Спеціальні потреби

Актуально

Пенсильванському вокзалу в Нью-Йорку – 100 років

Хоча Сполучені Штати, країна порівняно молода, тут сформувались певні архітектурні традиції. Сто років тому в Нью-Йорку відкрив свої двері Пенсильванський залізничний вокзал, на який потяги прибували під річкою Гудзон. Приміщення вокзалу, побудоване у стилі неокласицизму, захоплювало подих. Однак, простояло лише трохи більше 50 років. Сьогодні місто має плани відродити велич залізничних воріт міста, відбудувавши вокзал у кращих архітектурних традиціях.

«Колись ми входили в місто як Боги, а коли розсіялися, то стали схожими на щурів», – так свого часу про Пенсильванський вокзал в Нью-Йорку висловився американський історик Вінсент Скалі.

Спроектований архітектором Чарльзом Маккімом, будинок був символом величі міста на початку 20 століття. Відкриття вокзалу у 1910 році стало визначною подією того часу, на яку зібралося 100 тисяч людей. Скульптури орлів і дівчат, які уособлювали день та ніч, оздоблені мармуром і рожевим гранітом стіни і підлога, вражали уяву.

Письменниця Лорейн Діль так описує свої дитячі спогади про залізничну станцію у книзі «Величний Пенсильванський вокзал»:

«Кожен закуток будоражив уяву. Наприклад, входячи з 8-ої Авеню, ти потрапляв у…центральний зал, цей чудовий простір з залізними колонами і скляною стелею, було навіть видно частинки пилу, які застигли у повітрі. Ти відчував, що це приміщення для подорожей. Розум починав подорож задовго до того, як ти сідав у потяг».

На початку 60-х років компанія Пенсильванської залізничної дороги, яка була власником вокзалу, переживала скрутні часи. Опинившись у безвихідному становищі, компанія продала наземний будинок вокзалу спортивному комплексу Медісон Сквер Ґарден.

Говорить художник-ілюстратор Вільям Лоу:

«Будинок пішов під зніс. Скульптури зняли і безцеремонно кинули у болотні зарослі на півночі Нью-Джерзі».

Вільям Лоу – художник, якого старі фотографії та розповіді очевидців надихнули на публікацію книжки з малюнками вокзалу. Він каже:

«Це щось …як уперше побачити Гранд-каньйон. Цей величезний простір – словами цього не передати».

Лише шість архітекторів протестували проти знесення приміщення вокзалу у 1963 році.

Про те, що сталося, розповідає президент організації охорони пам’яток культури Пеґ Брін:

«Ніхто не задоволений вокзалом, який існує сьогодні в Нью-Йорку. Навіть люди, які ніколи не бачили оригінального будинку жалкують через його втрату. Мабуть це найбільший архітектурний злочин, вчинений у Нью-Йорку».

Пеґ Брін президент приватної організації, яка останні сім років займається охороною пам’яток культури в Нью-Йорку. Її черговий проект – використати розміщений поруч вокзалу будинок старої пошти для перебудови вокзалу:

«Будинок старої пошти споруджено у 1912 році також Чарльзом Макімом. Приміщення було двійником Пенсильванського вокзалу. Пошта була збудована у час, коли громадські приміщення зводилися на честь громадян, коли ти заходив у будинок і казав: «Це чудове місто і ми почесні громадяни у цьому чудовому просторі».

Перебудова, як очікують, буде коштувати більше мільярда доларів і триватиме вісім років. Новий вокзал не буде точною копією оригіналу, але, як сподівається Брін, відкриє гостям Нью-Йорка чудові двері до ознайомленням з містом.

Всі новини дня

Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео

Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.

Військові експерти: українська армія якісно краща за російську і більш підготовлена до контрнаступу. Відео

Про переваги української армії у контрнаступі ми поговорили із двома американськими військовими експертами. Обидва впевнені - українська армія якісно краща за російську і більш підготовлена до контрнаступу.

В американських містах проходять протести у відповідь на підрив дамби Каховської ГЕС. Відео

У вівторок у Вашингтоні на акцію протесту зібралися біля Білого Дому. Учасники вийшли, щоб привернути увагу до того, що на їхню думку, саме росіяни зруйнували Каховську ГЕС. Протести у відповідь на підрив Каховської ГЕС також відбулись і в найбільшому місті штату Каліфорнія, Лос-Анджелесі.

Чаша Каховського водосховища може спорожніти за кілька днів - промислова екологиня. Відео

Чаша Каховського водосховища може спорожніти за кілька днів. Про це у коментарі Голосу Америки розповіла промислова екологиня Анна Амбросова.

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени. Відео

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени – деталі з Конгресу США від Катерини Лісунової.

Більше

XS
SM
MD
LG