Актуально
"З кожним днем ми все більше бачимо, як мало Росія поважає права людини" - представниця США на засіданні Радбезу ООН

У Раді безпеки ООН триває засідання, присвячене наслідкам повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну. Відкриваючи захід, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що «війна в Україні є одним із найбільших викликів міжнародному порядку та глобальній архітектурі миру, які засновані на Статуті Організації Об'єднаних Націй».
«Ми має справу з повноцінним вторгненням, на кількох фронтах на територію одного члена ООН - України - іншим, Російською Федерацією – постійним членом Ради Безпеки – в порушенні Статуту ООН», - додав він.
За його словами, війна призвела до безглуздої втрати життя, масштабних спустошень у міських центрах і руйнування цивільної інфраструктури. «Ніколи не забуду жахливі фотографії вбитих у Бучі мирних жителів. Я негайно закликав провести незалежне розслідування, щоб гарантувати ефективність відповідальності. Я також глибоко шокований особистими свідченнями про зґвалтування та сексуальне насильство, які зараз з'являються. Верховний комісар з прав людини говорив про можливі військові злочини, серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та права людини”, - заявив він.
Заступник Генерального секретаря з гуманітарних питань Мартін Гріфітс зазначив, що за останні шість тижнів було вбито щонайменше 1430 людей, серед них понад 121 дитина. «Ми знаємо, що, ймовірно, ці цифри серйозно недооцінені», - додав він. Майже 11 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки, з них понад 4,2 мільйона зараз - біженці.
У своїй промові він також згадав, що мешканці Маріуполя більше п’яти тижнів живуть в умовах боїв, а мешканці Чернігова, Сум та Харкова - відрізані від товарів та послуг першої необхідності. Він також висловив свою стурбованість через зростаючу кількість повідомлень про торгівлю людьми, сексуальне насильство, експлуатацію та насильство в Україні та регіоні.
Гріфітс також повідомив, що вчора він був у Москві, де він мав розмову з російськими високопосадовцями, зокрема, з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим. «На зустрічі ми також обговорили надсилання гуманітарних конвоїв. Я окреслив можливості розвитку цієї співпраці, поділившись конкретними пропозиціями щодо взаємно узгодженого заморожування воєнних дій, щоб дозволити евакуацію мирного населення та безпечного проходження рятувальної допомоги. Мої колеги отримали ці пропозиції і запевнили мене у своєму намірі ретельно вивчити ці ідеї. Ми домовилися залишатися в тісному контакті», - додав він.
Після цього до Ради безпеки звернувся президент України Володимир Зеленський. У своєму виступі він зазначив, що Рада безпеки повинна гарантувати безпеку. "Так де ця безпека, яку має гарантувати Рада безпеки? Її немає, хоча і є Рада безпеки. Де ми, заради якого створювалася ООН? Просто не може ефективно працювати", - додав він.
Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд, яка щойно повернулася з Молдови, де вона мала змогу поспілкуватися з українськими біженцями, значну частину свого виступу присвятила подіям у Бучі. «Повідомляється, що російські агенти ФСБ вилучають паспорти та посвідчення особи, забирають мобільні телефони та розлучають сім’ї. Мені не потрібно пояснювати, про що нагадують ці так звані «фільтраційні табори». З кожним днем ми все більше бачимо, як мало Росія поважає права людини. Тому я вчора оголосила, що Сполучені Штати у координації з Україною та багатьма іншими державами ООН будуть домагатися відсторонення Росії від Ради ООН з прав людини», - додала вона.
Постійний представник Росії при організації Василь Небензя на засіданні заявив, що Росія в Україні "не б'є по цивільних об'єктах, щоб зберегти мирних жителів".
У МЗС Росії заявляють про "провокацію українських радикалів" у Бучі.
Як вказує видання The New York Times, аналіз супутникових знімків здійснений цим виданням "спростовує твердження Росії, що вбивства цивільних у Бучі, передмісті Києва, було здійснено після того, як її солдати вийшли з міста".
У статті використано матеріали The New York Times, "Настоящее время".
Всі новини дня
- Голос Америки
Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".
ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.
Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.
У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.
- Голос Америки
Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.
Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".
Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.
Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.
"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.
Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.
Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.
Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.
Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.
Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.
8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».
«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.
Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.
«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.
Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.
Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.
Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео
Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.
Форум