Спеціальні потреби

8 запитань із закордонної політики, які потрібно поставити Клінтон і Трампу на дебатах – NYT


На основі пропозицій шести провідних експертів із питань національної безпеки, як республіканців, так і демократів, видання The New York Times, склало список актуальних запитань, які варто поставити кандидатам в президенти США на дебатах, що розпочинаються в понеділок.

Журналісти вважали за потрібне розробити такий матеріал, оскільки, на їхню думку, політична дискусія в американських президентських виборах охоплює в основному нападки і кліше, а ці проблеми постають гостро і не зникнуть до дня інавгурації. Тому ЗМІ та громадськість повинні тиснути на Трампа і Клінтон, щоб отримати відповіді на запитання, подані нижче.

Перші запитання адресовані Гілларі Клінтон, яка є більшим яструбом зовнішньої політики, ніж президент Обама. Вона голосувала за війну в Іраку в 2003 році, очолювала у 2011 році лівійську інтервенцію та безуспішно намагалася досягти активнішої участі Сполучених Штатів у сирійській громадянській війні.

1. Лівія зараз є дисфункціональним притулком тероризму. Обама говорить, що «найбільшою помилкою» його президентства було те, що він не підготувався до подій, які слідували скиненню режиму Каддафі. Чи не погоджуєтеся Ви з президентом, чи помилилися Ви і що з цього навчилися?

2. Наскільки ймовірно, що всі сторони в сирійській кризі – Сполучені Штати, Росія, Саудівська Аравія, Іран і Туреччина – могли б укласти делікатну угоду: Башар аль-Асад залишається при владі деякий час, а тоді перехідний уряд готується до виборів? Якщо це не можливо, то який інший шлях існує для вирішення конфлікту?

Як державний секретар, Клінтон заявила, що Транстихоокеанське партнерство стало «золотим стандартом» для торгових угод і підвищить безпеку США й економічні інтереси в Азії. Як кандидат у президенти, стикнувшись віч-на-віч із Берні Сандерсом, що виступає проти вільної торгівлі, Клінтон змінила позицію.

3. Більшість із важливих союзників Америки в Азії стверджують, що Тихоокеанський пакт має вирішальне значення для боротьби з політичною та економічною гегемонією Китаю в регіоні. Чи вони помиляються?

(Для Трампа.) НАТО є союзом Сполучених Штатів із 27 іншими країнами, в тому числі трьома країнами Прибалтики: Литвою, Латвією та Естонією. П’ята стаття статуту Альянсу прямо говорить, що напад на одного члена потрібно розглядати як напад на всіх.

4. Ви хвалили російського президента Володимира Путіна, обіцяючи поліпшити відносини з Росією. Але якщо, як він зробив у Криму і Східній Україні, Путін здійснить військове вторгнення в одну з країн Прибалтики, чи Ви б виступали за застосування статті 5 НАТО і відправлення військ для протистояння Росії?

5. Чи можете Ви пояснити Вашу концепцію ядерного стримування і як Ваша готовність до того, щоб Японія, Південна Корея і Саудівська Аравія отримали ядерну зброю, підвищує міжнародну безпеку?

На виборах 1968 року Річард Ніксон стверджував, що мав «секретний план», щоб покласти край війні у В'єтнамі. Він переміг на виборах, і війна тривала ще шість років, протягом яких загинуло більш 21 тисячі американців.

6. Секретні плани, як правило, є секретними тому, що вони не є реальними. Ви стверджували, що маєте «надійний» секретний план для того, щоб перемогти «Ісламську державу». Якщо Ви не викладете конкретно цей план, то обіцянка залишиться порожньою, як секретний в’єтнамський план Ніксона. Який Ваш план і як швидко Ви б знищили «Ісламську державу»?

7. Запитання до обох: з часу саміту Джиммі Картера в Кемп-Дейвіді, п'ятьом президентам не вдалося досягти значного прогресу в ізраїльсько-палестинському конфлікті. Що б Ви зробили по-іншому або чи варто Сполученим Штатам залишатися осторонь?

8. Запитання до обох: головні радники з національної безпеки відіграють центральну роль в проведенні президентської політики: у Ніксона був Генрі Кіссінджер, у Джиммі Картера – Збіґнєв Бжезинський, а в першого Джорджа Буша – Брент Скоукрофт. Чи могли б Ви назвати кілька з найбільш важливих для вас зовнішньополітичних радників?

Редакція видання The New York Times має сумніви щодо того, чи багато інформації прозвучить під час перших «роздутих» дебатів у понеділок через їхній пишномовний формат і вірить, що отримані перед Днем виборів (8 листопада - ГА) відповіді на ці запитання суттєво допомогли б електорату.

Дивіться також: Епохальна битва Клінтон і Трампа, або чи змінять дебати хід президентських виборів у США?

XS
SM
MD
LG