Спеціальні потреби

Актуально

Розвідувальні служби США перевіряють поширення таємної інформації всередині уряду після ймовірного витоку документів Пентагону

Будівля Пентагону, 3 березня 2022. REUTERS/Joshua Roberts

Пентагон продовжує перевіряти достовірність документів, "які у деяких випадках ймовірно містять конфіденційні та суворо секретні матеріали". Про це на брифінгу повідомив помічник міністра оборони США Крис Мар.

"Схоже, що на цих фотографіях зображено документи, подібні за форматом на ті, що використовуються для щоденного надання нашим вищим керівникам оновленої інформації щодо операцій, пов’язаних з Україною та Росією, а також інших оновлених даних розвідки. Деякі з цих зображень, здається, були змінені", - сказав Мар.

В США пояснили, як розслідують ймовірний витік документів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:03 0:00

Він додав: "Ми все ще з’ясовуємо, як це сталося, а також масштаби проблеми. Були зроблені кроки для більш детального вивчення того, як і кому поширюється така інформація. Ми також намагаємося оцінити, що іще там може бути. Звичайно, ми засуджуємо будь-яке несанкціоноване розголошення секретної інформації та сприймаємо це дуже серйозно".

Також слідчі працюють над тим, щоб визначити, яка особа чи група могла мати можливість і мотивацію оприлюднити звіти розвідки, сказав в коментарі Reuters один з урядовців. Як зазначає агенція, нещодавні ймовірні витоки документів Пентагону, які нібито розкривають деталі вразливості української армії та інформацію про союзників, включаючи Ізраїль, Південну Корею та Туреччину, можуть стати найбільш шкідливим оприлюдненням урядової інформації США з моменту публікації тисяч документів на WikiLeaks у 2013 році.

Автентичність документів офіційно або незалежно не підтверджена. Управління юстиції відкрило кримінальне провадження за фактом можливого розголошення таємної інформації.

Один американський посадовець на умовах анонімності сказав Reuters, що Пентагон використає цю нагоду, аби перевірити, наскільки розвідувальні дані передаються всередині уряду, і переконатися, що люди, яким вони не потрібні, більше не матимуть доступу до такої інформації.

За його словами, такі перевірки час від часу проводили в Пентагоні та розвідувальній спільноті, але ймовірні витоки спонукали ще раз переглянути деякі процедури. Джерело агенції додало, що Пентагон не знав про можливий витік інформації до минулого тижня.

У неділю Пентагон заявив, що міжвідомчі зусилля оцінюють вплив, який ймовірні сфотографовані документи можуть мати на національну безпеку США, а також на безпеку найближчих американських союзників.

Двоє офіційних осіб також сказали, що, хоча можливі витоки викликали велике занепокоєння, багато з них надали лише дані станом на лютий та березень, але, схоже, не розкривали нічого про майбутні операції. Частина найбільш конфіденційної інформації нібито стосується військового потенціалу та уразливих сторін України.

Деніел Гоффман, колишній старший офіцер ЦРУ під прикриттям, заявив, що, враховуючи минулу діяльність московських спецслужб, "дуже ймовірно", що російські оперативники розмістили документи, пов’язані з Україною, у межах російської операції з дезінформації.

Він сказав, що такі операції є "класичною" практикою російських шпигунських служб з витоку автентичних документів, куди вони додають неправдиву інформацію. За його словами, мета полягає в тому, щоб призвести до розколу між Україною та Сполученими Штатами.

Деякі експерти з національної безпеки та офіційні особи США кажуть, що підозрюють, що ймовірний витік міг бути спричинений американцем, враховуючи широкий спектр тем, охоплених можливими документами Пентагону, але вони не виключають проросійських гравців.

Майкл Малрой, колишній високопосадовець Пентагону, применшив тривалий вплив "витоку". "Звичайно, соромно, коли про ці дії стає публічно відомо, - сказав Малрой. - Це може спричинити короткострокові проблеми для відносин, але я вірю, що в довгостроковій перспективі спільні інтереси між країнами залишаться сильними".

У статті використано матеріали Reuters

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG