Спеціальні потреби

Розмови із свідками розпаду СРСР оприлюднили в глобальній мережі


Маргарита Гевко і Володимир Василенко

На відеосайті oralhistory.org.ua – В’ячеслав Чорновіл, Галина Старовойтова, яких вже немає. Серед інших, з ким спілкувалися дослідники – Лех Валенса, Леонід Кравчук, Михайло Горбачов, держсекретар США Джеймс Бейкер, Джордж Сорос. В інтерв’ю із політичними лідерами, журналістами, вченими, підприємцями, військовими присутня «своєрідна хроніка процесу постання незалежної України», кажуть на сторінці веб-архіву.

Проект «Розпад Радянського Союзу. Усна історія незалежної України – 1988-1991» створили американки Маргарита Гевко та Сара Сіверс. В 90-х роках Маргарита Гевко мешкала в Києві, коли її чоловік, Іван Гевко, був радником у Верховній Раді. Подружжя на власні очі бачило, як швидко зникла найбільша імперія того часу, як Україна стала незалежною.

«Перш за все, як член діаспори, я мав такі думки – нарешті, через стільки часу боротьби Україна стала незалежною державою. І я ніколи не забуду це почуття радості 24 серпня, коли до парламенту зайшли депутати із величезним прапором, і співали «Ще не вмерла Україна». І я пам’ятаю згодом велике розчарування щодо того, що сталося після цієї незалежності», поділився своїми враженнями Іван Гевко.

Ідея запису на відео свідків тих подій Маргариті прийшла після того, як на дружній вечірці в 1995 році вони з друзями усвідомили, що багато чого вже не пам’ятають про події 90-х. І вже через декілька тижнів почалися записи перших інтерв’ю.

«В‘ячеслав Чорновіл під час однієї з перших бесід у 1995 році зрозумів важливість такого проекту. Він сказав Сарі: «Якщо ви зможете успішно завершити такий проект – ви матимете золото в своїх руках». Я думаю, що він мав рацію», каже Маргарита Гевко.

Основні теми розмов – переговори про підписання нового союзного договору 1991, спроба серпневого перевороту 1991, піднесення Бориса Єльцина в Москві та розвиток національного сентименту в республіках, врешті – український референдум та визнання держави на міжнародному рівні. Питання готували українські історики та журналісти, адже координатори переконані, що саме їм слід складати історію власної країни.

Ректор Українського католицького університету, отець Борис Ґудзяк наголосив, що такий проект має не тільки історичне, але й високоморальне значення. «Незалежність України вже сьогодні ми сприймаємо як належне. Може, це й добре. Але цей великий дар, який подарував нам Господь, треба плекати, розвивати та берегти», сказав Борис Ґудзяк.

Саме Український католицький університет став певним сервером проекту. В цьому науковому закладі відтепер можна завантажити будь-яке відео з інтерв’ю для наукової мети. Маргарита Гевко сподівається, що на базі цих розмов «напишуть багато книжок, і що пам’ять про ці події збережеться для майбутніх поколінь».


XS
SM
MD
LG