглядачі називають також народного депутата від Партії регіонів Сергія Головатого, президента Міжнародного правозахисного центру Ла Страда – Україна Катерину Левченко та урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Валерію Лутківську.

Всі новини дня

План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео

“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.

Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручає диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» президентці Національної академії наук США (NAS) Марші Макнат

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.

Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.

Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.

Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.

Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.

За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.

«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.

У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.

На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.

Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.

Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.

За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.

Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.

За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.

Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.

За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG