Спеціальні потреби

Актуально

Як США допоможуть перевірити НАБУ та НАЗК і оцінити збитки від агресії Росії, розповів Голова Рахункової палати. Інтерв'ю

На зустрічі керівників Вищих органів аудиту світу (INTOSAI), що відбулась в Нью-Йорку цього тижня, Україна ініціювала створення робочої групи щодо вивчення збитків та втрат внаслідок військових конфліктів, яка на міжнародному рівні може зафіксувати збитки від російської агресії.

Про це а також про можливу допомогу США у проведенні перевірок українських борців з корупцією ми поговорили з головою Рахункової палати України Валерієм Пацканом.

Україна ініціює створення групи міжнародних аудиторів, що має оцінити збитки від російської агресії

"Я не хочу ходити в політику, я - аудитор, але суспільство має право знати які були наслідки конфлікту з Російською Федерацією і скільки грошей потрібно витратити на відновлення. Ми запропонували створити спеціальну групу в рамках діяльності INTOSAI щодо вивчення військових конфліктів.

Мені приємно, що голова INTOSAI підтримав мене з такою ініціативою і керівник вищого органу аудиту Сполучених Штатів так само висловив свою підтримку і навіть дав рекомендації щодо створення цієї спеціальної групи".

Проблемою для створення цієї групи міжнародних аудиторів може стати те, що з вересня в INTOSAI головуватиме Росія

Міжнародний аудит може встановити "скільки грошей було втрачено (в результаті російської агресії), які заводи вивезено, зруйновано економіку, екологію і багато чого іншого. Наприклад, - анексовано Крим - скільки Україна недоотримала в частині приватизації, від туризму і з багатьох інших аспектів?" - говорить посадовець.

Проблемою для створення цієї групи міжнародних аудиторів може стати те, що з вересня в INTOSAI головуватиме Росія. "Зрозуміло, що лише заручившись підтримкою партнерів, таких як Сполучені Штати, інших партнерів ми зможемо цю спеціальну групу дати їй путівку в життя", - говорить Пацкан.

США допоможуть в інспекціях українських борців з корупцією

На підтримку США Пацкан сподівається і в проведенні перевірок всередині України, зокрема, його установа планує перевірити, чи не зловживають бюджетними коштами державні борці з корупцією. Про це Пацкан поговорив зі своїм американським колегою – генеральним контролером Офісу урядової підзвітності (GAO) CША Юджином Додаро.

Рахункова Палата планувала здійснити інспекцію НАБУ та НАЗК і сподівається отримати експертну підтримку США, говорить посадовець. "Одним із питань, піднятих на зустрічі стало вивчення тих виділених коштів, які виділили Сполучені Штати в Україні на створення антикорупційних органів", - зазначив Пацкан.

"Пан Дударо запропонував експертну підтримку для нашого контрольного заходу, - говорить Пацкан і роз'яснює, що ,з огляду на міркування державної таємниці, міжнародна допомога в таких інспекціях має бути лише на дорадчому рівні. - Ми не можемо допустити іноземних експертів до певних аспектів, які стосуються державної таємниці, але було б добре отримати експертну підтримку і ознайомитись з міжнародним досвідом".

Інспекція Рахункової палати може стати корисною для антикорупціонерів, говорить Пацкан.

"Я завжди спілкуюсь із керівником НАЗК і з керівником НАБУ. Їх так само цікавить, що робиться у них всередині. Я завжди кажу: "Не шукайте у мені ворога, шукайте у мені партнера. Я вкажу вам на проблематику, яка у вас є в частині використання коштів", - говорить посадовець.

Дивіться також: Студія Вашингтон.Що зміниться у відносинах Україна-США після виборів

Студія Вашингтон.Що зміниться у відносинах Україна-США після виборів
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG