Спеціальні потреби

Екс-голова Верховної Ради Білорусі розповів, як вчив вбивцю Кеннеді мови


Наступним сюжетом, який приготували колеги з Радіо «Свобода», ми продовжуємо серію про життя та смерть 35 президента США Джона Кеннеді. Як відомо, Лі Гарві Освальд, якого звинуватили у вбивстві президента, три роки прожив у Білорусі. Через більше ніж півсторіччя з того часу нарешті заговорили люди, які дружили з американцем, який палко хотів стати радянською людиною та вступити до Московського державного університету.

У 1959 році Освальд прибув до СРСР через Фінляндію і попросив громадянство. Його настирність насторожила КДБ - замість МДУ він опинився у Мінську, де працював на радіо заводі, одружився та зрештою покинув країну Рад. Колишні знайомі Освальда не вірять, що Алек - а так його звали знайомі - міг вбити американського президента.

«Розумієте, він був досить замкненою людиною, важко було зрозуміти, чи є він освіченим, чи ні. Російською він говорив досить пристойно і міг висловити свої думки, коли я з другом почали його вчити».

Такими спогадами про майбутнього вбивцю Кеннеді ділиться перший голова парламенту незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич. У 60-х гарував разом з Освальдом на радіо заводі у Мінську. Колишній американський морський піхотинець прибув до Москви у 1959 році, попросив громадянство СРСР і різав вени, коли йому відмовили.

Думки українців про розпад Радянського Союзу
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00
Direct link
Під час «заслання» до Мінську, Освальду виділили квартиру і дали роботу під пильним оком КДБ. Знуджений побутом в СРСР зрештою написав листа до посольства США з проханням повернути йому американський паспорт. Але не раніше ніж пробив у країні Рад 3 роки та завів чимало знайомих. Через півсторіччя вони пригадують, яким був вбивця Кеннеді.

Комуністу Шушкевичу він здався безініціативним:

«Якби мені запропонували взяти його до моєї дослідницької команди, я би відмовився. Не бачив я у ньому творчої жилки. Може, я несправедливий до нього, але до того, що мене цікавило, йому було байдуже».

У Мінську Освальд не лише вчив мову. Молодий чоловік ходив на концерти, упадав за дівчатами, оббивав пороги жіночих гуртожитків та вчив радянських людей танцювати американський твіст.

Освальд любив похвалитись успіхом у жінок. Втім, його радянська знайома Інна Маркава натякає, що реальність була іншою:
Якби мені запропонували взяти його до моєї дослідницької команди, я би відмовився. Не бачив я у ньому творчої жилки
Станіслав Шушкевич

«Ми з дівчатами часто питали себе, чому він поїхав з Америки. Міг би там вчитись, працювати, а він взяв і порвав усі зв’язки. Всі вважали його диваком, у житті якого є якась чорна таємниця».

Маркава пригадує, що одного разу побачила звичайно стриманого Освальда розлюченим:

«Хтось сказав щось, що йому не сподобалось, і його аж перекосило. Я думаю, йому важко було зберігати спокій».

«Дивний» Освальд одружився навесні 1961 року з Мариною Прусаковою. За рік у пари народилась донька.

Служба безпеки США після вбивства Кеннеді
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00
Direct link
Подруга молодого подружжя Інесса Яхлієль каже, всі, хто називають Освальда соціопатом – брешуть. Він був сім’янином та і про Кеннеді відгукувався з захватом:

«Одного раз він був у нас в гостях. По телебаченню показували зустріч Хрущова з Кеннеді. Він тоді з великою симпатією говорив про Кеннеді. Казав, що він розумний політик. Це його слова».

Шушкевич, Маркава, Яхлієль по-різному запам’ятали Освальда, але єдині в тому, що він не міг вбити президента США самотужки.

Шушкевич:

Кеннеді був вражений промовою Кінґа- свідок
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00
«Я переконаний, що знайшли пасивного, спокійного, покірного хлопчика та повісили на нього все. А тоді умили руки. Я абсолютно не вірю висновкам комісії Воррена, яка розслідувала справу і дійшла висновку про вину Освальда. Я вивчав їх матеріали і не вірю, що мій учень міг це зробити».

Маркава:

«Не вірю, що він міг це зробити. Мені здається, що його підставили, використавши тодішнє протистояння з СРСР. Не міг він це зробити, бо не був божевільним».

Страх перед СРСР зблизив США та Китай
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00
Direct link


Яхлієль:

«Жоден з нас, його тутешніх друзів у це не повірив. Дехто не дуже його знав, більше спілкувались з дружиною, але ж я його знаю добре і не вірю у його вину».

У США його знають одним, у СРСР запам’ятали іншим. Освальд показав світу різні грані своєї особистості. Втім, історія навіки пов’язала Лі Гарві Освальда із вбивством президента Кеннеді.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG