Спеціальні потреби

Актуально

Що робити Україні, якщо США не заблокують Північний потік 2? Коментарі експертів

Заклики до Європи зупинити втілення газпромівського проекту "Північний потік 2" поновились після ескалації на Чорному морі. Однак, Україна так і не змогла переконати Німеччину припинити підтримувати проект "Північний потік 2", будівництво якого триває.

Російський газопровід і криза в Україні - це дві окремі речі. Про це заявив у четвер міністр економіки Німеччини Петіл Альтмеєр в інтерв'ю ARD. Він відкинув закиди, що підтримка Німеччиною газпромівського трубопроводу "Північний потік 2" заважає зусиллям з деескалації кризи між Росією та Україною. "Це два окремі питання", - наголосив він.

США ж виступають проти проекту і закликають деякі європейські країни переглянути своє ставлення до "Північного потоку 2". Коментуючи інцидент 25 листопада у Чорному морі, речниця Державного Департаменту США Гедер Науерт, серед іншого відзначила, що проект "Північний потік 2" грає на руку Росії і закликала деякі європейські країни переглянути свою підтримку цьому проекту.

"Я вважаю, що європейські країни мають себе спитати, чи хочуть вони продовжувати втілювати Північний потік 2 , адже це допомагає російській владі, і чи хочуть вони надавати зараз таку підтримку російській владі, підтримуючи "Північний потік 2?" - зауважила речниця.

Якщо проект буде завершено наступного року, це дозволить Росії значно скоротити транзит газу через Україну.

Чи варто Україні розраховувати не те, що американські санкції заблокують втілення проекту?

Про це Українська Служба "Голосу Америки" запитала експертів, які зібрались для обговорення питань української енергетики в вашингтонському аналітичному центрі Atlantic Council 28 листопада.

США, скоріш за все, не будуть запроваджувати санкції проти "Північного потоку 2", говорить експерт Atlanticl Council Андерс Аслунд, наголошуючи, що санкції проти потоку вдарили би, насамперед по Німеччині, а не по Росії.

"Уряд США ретельно розглядав можливість запровадження санкцій проти Північного потоку, але видається, на тепер адміністрація вирішила не запроваджувати санкції з двох причин – перше, що вони будуть в основному спрямовані проти Німеччини і санкції діятимуть проти союзника, радше ніж власне проти Росії і буде багато небажаних негативних ефектів".

Доля "Північного потоку 2" в руках Німеччини, переконаний аналітик.

Андерс Аслунд
Андерс Аслунд

​"Звичайно, я проти Північного потоку 2, - наголосив Аслунд, - адже він означатиме, що забагато газу буде йти через одну систему. З усіма теперішніми обсягами, це становитиме 80% газу, який надходитиме з Росії через одну систему газопроводів, яка є ненадійною і також природно призведе до монополізації ринку. Потрібно, щоб було багато різних трубопроводів і діючий ринок газу. А це буде великий крок у зворотньому напрямку".

"Чи станеться це чи ні – невідомо, але все більш ймовірно, що Північний Потік буде побудовано і остаточне слово – за німецьким урядом"

США не можуть змусити Берлін робити те, чого німецька столиця не хоче, погоджується експерт Джорджтаунського університету Едвард Чау.

Ед Чау
Ед Чау

"Гадаю, помилково Україні було б думати, що Вашингтон може примусити Берлін щось робити, чого він не хоче. Стратегічно для українського майбутнього більш важливо, щоб Німеччина та США працювали разом задля допомоги Україні, а не окремо", - наголошує Чау.

Російський "Північний потік 2" став питанням, яке розділило США та деякі європейські столиці стосовно підтримки України, переконаний аналітик.

Можливо, Україні навіть варто поступитись парою мільярдів доларів надходжень, які країна отримує як плату за транзит російського газу, але, натомість, зберегти єдність європейських та американських союзників у підтримці України, вважає він.

"Насправді, "Північний потік 2" став питанням, яке розділяло деякі столиці Західної Європи та Вашингтон стосовно того, як допомагати Україні, - зауважив він. - Для мене, як людини, яка підтримує Україну, і бажає їй успіху, це набагато більш важливо, ніж пара мільярдів доларів – втратити їх, чи ні – це те, щоб Берлін та Вашингтон працювали разом, а не окремо з підтримки України", - заявив Чау.

Навіть у випадку успішного втілення "Північного потоку 2", Україна залишиться на енергетичній карті Європи.

Європейська система газопостачання не зможе функціонувати без української газотранзитної системи, наголошують експерти.

Важливість України для транзиту газу визнає навіть "Газпром", наголошує Чау.

"Очевидно, українська газотранзитна система ще має цінність для забезпечення запасів, міцності і захисту поставок до Європи з Росії і зі сходу, - говорить Чау. - Важливо, щоб українська трубопровідна система функціонувала. Навіть "Газпром" це визнає сьогодні, незважаючи на "Північний потік 2", незважаючи на Турецький потік".

"Існує також арбітражна справа між "Нафтогазом" і "Газпромом", яка все ще триває. Тому цим важко управляти і тому, на мою думку, Сполучені Штати та Європа мають тісно співпрацювати, щоб підтримати Україну в її справі", - вважає Чау.

Європі необхідні послуги української газотранспортної системи, навіть за умови побудови "Північного потоку 2", переконаний експерт українського Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Володимир Омельченко
Володимир Омельченко

"Без української газотранспортної системи "Північний потік 2" неможливий, оскільки він не зможе реагувати на коливання попиту на європейських ринках і таким чином просто контракти без української газотранспортної системи Газпром зірве з європейськими своїми агентами", - наголосив Омельченко.

"Україна у будь-якому випадку збереже свою роль транзитної держави тільки питання в тому скільки буде транспортуватись природного газу через Україну", - говорить Омельченко.

Для України важливо зберегти транзит газу у обсягах не нижче точки беззбитковості. Для того, щоб отримувати прибуток українській газотранспортній системі потрібно, щоб обсяги транзиту газу були не менше 60 мільярдів кубометрів, вважає він.

Водночас, погоджується Омельченко, Україні не варто розраховувати на американські санкції проти "Північного потоку 2", говорить Омельченко.

"На мій погляд, Україна має готуватись до Варіанту Б. Ми знаємо Варіант А, коли робиться ставка на те, що будуть американські санкції і зупиниться будівництво "Північного потоку 2", але на сьогодні цей проект будується і скоріше за все він буде реалізований, тому на мій погляд Україна має бути готовою знайти так формулу, яка б задовольнила українських споживачів, українських платників податків, людей, які працюють на газотранспортній системі і в той же час європейських споживачів".

Україна має законтрактувати транзит газу в обсягах не нижче 60 мільярдів кубометрів і гарантувати транзит цього обсягу через положення "перевози, або плати" (ship or pay), яке передбачає, що замовник буде сплачувати за транзит всіх 60 мільярдів кубометрів, навіть якщо фактичні обсяги транзиту виявляться меншими.

"Я думаю, формула ця достатньо проста. Це – забезпечити транзит на умовах ship or pay близько 60 мільярдів кубометрів і таким чином, з одного боку українська газотранспортна система буде рентабельною. Вона зможе сама себе фінансувати".

Унікальні газосховища - запорука збереження ролі України в газопостачанні Європи, вважають експерти

Важливу роль в системі газопостачання мають унікальні українські газосховища, які надають можливість безперебійно забезпечувати Європу газом навіть під час пікових потреб.

"Північний потік 2" ніколи не зможе бути таким надійним в газопостачанні Європи, як українська газотранспортна система, переконаний Омельченко.

"З іншого боку європейський споживач буде впевнений, що він буде завжди з газом, навіть якщо з "Північний потоком 2" щось трапиться, чи взагалі контракти будуть зірвані оскільки "Північний потік 2" не такий гнучкий і ніколи не буде так гнучко реагувати на попит, як українська газотранспортна система підкріплена унікальними підземними сховищами газу", - наголосив він.

З ним погоджується і Ед Чау. "Газосховища на заході України мають ключове значення для стабільності, вони мають стратегічне розташування і потужності щонайменше 30 мільярдів кубометрів і можливо більше, якщо можна відповідно комерціалізувати управління ними", - зауважив Чау.

Ефективне управління газосховищами вимагатиме співпраці України з Європою а також і з "Газпромом", вважає Чау.

"Європейські компанії могли б орендувати ці сховища, але щоб це зробити, Україна, "Нафтогаз" та "Газпром" мають підтримувати відповідні переговори, а це дуже складно у часи, коли відбувається відкрите протистояння між двома країнами. Те, що відбувалось в Керченській протоці, в Азовському морі – лише нещодавнє нагадування, що тривають ворожі дії", - наголошує Чау.

Дивіться також: Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор

Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG