Спеціальні потреби

Актуально

Генасамблея ООН затвердила гуманітарну резолюцію, мета якої - "полегшення гуманітарних страждань на місцях"

140 країн-членів ООН підтримали резолюцію, яка закликає Росію припинити бойові дії та будь-які напади на цивільне населення та об’єкти

Генеральна асамблея ООН затвердила резолюцію щодо гуманітарних наслідків агресії проти України. «За» проголосувало 140 країни, п’ять країн – Росія, Білорусь, Північна Корея, Еритрея, та Сирія – голосували проти. 38 держав утрималися.

Резолюція присвячена саме гуманітарній ситуації, яка була спровокована повномасштабною російською агресією.

Ініціаторами документу виступили Франція та Мексика. З самого початку резолюцію подали для розгляду в Раді безпеки ООН. Проте там справа до голосування не дійшла, і її передали в Генасамблеї. У підсумку співавторами виступили 90 країн.

Україні вдалося значно посилити її зміст. Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця під час свого виступу зазначив: чітко вказуючи на першопричину гуманітарної катастрофи, текст орієнтований саме на дії та «приділяє основну увагу терміново необхідним крокам для полегшення гуманітарних страждань на місцях».

"За" резолюцію проголосувало 140 країн
"За" резолюцію проголосувало 140 країн

Зокрема, закликає Росію негайно припинити бойові дії та будь-які напади на цивільне населення та об’єкти. Також захистити населення, у тому числі гуманітарний та медичний персонал, журналістів, осіб, які перебувають у вразливих ситуаціях, іноземних громадян, зокрема студентів. Забезпечити безпечний та безперешкодний прохід усім цивільним особам, які рятуються від збройного конфлікту та насильства. Припинити практики облоги міст України, зокрема Маріуполя.

«Головна мета ініціаторів та співавторів проекту резолюції – забезпечити втілення слів у конкретні та оперативні дії на місцях. Важливо запобігти поширенню наслідків цього конфлікту для всього світу. Тому в тексті також згадується вплив конфлікту на продовольчу безпеку в усьому світі, зокрема в найменш розвинених країнах, а також енергетичну безпеку», - заявив Кислиця.

Окрім резолюції авторства Франції та Мексики, Південно-Африканська республіка внесла свій проект резолюції, текст якого практично один в один повторює текст резолюції Російської федерації, який вона подала для голосування у Раді безпеки. Голосування за цей документ відбулося 23 березня, «за» проголосувало лише дві країни – Росія та Китай. Всі інші члени Радбезу утрималися.

Під час засідання Генасамблеї Кислиця назвав документ, поданий ПАР братом-близнюком «загиблого російського проекту в Раді Безпеки». «Якщо хтось думає, що проект стосується України, то він помиляється. Цей текст ніколи не був продуктом консультацій з Україною, ані продуктом міжрегіональних консультацій, як це було з щойно прийнятою резолюцією. Це текст, який в односторонньому порядку просувається однією країною та внесений іншою, яка навіть не намагається це приховати», - повідомим він.

Відповідно процедур Генеральної Асамблеї Кислиця запропонував Генеральній Асамблеї не голосувати за резолюцію, запропоновану Південною Африкою. У підсумку позицію України підтримала більшість країн.

Як чітко заявив президент Байден, Володимир Путін не побачить своєї перемоги в Україні. І ми почули сьогодні, він також не побачить цього тут, у Нью-Йорку
Лінда Томас-Грінфілд, постійна представниця США при ООН

Після голосування постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд зазначила, що своїми діями Сполучені Штати та інші країни виступили разом на знак солідарності з Україною, щоб притягнути Росію до відповідальності.

«Сьогодні світ знову згуртований – він об’єднався перед обличчям невиправданого та неспровокованого вторгнення президента Путіна в Україну. Разом, переважна більшість держав-членів ООН чітко заявила: Росія несе одноосібну відповідальність за серйозну гуманітарну кризу та насильство в Україні. Разом ми закликали до захисту мирних жителів, які тікають від конфлікту, і до кроків, щоб пом’якшити зростання продовольчої небезпеки, викликане цією безглуздою війною. Росія намагалася і не змогла – в Раді Безпеки ООН і Генеральній Асамблеї – підірвати позиції України. Як чітко заявив президент Байден, Володимир Путін не побачить своєї перемоги в Україні. І ми почули сьогодні, він також не побачить цього тут, у Нью-Йорку», - переконана посолка.

Як повідомляє ТАСС, Росія розкритикувала резолюцію "за включення політизованих положень та уникнення виключно гуманітарної проблематики".

У статті використано матеріали ТАСС.

Брифінг Голосу Америки. Що, на думку президента Байдена, зупинить Путіна?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:54 0:00

Всі новини дня

Джейк Салліван назвав атаку росіян на Запорізьку АЕС “тріщиною в ядерному фундаменті” світу 

"Російські війська безрозсудно атакували Запорізьку АЕС в Україні, найбільшу діючу атомну електростанцію в Європі, майже не хвилюючись про потенційні катастрофічні наслідки ядерного інциденту”, - сказав Салліван. Фото: AP/Andrew Harnik

Радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван розповів, як Росія “дестабілізує ядерний фундамент” світу. У промові на засіданні Асоціації з контролю над озброєнням в п’ятницю, 2 червня, Салліван згадав про атаку росіян на Запорізьку атомну електростанцію, які не зважали на “потенційні катастрофічні наслідки”.

“Як ми всі нещодавно бачили, деякі з основних тріщин у нашому ядерному фундаменті прийшли з Росії. Минулого року російські війська безрозсудно атакували Запорізьку атомну електростанцію в Україні, найбільшу діючу атомну електростанцію в Європі, і припинили її роботу, майже не хвилюючись про потенційні катастрофічні наслідки ядерного інциденту”, - сказав Салліван.

Салліван згадав, що Путін “незаконно призупинив виконання Росією нового договору СНО, що накладає обмеження на найбільш руйнівну зброю та арсенали”; вжив заходів для розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі; оголосив про вихід з Договору про традиційне озброєння в Європі. За словами Саллівана, це “забило останній цвях у труну угоди, яка колись була наріжним каменем європейської безпеки”.

Натомість росіяни роками “просувають розробки нових небезпечних ядерних можливостей, таких як крилаті ракети з ядерною енергією”, - наголосив Салліван.

“Дії Росії завдають ударів по системі контролю над ядерними озброєннями, яка склалася після Холодної війни”, - додав він.

На питання від аудиторії про те, як стримати ядерні амбіції Росії, Джейк Салліван сказав, що США не бачать потреби збільшувати власний ядерний потенціал.

“Сполученим Штатам не потрібно збільшувати наші ядерні сили, щоб перевищити чисельність наших конкурентів, аби успішно їх стримувати», — зазначив Салліван. Він зауважив, що Росія після призупинення дії нового СНО публічно зобов’язалася дотримуватися основних обмежень договору. За словами Саллівана, це “вказує на потенційну їх готовність продовжувати обмежувати стратегічні ядерні сили”.

Радник президента США з нацбезпеки додав, що США погодяться дотримуватись обмежень щодо ядерної зброї, встановлених у Новому договорі СНО до закінчення терміну його дії у 2026 році, якщо Росія зробить те саме.

Росія призупинила свою участь у Новому договорі СНО в лютому цього року. США назвали такий крок Кремля "юридично нікчемним".

Білий дім у четвер, 1 червня, оголосив про скасування віз для російських інспекторів ядерних об'єктів та скасовує стандартні дозволи для російських літаків входити у повітряний простір США. Як повідомили у Держдепі США, ці заходи є відповіддю на порушення Росією Нового договору СНО. США також припиняють обмін інформацією з Росією про статус або розташування ракет і телеметричними даними про тестові запуски. Проте Вашингтон продовжуватиме повідомляти Росію про проведення випробувальних запусків.

Експерти неурядової організації Nuclear Threat Initiative (NTI) вважають, що Росія пов'язує ймовірність повернення до Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО) із двосторонніми відносинами між Вашингтоном і Москвою та із військовою допомогою США Україні у її захисті проти російської агресії.

Прем'єр-міністр Вірменії: Єреван не є союзником Москви у війні проти України

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян бере участь у розширеній зустрічі представників Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), що включає міністрів закордонних справ, міністрів оборони та секретарів рад безпеки, в Єревані, Вірменія, 23 листопада 2022 року.

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що його країна не є союзницею Росії у війні в Україні, а Єреван стурбований впливом цієї війни на відносини з іншими країнами.

Вірменія є членом військового альянсу Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), який очолює Москва, та покладається на допомогу Росії у протистоянні зі сусіднім Азербайджаном за територію Нагірного Карабаху, що триває вже понад 30 років.

Однак в інтерв'ю чеському телеканалу CNN Prima News у Празі, 31 травня, Пашинян сказав, що членство Вірменії в міждержавних організаціях, які очолює Росія, створює думку на Заході, що Єреван є союзником Москви. Насправді це не так, сказав Пашинян, і російська влада також це розуміє.

"Ми не є союзниками Росії у війні з Україною. І ми відчуваємо цю війну, цей конфлікт – це тривога, тому що це безпосередньо впливає на всі наші відносини", – сказав Пашинян, додавши, що Вірменія відчуває себе затиснутою між двома сторонами.

"На Заході вважають, що ми союзники Росії... в Росії бачать, що ми їм не союзники у війні в Україні, а виходить, що ми нічиї союзники в цій ситуації, а значить, ми вразливі", - сказав він.

У Москві речник Кремля Дмитро Пєсков заявив у п’ятницю, що в Росії взяли до відома, як він висловився, цю "важливу заяву".

"Ми знаємо, що є певні нюанси у підході Вірменії до конфлікту навколо України. Ми їх враховуємо, знаємо, але при цьому продовжуємо розвивати наші союзницькі відносини з Вірменією", - цитує Пєскова агентство Reuters.

Російські оглядачі, близькі до Кремля, вважають, що Пашинян переорієнтовує зовнішню політику Вірменії "від дружби з Росією в обійми ворогів Росії". Деякі західні аналітики говорять, що в тому, що Вірменія заявила, що вона не є союзницею Росії у війні проти України, нема нічого дивного, бо "Москва не була союзницею Вірменії у другій війні за Нагірний Карабах", в результаті якої Азербайджану вдалося повернути собі частину територій, які раніше захопила Вірменія.

Вірменія та Азербайджан відновили переговори, спрямовані на досягнення мирної угоди щодо суперечки навколо Нагірного Карабаху, міжнародно визнаної частини Азербайджану, яка населена переважно етнічними вірменами.

У 2020 році Азербайджан повернув собі частину територій, втрачених під час першої війни на початку 1990-х років.

Чи можливий справедливий суд над воєнними злочинцями РФ без перемоги України у війні? Відео

У середу 31-го травня в сенатському Комітеті із Міжнародних відносин відбулись слухання, щодо притягнення до відповідальності росіян за їхні звірства в Україні. Доповідала на слуханнях посолка Держдепартаменту США з питань глобального кримінального правосуддя, Бет Ван Cкак.

Наталія і Яна Степаненки, які втратили ноги внаслідок удару по Краматорську, опанували протези у США. Відео

В квітні минулого року росіяни завдали ракетного удару по вокзалу в Краматорську, коли звідти намагались виїхати тисячі людей. Тоді загинула 61 людина і 126 отримали поранення. Поміж травмованих були мати і донька – Наталія та Яна Степаненки з Донеччини.

Ми зробили все можливе, щоб допомогти контрнаступу України – Білий дім

“Ми задовольнили потреби України у проведенні контрнаступу", - заявив координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. REUTERS/Evelyn Hockstein

Сполучені Штати, союзники і партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу.

Про це заявив 2 червня під час спілкування з журналістами координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

“Ми задовольнили потреби України у проведенні контрнаступу. А коли вони почнуть – це залежить від них самих. Але ми впевнені, що зробили все можливе, щоб підготуватися до цього”, - сказав Кірбі.

За його словами, йдеться не тільки про системи протиповітряної оборони, бронетехніку та артилерію, але і про боєприпаси і тренування військових.

“За останні кілька місяців ми виконали дуже багато роботи, щоб переконатися, що ми заповнили їхній [український - ред.] “список покупок” і що вони отримали те, що їм потрібно”, - додав Кірбі.

Посадовець також додав, що Сполучені Штати не підтримуватимуть заклики до негайного припинення вогню: "Чого ми не можемо і не будемо підтримувати, так це закликів до припинення вогню, які просто заморожують теперішні лінії й узаконюють захоплення території Росією. Це дозволило б Путіну зміцнити контроль над територіями, які він уже захопив. Це дало б йому час і можливість для перепочинку, переозброєння та, можливо, повторного нападу. Ми це не підтримаємо".

За словами Кірбі, це було б "неправильним сигналом не лише Путіну, але й агресорам у всьому світі".

Він наголосив, що Росія не подає жодних ознак готовності до того, щоб "працювати над досягнення миру та щиро брати участь у дипломатичному процесі".

Оскільки росіяни захищатимуться та можуть самі йти в атаку, то, за словами Кірбі, важливо готуватися до динамічних боїв і переконатися, “що ми динамічно готові продовжувати підтримувати” Україну у наступні тижні та місяці.

Кірбі нагадав про нещодавно оголошений новий пакет безпекової допомоги від Міноборони США вартістю до 300 мільйонів доларів.

У 39-й пакет безпекової допомоги (починаючи відлік з серпня 2021 року) входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї.

Дивіться також:

США оголосили новий пакет допомоги Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG