Спеціальні потреби

Актуально

Росія скликала засідання Радбезу ООН про експорт зброї, натомість її закликали припинити війну в Україні 

Україна не брала участь у засіданні. Проте до нього долучили, серед інших, Білорусь, Індію та Іран, країни-партнерки РФ. Більшість країн-членів Радбезу були представлені не головами місій, а їхніми заступниками

Росія у кріслі головуючої країни в Раді Безпеки ООН продовжує використовувати цей орган для поширення власних наративів та порядку денного. Після того, як 5 квітня Росія провела засідання у форматі "Арріа" щодо депортації українських дітей, 10 квітня вона вже ініціювала та провела відкриті дебати щодо контролю за експортом зброї та військової техніки.

Головною доповідачкою на засіданні була заступниця генерального секретаря ООН та верховна представниця з питань роззброєння Ісумі Накаміцу. Україна не брала участі в цьому заході, оскільки, за словами дипломатів, у цілому не планує брати участь у засіданнях під головуванням Росії. Показово, що до засідання долучили, зокрема, Білорусь, Індію та Іран, країни-партнери РФ. Крім того, більшість країн-членів радбезу були представлені не головами місій, а їхніми заступниками.

Виступ головної доповідачки був досить нейтральним. Вона не згадала окремо жодної країни, лише нагадала про ту архітектуру міжнародної безпеки, яка вже була побудована, та як важливо усім країнам-членам ООН її дотримуватися та імплементовувати.

Окрім того, вона нагадала, що регулювання міжнародної торгівлі зброєю та запобігання незаконній торгівлі озброєнням та боєприпасами потребує ефективного контролю над експортом, посередництвом, імпортом, транзитом, зберіганням та ретрансляцією. За міжнародними нормами, будь-яка передача зброї та боєприпасів повинна передбачати оцінку ризиків. Запобігання перенаправленню також вимагає співпраці та обміну інформацією між державами-імпортерами, а також облік та захист зброї та боєприпасів. Не менш важливим є і відстеження зброї та боєприпасів.

Після Накаміцу слово взяв постійний представник Росії при ООН Василь Небензя. Він багато разів згадував Україну, а також повторював наративи РФ, що на війні в Україні заробляють західні країни та їхні військово-промислові комплекси. А також, що зброя з України потрапляє до рук злочинців чи осідає в африканських країнах, хоча жодного доказу цього не навів. За його словами, питання контролю за постачанням зброї останнім часом стають все більш актуальними: «Ризики, пов’язані з безконтрольним її розповзанням та потрапляннями через чорний ринок до рук злочинців та терористів ростуть у геометричній прогресії».

Він також звинуватив «країни Заходу» у тому, що вони не лише не борються з недотриманням норм, а й тиснуть на «треті країни», вимагаючи від них порушити домовленості з Росією та іншими країнами «в інтересах нарощування поставок зброї Києву». Він згадав, що 30 листопада 2022 року Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив про поновлення виробництва бойових систем радянської розробки на підприємствах країн Східної Європи.

«Міжурядові угоди з цими країнами передбачали зобов’язання не поставляти таку продукцію без погодження СРСР або Росії як його наступниці», - заявив Небензя.

Сьогоднішнє засідання, за словами дипломатів, це намагання Росії як відповідальної сторони у контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність
Сьогоднішнє засідання, за словами дипломатів, це намагання Росії як відповідальної сторони у контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність

Заступник постійної представниці США при ООН, посол Роберт Вуд у своєму виступі нагадав, що Росія розпочала своє головування практично з виправдання викрадення українських дітей.

«А сьогоднішнє засідання – тонке завуальоване зусилля представити Росію як відповідальну сторону у контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність, яку вона створила - збройне вторгнення на територію сусіда», - повідомив Вуд.

За його словами, впродовж двох десятиліть США допомагали іншим урядам у розробці та ухваленні необхідних законів, правил і політики для контролю за імпортом і експортом озброєння. «Ми також ретельно оцінюємо ризик втрати на полі бою, особливо в складних умовах. Потрібно зосередитися на найбільш помітній ситуації сьогодні – Україні. Ми не повинні робити вигляд, що конфлікт в Україні – це питання систем експорту зброї. Україна була захоплена. І вона має повне право захищатися. Це відображено в статуті ООН, і міжнародна спільнота має повне право продовжувати свою багаторічну підтримку оборони України», - додав він.

Ми не повинні робити вигляд, що конфлікт в Україні – це питання систем експорту зброї. Україна була захоплена. І вона має повне право захищатися. Це відображено в статуті ООН, і міжнародне співтовариство має повне право продовжувати свою багаторічну підтримку оборони України
Роберт Вуд, посол місії США при ООН

За словами дипломата, ця допомога надає важливу підтримку Україні. Сполучені Штати, своєю чергою, продовжують тісно співпрацювати з Україною для встановлення та впровадження процедур, щоб зменшити ризик незаконного переміщення зброї та військового обладнання. І уряд України, додав посол, зобов’язується належним чином зберігати та обліковувати оборонну техніку. «Натомість Росія ніколи не дозволяла фактам втручатися в її неправдиві наративи, намагаючись дискредитувати Україну та послабити міжнародну підтримку самооборони України», - заявив Вуд.

Він також згадав про те, що Росія звернулася до режимів-ізгоїв, щоб спробувати незаконно отримати зброю та обладнання для підтримки своїх військових операцій, зокрема, до Північної Кореї. «У листопаді 2022 року КНДР поставила піхотні ракети в Росію, щоб їх використовувала підтримувана Кремлем група Вагнера. І ми знаємо, що Росія активно прагне придбати додаткові боєприпаси у КНДР», - заявив він.

Окрім того, Росія використовує іранські дрони для атаки на цивільну інфраструктуру, що порушує резолюцію Ради Безпеки. «Найбільш ефективним і очевидним шляхом до миру та зменшення ризику незаконного поширення зброї було б для Росії припинити війну, яку вона розпочала, і вивести свої війська з суверенної території України. Ми ще раз закликаємо Росію це зробити», - підсумував він.

Представник Ірану, який був долучений до засідання, своєю чергою, звинувачення на адресу своєї країни заперечив. «Іран неодноразово заперечував необґрунтовані заяви про передачу зброї для використання в конфлікті в Україні, включаючи дрони. Такі звинувачення абсолютно безпідставні і не мають нічого спільного з резолюцією Ради безпеки», - додав він.

І на додачу звинуватив Сполучені Штати та деяких члени ради у зловживанні стандартними практиками зустрічі заради просування власних політичних завдань.

Всі новини дня

Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію під час прес-конференції на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 10 червня 2023 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.

Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.

«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.

Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.

«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.

«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.

Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.

«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.

"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.

За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.

Також Канада надає позики для економічної підтримки України.

Дивіться також:

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Відео

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – оголосив премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо

Нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні – ЗМІ про імовірний контрнаступ

Збройні сили повідомляють про бої навколо Бахмута. На цьому архівному фото український військовослужбовець на тлі самохідної артилерійської установки поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 9 листопада 2022 року. (AP Photo/LIBKOS

Західні ЗМІ, посилаючись на військових експертів, повідомляють, що контрнаступ Збройних Сил України попри те, що не був офіційно оголошений українською владою, найімовірніше, вже почався.

Британська розвідка повідомляє про значний прогрес та прорив першої лінії російської оборони на деяких ділянках наступу українським військом на сході та півдні.

«За останні 48 годин значні українські операції відбуваються на кількох ділянках сходу та півдня України. На деяких ділянках українські сили, ймовірно, досягли значного прогресу та пробили першу лінію російської оборони. В інших – український прогрес був повільнішим», – твітує британське міністерство оборони у суботу, 10 червня.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) підтверджують у п'ятницю ввечері, що українські війська 9 червня продовжили контрнаступальні операції щонайменше на чотирьох ділянках фронту, «здобувши подальші успіхи в районі Бахмута та на заході Донецької області.

Неочікувано для оглядачів інформацію про контрнаступ озвучив і президент Росії Володимир Путін, який заявив про успіхи у стримуванні українського контрнаступу та втрати ЗСУ.

Путін під час засідання голів країн Союзу незалежних держав заявив: “Треба абсолютно точно констатувати, що цей наступ розпочався. Про це говорить використання стратегічних резервів української армії”.

Путін у своїй заяві також говорить про те, що російській армії не вистачає сучасного обладнання, “але оборонна промисловість розвивається швидко”.

Президент РФ стверджує, що контрнаступ України “не досягнув поставлених цілей” і водночас додає: “Наступальний потенціал військ зберігається. Воєнне керівництво Росії реально оцінює ситуацію і буде виходити з цих реалій, вибудовуючи свої дії на майбутнє”.

Інститут вивчення війни (ISW) назвав цю заяву Путіна “помітним відхиленням від його попереднього дистанційованого підходу до обговорення реалій на полі бою”.

На думку аналітиків ISW, виступ Путіна може свідчити про те, що “Кремль вчиться на своєму попередньому невдалому підході до риторичного применшення” успіхів українського війська.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомляє, про "активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку". Посадовиця також додала, що ситуація напружена на всіх ділянках фронту.

Маляр поширила у Телеграмі пояснення “навіщо російська пропаганда розкручує тему наступу Збройних Сил України”.

Так, за версією центру стратегічних комунікацій StratСom, серед інших причин, таких як спроби деморалізації українців, ворог намагається надати підтримку власним солдатам.

“Адже проблема з низькою психологічною готовністю до бою є основною в російській армії”, - стверджують експерти центру.

Щодо самого контрнаступу, президент України Володимир Зеленський у своєму виступі говорить тільки про те, що “цими днями” українські воїни ведуть “особливо важкі бої”.

Генеральний штаб ЗСУ інформує, що за минулу добу українські воїни ліквідували 890 російських окупантів, знищили 8 танків, 7 бойових броньованих машин, 15 артилерійських систем, одну РСЗВ, 3 засоби ППО, 16 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 5 крилатих ракет, 18 автомобілів та 5 одиниць спеціальної техніки.

Публікуючи оцінки українського контрнаступу, видання New York Times цитує посадовців США та Європи, котрі кажуть, що нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні. Газета стверджує, що українські війська “почали операції на кількох фронтах” минулого тижня, після навчання складній тактиці ведення війни та озброєні сучасною західною зброєю вартістю мільярди доларів.

Видання також, спираючись на приватні цитати офіційних осіб, припускає, що “витіснення всіх російських сил з окупованої української землі вкрай малоймовірне”.

Західні медіа сходяться на тому, нова військова ініціатива вплине на дискусії про майбутню підтримку України. NYT додає, що залишається незрозумілим те, що саме Сполучені Штати, Європа та Україна вважатимуть “успішним” контрнаступом.

“Яким би не був результат контрнаступу, американські та європейські чиновники погоджуються, що наразі Путін не налаштований вести переговори. Але Путін розуміє мову сили, і саме це робить контрнаступ таким важливим”, – наголошує NYT.

Дивіться також:

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Конгресмени вимагають від президента Байдена чимшвидше послати в Україну ATACMS

На цьому ілюстраційному фото Збройні сили Південної Кореї запускають армійську тактичну ракетну систему (ATACMS) під час військових навчань у невідомому місці в Південній Кореї в четвер, 24 березня 2022 року. (Міністерство оборони Південної Кореї через AP)

Американські законодавці зареєстрували двопартійну резолюцію Палати представників, спрямовану на те, щоб спонукати адміністрацію Джо Байдена швидко забезпечити Україну армійськими тактичними ракетними комплексами (ATACMS).

Цим конгресмени збільшують тиск на адміністрацію Байдена, щоб вона зробила усе можливе для перемоги України у війні проти російської агресії.

«Ми повинні дати українцям те, що їм потрібно, щоб виграти цю війну», – сказав представник Джаред Голден, демократ зі штату Мен.

«Не надаючи Україні зброї, необхідної для перемоги у цій війні, адміністрація продовжує конфлікт і коштує незліченних життів українців», – сказав один з авторів резолюції, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу.

За його словами, для надання Україні військової допомоги, не потрібно мати додаткових витрат.

«Успіх контрнаступу України безпосередньо пов’язаний з військовою допомогою, яку надають США та наші союзники. Таким чином, це надзвичайно розчаровує те, що адміністрація сидить на мільярдах залишків військового фінансування, за допомогою яких вона могла б негайно передати ATACMS Україні та, у свою чергу, допомогти їхнім Збройним силам значно змінити ситуацію на полі бою», – мовиться у заяві Маккола, яку публікує Комітет у закордонних справах на своєму сайті.

Постачання тактичних ракетних систем ATACMS з дальністю 290 миль, що майже вчетверо перевищує існуючі ракети України, є предметом інтенсивних дебатів протягом місяців.

Майже рік тому радник з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що відправка ATACMS може призвести до того, що конфлікт зрештою переросте у Третю світову війну. На його думку, Україна могла використати цю зброю для нападу глибоко всередині території Росії, а Росія розцінити використання західної зброї як напад на неї з боку Заходу.

Останнім часом у Пентагоні зростає занепокоєння, що запаси зброї у США різко скорочуються, а на виробництво нової зброї потрібен час та збільшення виробничих потужностей.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю, 9 червня, Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів, який включав боєприпаси для комплексу Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK.

У Пентагоні наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.

Дивіться також:

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Правозахисники, а також представники різних країн, що постраждали від комуністичного режиму, зібралися біля Меморіалу жертвам комунізму у столиці США та поклали вінки у знак пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG