Спеціальні потреби

Україна потрапила у доповідь про переслідування правозахисників


Україна потрапила у доповідь про переслідування правозахисників

Міжнародна федерація за права людини вперше згадала Україну у своїй щорічній доповіді щодо переслідувань та порушень прав правозахисників. Організація відзначила, що українські активісти за останній рік періодично зіштовхуються із погрозами, розгонами мирних зібрань, застосуванням сили з боку міліції, тощо.

Україну віднесли до країн із найбільш серйозними фактами порушень. До цієї категорії також увійшли Ірак, Сирія, Афганістан, Пакистан, Уганда та інші країни.

За словами голови міжнародного проекту Федерації “Обсерваторія захисту правозахисників” Хуго Габберо, саме правозахисники та їх захищеність є індикатором ситуації з дотриманням прав людини в країні.

“Якщо будуть захищені права правозахисників, то і права людини будуть краще захищені”, пояснив концепцію проекту Хуго Габберо.

У доповіді наводяться приклади переслідування та нападів на українських правозахисників, перепони на шляху реалізації права на свободу мирних зібрань, а також наводиться історія із зникненням харківського журналіста Василя Климент’єва. Інформацію щодо порушень надавали місцеві правозахисні організації.

“Позитивом, на відміну від Росії, наприклад, у нас є відсутність короткострокових арештів. Наразі в Україні за ґратами не перебуває жоден правозахисник, але влада знаходить інші методи впливу”, говорить виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський.

Дослідники пов’язують погіршення із правлінням Віктора Януковича, лідера Партії регіонів та відзначають зростання авторитарних тенденцій з боку влади. Це і арешти та судові переслідування представників колишнього уряду, обмеження права мирних зібрань через нові законопроекти.

Загалом, доповідь свідчить, що в Україні і правозахисником і журналістом бути небезпечно. Історія журналіста та правозахисника Дементія Білого стала черговим доказом цьому. Правозахисника побила охорона мера міста Херсон, після того, як недопустила до звіту чиновника перед виборцями. Наступного дня на Дементія Білого було складено протокол про адмінітративне порушення як на ініціатора бійки.

“Я намагався захисти себе, поранив апаратом одного із нападників. А наступного дня я дізнався, що проти мене склали протокол. Уникнути більш важких наслідків допомогло відео моїх колег, на якому видно, що б’ють мене, а також присутність журналістів на кожному судовому засіданні по моїй справі”, зазначив Дементій Білий.

У четвер також відбулася зустріч журналістів із міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком з приводу перешкоджань професійній діяльності з боку міліції.

“Працівники міліції мають бути толерантними, не лише не перешкоджати, а й сприяти законній діяльності масмедіа, оскільки вони є збирачами суспільно важливої інформації, яку мають донести до широкого загалу”, зазначив Віталій Захарченко. Також міністр висловив занепокоєння зростанням кількості скарг від українців на протиправні дії працівників міліції.

XS
SM
MD
LG