Спеціальні потреби

Саміт у Варшаві: усі розмови ведуть до Тимошенко


Президент України Віктор Янукович і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск

Саміт «Східного партнерства» резюмував успіхи східноєвропейських країн на шляху до Євросоюзу. За результатами найголовніших виступів, Україна серед своїх сусідів - одна з найуспішніших. Але судові справи за участю української опозиції відтягують назад усе здобуте. Про це Віктору Януковичу натякав кожен представник ЄС під час зустрічей.

Загалом, європейські журналісти пишуть, що саміт був зведений до двох основних тем: бойкот саміту авторитарною Білоруссю та стан демократії в Україні. В підсумковій декларації саміту про українські проблеми з демократією не вказується. Проте зазначається, що Україна є найближчою до підписання Угоди про асоціацію та Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Також у документі йдеться про те, що розпочато діалог про безвізовий режим з Україною.

Європейські наміри висловив і президент України Віктор Янукович, виступаючи перед учасниками саміту.

«Це крок до Європи, в якій буде більше свободи. Свободи торгівлі. Свободи обміну послугами. Свободи пересування капіталу та робочої сили», підкреслив президент значення підписання двох угод.

Учасники ж саміту вказували на важливість демократичних свобод в Україні. Так, президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей зазначив, що ЄС визнає європейські прагнення учасників «Східного партнерства», проте й самі країни повинні показати відданість спільним ідеям та цінностям.

«Це включає спільну позицію у відстоюванні базових для "Східного партнерства" цінностей: демократії, поваги до прав людини та верховенства права», - пояснив на саміті суть співробітництва ЄС із східноєвропейськими країнами Герман Ван Ромпей. Зокрема, політик відзначив, що в українській справі вагомим чинником залишається суд над Юлією Тимошенко, через який деякі європейські лідери не будуть ратифікувати угоду доти екс-прем’єр знаходитиметься у в’язниці.

Про це ж сказав і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, вказавши, що саме за Тимошенко Україна почала шлях до Європи.

«І ми дуже чітко передали керівництву України позицію ЄС загалом і кожного з нас нарізно - утиски опозиції, порушення прав людини дуже серйозно ускладнює реалізацію таких устремлінь і може кинути тінь на фінал переговорів про Угоду про асоціацію», - додав Дональд Туск.

Натомість Віктор Янукович відмовлявся давати будь-які коментарі щодо справи Тимошенко, хоча відзначив, що питали багато.

«Ми пояснюємо, що суд ще не завершено, суд є незалежною інстанцією і важко дати будь-яку відповідь», пояснив журналістам президент.

Тим не менш в Україні очікують, що угода про створення зони вільної торгівлі буде підписана вже у грудні. Про це заявила прес-служба Віктора Януковича.

Позитивно оцінює участь України в саміті директор агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. Експерт вважає, що це добре впливає на імідж країни загалом, але й ще свідчить про те, що ЄС готова розглядати Україну як свого союзника. Але тим не менш справа Тимошенко тут може зіграти вагому роль.

«Завдання української влади - не лише говорити, але і почати робити певні кроки. Якщо ці кроки не будуть зроблені, не лише у справі Тимошенко але і в інших напрямах, то у нас будуть дуже серйозні проблеми», - сказав Віталій Бала.

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG