Спеціальні потреби

Актуально

«Журналістика - не злочин» - дипломати ООН закликали Росію звільнити Гершковича та припинити репресії щодо вільної преси

Посолка США при ООН Лінда Томас-Грінфілд разом зі своїми 45 колегами презентувала позицію дипломатів ООН у штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй

«Журналістика — це не злочин», — про це у понеділок під час прес-конференції у штаб-квартирі ООН заявила постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд. Вона разом зі своїми 45-ма колегами презентувала позицію дипломатів ООН щодо затримання Росією американського журналіста. «Ми разом із понад 40 іншими країнами закликаємо Росію негайно звільнити Евана Гершковича та припинити її драконівські репресії щодо вільної преси», - додала вона.

Під час свого виступу Томас-Грінфілд також нагадала, що Росія незаконно затримала не лише Евана Гершковича, але й інших осіб, зокрема, американця Пола Вілана. Воназапевнила, що США не припинять боротися за їхнє звільнення.

У заяві, яку підписали, серед інших, постійні представники країн Європейського Союзу, Канади, України, Австралії, Японії, Великої Британії та низки інших країн, зазначається, що напередодні Всесвітнього дня свободи преси, країни висловлюють солідарність і захоплення журналістами та працівниками засобів масової інформації в усьому світі, які часто ризикують своїм життям, інформуючи про те, що відбувається.

Вільні, незалежні та плюралістичні ЗМІ відіграють незамінну роль в інформуванні людей у всьому світі. «Ми глибоко стурбовані заявою Росії про затримання журналіста The Wall Street Journal. Ми протестуємо проти спроб Росії обмежити та залякати ЗМІ. Вільні, незалежні та плюралістичні ЗМІ відіграють незамінну роль в інформуванні людей у всьому світі», - зазначається в заяві.

Вільні, незалежні та плюралістичні ЗМІ відіграють незамінну роль в інформуванні людей у всьому світі
спільна заява 46 послів при ООН

Документ також нагадує, що право на свободу вираження поглядів, як зазначено у статті 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, включає свободу шукати, отримувати та поширювати інформацію. Свобода доступу до інформації та роботи журналістів і ЗМІ є фундаментальною для Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

«Ми відзначаємо потужну реакцію як російських, так і міжнародних журналістів, у відповідь на цей нещодавній арешт, включаючи відкритий лист, підписаний десятками відомих незалежних медіа-діячів з Росії, які називають справу «абсурдною та несправедливою», - говориться у заяві.

Підписанти знову закликали владу Російської Федерації звільнити усіх тих, кого Кремль утримує за політичними мотивами, і припинити драконівські репресії свободи слова, в тому числі, проти представників ЗМІ.

Американського журналіста Евана Гершковича тримають в СІЗО «Лефортово» у Москві
Американського журналіста Евана Гершковича тримають в СІЗО «Лефортово» у Москві

Тим часом посолка США у Росії Лінн Трейсі у понеділок відвідала заарештованого журналіста в СІЗО «Лефортово» у Москві. Дипломати упродовж двох тижнів намагалися отримати дозвіл, аби побачити Гершковича. Після зустрічі вона повідомила, що американський журналіст почувається нормально та вчергове закликала владу РФ звільнити його.

Як повідомляв Голос Америки, Гершкович був затриманий 29 березня у Єкатеринбурзі, де він працював над матеріалом. Суд пред’явив йому обвинувачення у шпигунстві та заарештував на два місяці. Слідчі стверджують, що він збирав секретну інформацію про одне з підприємств військо-промислового комплексу. Деталей не повідомлялося, Кремль лише заявив, що має докази проти журналіста. Сам Гершкович провину не визнав. За російськими законами, Гершковичу загрожує до 20 років ув’язнення.

Державний департамент США визнав Гершковича «неправомірно затриманим» Росією. Цей статус прирівнюється до статусу заручника, що дозволяє США, у тому числі, вести перемовини щодо його обміну.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG