Спеціальні потреби

Актуально

Блінкен в ООН: "Дух українців незламний, він міцніший ніж будь-коли. Вони продемонстрували надихаючу єдність" 

За ініціативи Дмитра Кулеби, міністра закордонних справ України, Рада Безпеки ООН вшанувала пам'ять жертв російської агресії

24 лютого, вшановуючи річницю початку повномасштабного російського вторгнення, Рада Безпеки ООН провела дебати міністерського рівня. Незважаючи на протест та незадоволення Росії, у заході, окрім міністрів країн-членів Радбезу, взяли участь міністри закордонних справ низки європейських країн, у тому числі і Жозеп Боррель, очільник європейської дипломатії.

Відкриваючи засідання Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, заявив, що люди України живуть у пеклі. За його даними, 17,6 млн українців – майже 40 % населення — потребують гуманітарної допомоги та захисту.

Війна також знищила 30% довоєнних робочих місць. За оцінками Всесвітньої продовольчої програми, майже 40% українців не можуть дозволити собі або не мають достатньо їжі.

«Війна спровокувала кризу переміщення, якої в Європі не було десятиліттями. Понад 8 млн українських біженців зареєстровано по всій Європі. Ще приблизно 5,4 млн – внутрішньо переміщені особи. Майже 10 млн людей, у тому числі 7,8 млн дітей, знаходяться під загрозою гострого посттравматичного стресового розладу», - додав він

За минулий рік, попри понад сорок дебатів щодо України в Раді Безпеки, і досі «говорить зброя», проте лише дипломатія є шляхом до справедливого та сталого миру, каже Гутерріш. «Ми повинні запобігти подальшій ескалації та заохочувати всі серйозні зусилля, щоб припинити кровопролиття і, нарешті, дати миру шанс», - додав він.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у своєму виступі багато говорив про те, яким має бути мир
Держсекретар США Ентоні Блінкен у своєму виступі багато говорив про те, яким має бути мир

Про «справедливий мир» говорив у своїй промові і державний секретар США Ентоні Блінкен. Він згадав, як рік тому він у цій самій залі говорив про плани Росії щодо повномасштабного вторгнення, а представник РФ публічно назвав його заяви «безпідставними звинуваченнями», проте, за тиждень Росія розпочала вторгнення.

«Через запеклий опір захисників України президент Путін не досяг своєї головної мети – завоювати Україну, знищити її як незалежну країну та поглинути Росією», - заявив держсекретар.

За його словами, Путін намагався розіграти ту саму карту, що й при анексії Криму, проводячи незаконні референдуми та маніпулюючи їхніми результатами. «Коли президент Путін не зміг зламати українську армію, він посилив спроби зламати український дух. За останній рік Росія вбила десятки тисяч українських чоловіків, жінок і дітей. Вони вигнали із власних домів 13 млн людей, зруйнували більш ніж половину енергетичної системи країни, розбомбили 700 лікарень, 2600 шкіл та викрали щонайменше 6000 українських дітей, в тому числі 4-місячних дітей, та відправили до Росії. Але дух українців незламний. Насправді він міцніший ніж будь-коли. Значно менші за чисельністю, українці хоробро бились, захищаючи свою країну, свою свободу, право визначати своє власне майбутнє. І вони продемонстрували надихаючу єдність і допомагали один одному вистояти безжальну агресію Москви», - зазначив він.

Блінкен також додав, що переважна більшість держав-членів ООН неодноразово голосувала за засудження порушень Росією Статуту ООН і відкидали її незаконні спроби захоплення української території.

«Вчора 141 країна проголосувала за резолюцію, яка підтверджує основні принципи суверенітету та територіальної цілісності, засуджує звірства Росії та висловлює підтримку тому, що всеосяжний мир має бути на основі Статуту ООН», - заявив держсекретар.

За його словами, жодна країна не зазнала більших труднощів від російської війни, ніж Україна, але майже кожна країна відчула біль. І країни світу продовжують підтримувати Україну. «Тому що ми всі визнаємо, що якщо ми відмовляємося від України, ми відмовляємося від самого статуту ООН, а також від принципів і правил, які дають усім країни відчуття безпеки.

Жодного захоплення територій та зміни кордонів іншої країни. Жодних нападів на цивільне населення під час війни, жодних загарбницьких війн.

Якщо ми не будемо захищати ці основні принципи, ми отримаємо світ, у якому право сильних пануватиме над слабшими. Це світ, якому мав покласти кінець цей орган [Рада Безпеки]. І члени цієї ради несуть унікальну відповідальність за те, щоб до нього не повернулися», - додав він.

Блінкен переконаний: ніхто не хоче миру більше, аніж українці. І Сполучені Штати давно чітко дали зрозуміти, ще до цієї війни, що вони готові до будь-яких значущих дипломатичних зусиль, щоб зупинити агресію Росії проти України. «Але історія вчить нас, що для того, щоб мир був справедливим, важлива природа миру: він повинен підтримувати принципи, що лежать в основі Статуту ООН: суверенітет, територіальна цілісність, незалежність. Щоб мир був тривалим, він має гарантувати, що Росія не зможе просто відпочити, переозброїтися та відновити війну через кілька місяців чи років. Будь-який мир, який легітимізує захоплення Росією землі силою, послабить Статут ООН та надішле сигнал усім майбутнім агресорам», - додав він.

За словами головного американського дипломата, члени Ради Безпеки несуть фундаментальну відповідальність за те, щоб будь-який мир був справедливим. «Членів ради не повинні вводити в оману заклики до тимчасового або безумовного припинення вогню. Росія використовуватиме будь-яку паузу в бойових діях, щоб консолідувати контроль над територією, яку вона незаконно захопила, і поповнити свої сили для подальших атак. Так і сталося, коли перший наступ Росії на Україну був заморожений у 2015 році. Подивіться, що ми отримали. І члени цієї ради не повинні фальшиво проводити рівність, закликаючи обидві сторони припинити війну, або закликати інші країни припинити підтримку України в ім’я миру. Жоден член цієї ради не повинен закликати до миру, підтримуючи війну Росії проти України та Статуту ООН. У цій війні є агресор і є жертва. Росія бореться за нові території. Україна бореться за свою свободу. Якщо Росія припинить воювати і піде з України, війна закінчиться. Якщо Україна перестає воювати, Україні кінець», - додав він.

Український міністр Дмитро Кулеба виступав одразу після Генсека Гутерреша, проти чого протестувала Росія
Український міністр Дмитро Кулеба виступав одразу після Генсека Гутерреша, проти чого протестувала Росія

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який виступав після Гутерріша, проти цього протестував російський посол на самому початку засідання, також говорив про мир. «Мета мирного плану – вивести російські війська з України та зробити світ більш безпечним місцем. Очевидно, що будь-які нові мирні пропозиції мають бути узгоджені з вимогами, викладеними в Резолюції. Ми запрошуємо всі країни з усіх куточків світу сприяти реалізації Резолюції та Формули миру. Ми маємо діяти швидко».

У кінці виступу міністр закликав присутніх вшанувати пам’ять жертв російської агресії. Проте, коли присутні встали, російський постпред Василь Небензя спочатку залишився на місці та почав вимагати слово. В цей час єдині, хто залишилися на сидіти на місці були представники Бразилії та Китаю.

Після хвилини мочання, Небензя отримав слово та оголосив: «Ми встаємо, що вшанувати пам’ять усіх жертв того, що сталося в Україні, починаючи з 2014-го року». Коли він встав, спочатку його ніхто не підтримав. Лише після того, як він руками показав Генсеку ООН, що треба піднятися, Гутерреш піднявся, і за ним піднялися інші.

Василь Небензя під час "російської" хвилини мовчання
Василь Небензя під час "російської" хвилини мовчання

У своєму ж виступі Василь Небензя традиційно звинувачував у війні в Україні «колективний захід». За його словами, «Захід» під миром розуміє виключно капітуляцію Росії та завдання їй стратегічної поразки в ідеалі з наступним розпадом, аби перекроїти території, які входять до неї. «Це справжні цілі західного втручання в українські справи, що наочно з'явилися, до речі, рівно дев’ять років тому», - заявив він.

Він також додав, що Росія ніколи не декларувала, що ціллю так званої воєнної операції є знищення України та її деукраїнізація. «Ми завжди виступали за те, щоб поряд з нами, як і раніше, був дружній нам сусід, який не загрожує, не дискримінує і не займається відродженням нацизму. Тому ваше це гасло насправді має звучати наступним чином: якщо військові дії припинить Росія, в Україні продовжиться дискримінація та утиски російськомовного населення. Якщо ж бойові дії припинить Україна, вона отримає шанс відродитися як нормальна, миролюбна, незалежна держава, та уникнути втрати багато тисяч людських життів», - заявив російський посол.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG