Спеціальні потреби

Актуально

Що робити Україні, якщо США не заблокують Північний потік 2? Коментарі експертів

Заклики до Європи зупинити втілення газпромівського проекту "Північний потік 2" поновились після ескалації на Чорному морі. Однак, Україна так і не змогла переконати Німеччину припинити підтримувати проект "Північний потік 2", будівництво якого триває.

Російський газопровід і криза в Україні - це дві окремі речі. Про це заявив у четвер міністр економіки Німеччини Петіл Альтмеєр в інтерв'ю ARD. Він відкинув закиди, що підтримка Німеччиною газпромівського трубопроводу "Північний потік 2" заважає зусиллям з деескалації кризи між Росією та Україною. "Це два окремі питання", - наголосив він.

США ж виступають проти проекту і закликають деякі європейські країни переглянути своє ставлення до "Північного потоку 2". Коментуючи інцидент 25 листопада у Чорному морі, речниця Державного Департаменту США Гедер Науерт, серед іншого відзначила, що проект "Північний потік 2" грає на руку Росії і закликала деякі європейські країни переглянути свою підтримку цьому проекту.

"Я вважаю, що європейські країни мають себе спитати, чи хочуть вони продовжувати втілювати Північний потік 2 , адже це допомагає російській владі, і чи хочуть вони надавати зараз таку підтримку російській владі, підтримуючи "Північний потік 2?" - зауважила речниця.

Якщо проект буде завершено наступного року, це дозволить Росії значно скоротити транзит газу через Україну.

Чи варто Україні розраховувати не те, що американські санкції заблокують втілення проекту?

Про це Українська Служба "Голосу Америки" запитала експертів, які зібрались для обговорення питань української енергетики в вашингтонському аналітичному центрі Atlantic Council 28 листопада.

США, скоріш за все, не будуть запроваджувати санкції проти "Північного потоку 2", говорить експерт Atlanticl Council Андерс Аслунд, наголошуючи, що санкції проти потоку вдарили би, насамперед по Німеччині, а не по Росії.

"Уряд США ретельно розглядав можливість запровадження санкцій проти Північного потоку, але видається, на тепер адміністрація вирішила не запроваджувати санкції з двох причин – перше, що вони будуть в основному спрямовані проти Німеччини і санкції діятимуть проти союзника, радше ніж власне проти Росії і буде багато небажаних негативних ефектів".

Доля "Північного потоку 2" в руках Німеччини, переконаний аналітик.

Андерс Аслунд
Андерс Аслунд

​"Звичайно, я проти Північного потоку 2, - наголосив Аслунд, - адже він означатиме, що забагато газу буде йти через одну систему. З усіма теперішніми обсягами, це становитиме 80% газу, який надходитиме з Росії через одну систему газопроводів, яка є ненадійною і також природно призведе до монополізації ринку. Потрібно, щоб було багато різних трубопроводів і діючий ринок газу. А це буде великий крок у зворотньому напрямку".

"Чи станеться це чи ні – невідомо, але все більш ймовірно, що Північний Потік буде побудовано і остаточне слово – за німецьким урядом"

США не можуть змусити Берлін робити те, чого німецька столиця не хоче, погоджується експерт Джорджтаунського університету Едвард Чау.

Ед Чау
Ед Чау

"Гадаю, помилково Україні було б думати, що Вашингтон може примусити Берлін щось робити, чого він не хоче. Стратегічно для українського майбутнього більш важливо, щоб Німеччина та США працювали разом задля допомоги Україні, а не окремо", - наголошує Чау.

Російський "Північний потік 2" став питанням, яке розділило США та деякі європейські столиці стосовно підтримки України, переконаний аналітик.

Можливо, Україні навіть варто поступитись парою мільярдів доларів надходжень, які країна отримує як плату за транзит російського газу, але, натомість, зберегти єдність європейських та американських союзників у підтримці України, вважає він.

"Насправді, "Північний потік 2" став питанням, яке розділяло деякі столиці Західної Європи та Вашингтон стосовно того, як допомагати Україні, - зауважив він. - Для мене, як людини, яка підтримує Україну, і бажає їй успіху, це набагато більш важливо, ніж пара мільярдів доларів – втратити їх, чи ні – це те, щоб Берлін та Вашингтон працювали разом, а не окремо з підтримки України", - заявив Чау.

Навіть у випадку успішного втілення "Північного потоку 2", Україна залишиться на енергетичній карті Європи.

Європейська система газопостачання не зможе функціонувати без української газотранзитної системи, наголошують експерти.

Важливість України для транзиту газу визнає навіть "Газпром", наголошує Чау.

"Очевидно, українська газотранзитна система ще має цінність для забезпечення запасів, міцності і захисту поставок до Європи з Росії і зі сходу, - говорить Чау. - Важливо, щоб українська трубопровідна система функціонувала. Навіть "Газпром" це визнає сьогодні, незважаючи на "Північний потік 2", незважаючи на Турецький потік".

"Існує також арбітражна справа між "Нафтогазом" і "Газпромом", яка все ще триває. Тому цим важко управляти і тому, на мою думку, Сполучені Штати та Європа мають тісно співпрацювати, щоб підтримати Україну в її справі", - вважає Чау.

Європі необхідні послуги української газотранспортної системи, навіть за умови побудови "Північного потоку 2", переконаний експерт українського Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Володимир Омельченко
Володимир Омельченко

"Без української газотранспортної системи "Північний потік 2" неможливий, оскільки він не зможе реагувати на коливання попиту на європейських ринках і таким чином просто контракти без української газотранспортної системи Газпром зірве з європейськими своїми агентами", - наголосив Омельченко.

"Україна у будь-якому випадку збереже свою роль транзитної держави тільки питання в тому скільки буде транспортуватись природного газу через Україну", - говорить Омельченко.

Для України важливо зберегти транзит газу у обсягах не нижче точки беззбитковості. Для того, щоб отримувати прибуток українській газотранспортній системі потрібно, щоб обсяги транзиту газу були не менше 60 мільярдів кубометрів, вважає він.

Водночас, погоджується Омельченко, Україні не варто розраховувати на американські санкції проти "Північного потоку 2", говорить Омельченко.

"На мій погляд, Україна має готуватись до Варіанту Б. Ми знаємо Варіант А, коли робиться ставка на те, що будуть американські санкції і зупиниться будівництво "Північного потоку 2", але на сьогодні цей проект будується і скоріше за все він буде реалізований, тому на мій погляд Україна має бути готовою знайти так формулу, яка б задовольнила українських споживачів, українських платників податків, людей, які працюють на газотранспортній системі і в той же час європейських споживачів".

Україна має законтрактувати транзит газу в обсягах не нижче 60 мільярдів кубометрів і гарантувати транзит цього обсягу через положення "перевози, або плати" (ship or pay), яке передбачає, що замовник буде сплачувати за транзит всіх 60 мільярдів кубометрів, навіть якщо фактичні обсяги транзиту виявляться меншими.

"Я думаю, формула ця достатньо проста. Це – забезпечити транзит на умовах ship or pay близько 60 мільярдів кубометрів і таким чином, з одного боку українська газотранспортна система буде рентабельною. Вона зможе сама себе фінансувати".

Унікальні газосховища - запорука збереження ролі України в газопостачанні Європи, вважають експерти

Важливу роль в системі газопостачання мають унікальні українські газосховища, які надають можливість безперебійно забезпечувати Європу газом навіть під час пікових потреб.

"Північний потік 2" ніколи не зможе бути таким надійним в газопостачанні Європи, як українська газотранспортна система, переконаний Омельченко.

"З іншого боку європейський споживач буде впевнений, що він буде завжди з газом, навіть якщо з "Північний потоком 2" щось трапиться, чи взагалі контракти будуть зірвані оскільки "Північний потік 2" не такий гнучкий і ніколи не буде так гнучко реагувати на попит, як українська газотранспортна система підкріплена унікальними підземними сховищами газу", - наголосив він.

З ним погоджується і Ед Чау. "Газосховища на заході України мають ключове значення для стабільності, вони мають стратегічне розташування і потужності щонайменше 30 мільярдів кубометрів і можливо більше, якщо можна відповідно комерціалізувати управління ними", - зауважив Чау.

Ефективне управління газосховищами вимагатиме співпраці України з Європою а також і з "Газпромом", вважає Чау.

"Європейські компанії могли б орендувати ці сховища, але щоб це зробити, Україна, "Нафтогаз" та "Газпром" мають підтримувати відповідні переговори, а це дуже складно у часи, коли відбувається відкрите протистояння між двома країнами. Те, що відбувалось в Керченській протоці, в Азовському морі – лише нещодавнє нагадування, що тривають ворожі дії", - наголошує Чау.

Дивіться також: Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор

Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

Всі новини дня

Заяви про успіхи російської армії під Бахмутом, ймовірно, перебільшені – ISW

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні» – фахівці ISW.

У боях, що тривають навколо Бахмута на Донбасі, 29 листопада російські війська досягли певних успіхів, але західні військові експерти кажуть, що навряд чи цей успіх був значний.

Як зазначають фахівці американського Інституту вивчення війни (ISW), геолокаційні дані свідчать, що російські війська просунулися на південний схід від Бахмута, але дослідники не можуть підтвердити заяви російськихиг військових блогерів, які стверджують, що «російські війська прорвали українську лінію оборони на південь від Бахмута вздовж шосе T0513». І таким чином, за твердженням російських джерел, вони могли б просунутися в напрямку містечка Часів Яр і перерізати одну з двох основних українських наземних комунікацій (GLOC) до Бахмута.

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні», – вважають фахівці ISW.

Також вашингтонські експерти кажуть, що погоджуються з оцінками Міністерства оборони Великої Британії, яке 29 листопада повідомило, що російські війська, ймовірно, припинили розгортання батальйонних тактичних груп (БТГ) протягом останніх трьох місяців через їхню неефективність.

Як пише британська розвідка, «концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та, на відміну від звичайної західної практики, артилерію».

Як пишуть фахівці ISW, починаючи з квітня вони вважали, що російські БТГ були розбиті та втратили боєготовність у різних «невдалих російських наступальних операціях, включаючи атаки на Київ, Маріуполь, Сєвєродонецьк і Лисичанськ, і пізніші спроби відновити ці БТГ для відновлення їхньої бойової потужності зазнали невдачі». Тому росіяни, на думку експертів ISW, тепер змушені покладатися на імпровізовані одноразові структури з мобілізованим персоналом.

Говорячи про російську внутрішню політику, британська розвідка у своєму звіті за 30 листопада пише про те, що влада в Росії, ймовірно, планує посилити внутрішні репресії, оскільки конфлікт залишається невирішеним і все більше впливає на повсякденне життя росіян.

Як дії на випередження, британські фахівці трактують нові заходи проти тих, кого Кремль називає «іноземними агентами». Заходи набирають чинності з 1 грудня.

Британська розвідка каже, що репресії проти опонентів режиму потрібні, щоб запобігти зростанню внутрішнього інакомислення».

За оцінкою британських аналітиків, через поправки до «Закону про іноземних агентів» 2012 року, які президент Росії Володимир Путін схвалив у липні, визначення охопить і тих, про яких російська держава вирішить, що вони перебувають під «впливом або тиском іноземних гравців». Також зростає ризик переслідування цих людей через те, що російська влада зможе «публікувати особисті дані та адреси визначених «іноземних агентів».

На переконання британської розвідки, «нові закони ще більше розширять репресивні повноваження російської держави».

Аналітики нагадують, що репресії Путіна тривають з його повернення на посаду президента в 2012 році, але ця тенденція «різко посилилася після вторгнення в Україну».

Канада позичила $500 млн для України

Фото для ілюстрації: Прапор Канади на Парламентській гірці в Оттаві

Канада успішно розмістила держоблігації на суму 500 мільйонів доларів. Кошти підуть на допомогу урядові України для виплати пенсій, відбудови енергооб'єктів та забезпечення життєво важливих послуг цієї зими, повідомили в уряді Канади.

Кошти, вказали в уряді, Канада передасть Україні через рахунок МВФ в якості позики.

У повідомленні зазначається, що облігації, зі строком погашення до 2027 року, користувались значним попитом, а фізичні особи, громадяни Канади, купили цих облігацій на 50 мільйонів доларів.

Україна отримує бюджетну підтримку і від інших країн. В листопаді США оголосили про надання додаткових 4,5 млрд дол підтримки для бюджету України. Це збільшить обсяг економічної підтримки Україні від США для виконання життєво важливих функцій бюджету до 13 млрд доларів.

ЄС надав 4,2 млрд дол макрофінансової підтримки України, Європарламент підтримав надання Україні бюджетної підтримки обсягом 18 млрд євро наступного року. В Європі говорили про можливості запозичити кошти для такої підтримки. Як повідомляв Голос Америки, проти додаткових запозичень виступає Угорщина.

Минулого місяця в інтерв'ю Голосу Америки директор Європейського департаменту МВФ Альфред Кеммер висловив впевненість, що Європа знайде кошти для економічної підтримки України і не виключив, що ЄС може позичити для цього кошти.

"Ми обговорювали з Європейським Союзом пропозиції того, як покращити бюджетне управління. Одна з наших пропозицій – створити центральні бюджетні можливості, - каже Кеммер. - Їх можна використовувати для підтримки під час циклічного падіння економіки, а також на окремі теми, в яких спільний підхід має сенс, таких як подолання зміни клімату, енергобезпека. Але є інші можливості для використання цих централізованих бюджетних можливостей. Але це вирішувати ЄС та його членам".

Наступного року, сподіваються в уряді України, США, Європа та МВФ рівними частинами візьмуть на себе фінансову підтримку України, потреба в якій, за оцінками, складатиме 3-4 мільярди доларів щомісяця. Про це в коментарі Українській службі "Голосу Америки" в жовтні розповів представник України в Світовому банку Роман Качур.

Російська війна проти України сколихнула Європу та спровокувала безпрецедентну кризу, - звіт про стан демократії в світі

Мешканець Херсона знімає російський прапор із білборда у звільненому Херсоні. Фото зроблене 14 листопада 2022 року. Фото: AP/Efrem Lukatsky

Близько половини демократичних країн Європи, 43%, зазнали «ерозії» демократичних цінностей, а російська війна проти України сколихнула Європу та призвела до безпрецедентної кризи, яка загрожує миру та стабільності, що тривалий час сприймались як належне. Про це йдеться у щорічному звіті про стан демократій у світі Міжнародного інституту демократії та підтримки виборів, організації зі штаб-квартирою у Стокгольмі.

«Демократичні цінності та інституції все частіше розглядаються як фундаментальна перешкода російському іредентизму та неоколоніалізму, зокрема, в Україні, а також у більшості країн регіону», - заявляють автори звіту. Опір українського народу російській агресії, протистояння жінок в Ірані теократичній диктатурі та відмова населення М’янми від повернення до військового правління у звіті називають свідченням того, що «самовизначення, свобода та демократія є універсальними прагненнями».

Демократичні цінності та інституції все частіше розглядаються як фундаментальна перешкода російському іредентизму та неоколоніалізму, зокрема, в Україні, а також у більшості країн регіону
звіті про стан демократій у світі Міжнародного інституту демократії та підтримки виборів

У Міжнародному інституті демократії та підтримки виборів наголошують, що Україна є серед країн, які вкорінюють національну ідентичність та суверенітет в своїх демократичних інституціях. «Вони активізували боротьбу з усіма видами російського втручання, від кампаній з дезінформації до прямого військового втручання», - мовиться у звіті.

В організації наголошують на важливості зміцнення єдності в Європі: «Ядерні погрози президента Путіна а також його стратегія використання європейської потреби в енергії як зброї потребують зміцнення єдності в регіоні».

У звіті наводять також дані Євробарометра (європейської служби соціологічних опитувань), відповідно до яких захист демократії та її цінностей став більш важливим для європейців саме після російського вторгнення в Україну. Наразі саме захист демократії та її цінностей згадується як найважливіша цінність, яку мають захищати європейські інституції.

У глобальному звіті про стан демократії наголошують, що кількість країн, які рухаються до авторитаризму, більш ніж удвічі перевищує кількість країн, які рухаються до демократії, і що авторитарні режими в усьому світі посилили репресії, а 2021 рік став найгіршим роком для демократії у світі.

«Ще ніколи не було настільки термінової необхідності для демократій відреагувати, щоб продемонструвати своїм громадянам, що вони можуть створювати нові інноваційні соціальні контракти, які об’єднують людей, а не роз’єднують», - заявив генеральний секретар Міжнародного інституту демократії та підтримки виборів Кевін Касас-Замора.

В організації наголосили, що сьогодні «світ перебуває на критично важливому роздоріжжі», наголосивши на необхідності заходів, спрямованих на підтримку демократії у світі.

Як раніше повідомляв Голос Америки, вторгнення Кремля в Україну ще сильніше погіршило загрози для свободу інтернету, йшлось у дослідженні «Дому Свободи» (Freedom House), правозахисної організації з центром у США.

У звіті мовилось, що свобода інтернету в усьому світі падає 12-й рік поспіль, і саме Росія зазнала найрізкішого падіння, відколи Кремль активізував свої зусилля з придушення внутрішньої опозиції та незалежних ЗМІ після повномасштабного вторгнення в Україну

Дивіться також: НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00

«Путін не зацікавлений у змістовній дипломатії», – Ентоні Блінкен. Відео

«Путін не зацікавлений у змістовній дипломатії», – Ентоні Блінкен. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

«Російські дикунські атаки проти мирних жителів в Україні – останній приклад того, що зараз президент Путін не зацікавлений у змістовній дипломатії. Що не будучи здатним стерти українську незалежність, він спробує примусити Україну до замороженого конфлікту», – держсекретар США Ентоні Блінкен.

Китай має 400 ядерних боєголовок, йдеться в звіті Пентагону

Архівне фото Xinhua News Agency: Китайський військовий літак бере участь в навчаннях поблизу Тайваню, серпень 2022 року. Звіт Пентагону вказує на те, що Китай збільшив "небезпечну" військову поведінку щодо США та союзників

Пентагон у новій доповіді попереджає, що Китай має понад 400 ядерних боєголовок, і майже подвоїв свій ядерний арсенал лише за два роки, а китайські військові посилили «небезпечну» та «непрофесійну» військову поведінку щодо Сполучених Штатів та союзників у регіоні, особливо щодо Тайваню.

Згідно з оприлюдненим у вівторок щорічним звітом Пентагону «Військова потужність Китаю», прискорення ядерної експансії Китаю може призвести до того, що Пекін матиме близько 1500 боєголовок до 2035 року.

Ядерний арсенал Сполучених Штатів із приблизно 3800 боєголовками в активному стані все ще значно перевищить китайський.

Ракетні сили Народно-визвольної армії (PLARF) запустили приблизно 135 балістичних ракет для випробувань і тренувань у 2021 році, «більше, ніж решта світу разом, за винятком використання балістичних ракет у зонах конфлікту», йдеться у звіті. Він також продовжив будівництво трьох сховищ для міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), які міститимуть щонайменше 300 нових шахт для МБР.

Звіт Пентагону базувався на інформації про військовий потенціал Китаю, зібраній до грудня 2021 року, але також враховував деякі важливі події 2022 року, зокрема війну Росії в Україні та візит спікера Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань у серпні, за словами високопоставленого чиновника оборони.

Бредлі Боумен, ветеран і старший директор Центру військової та політичної влади Фонду захисту демократій, сказав, що «кількість і якість» китайських ракет «викликають особливе занепокоєння».

«Якщо поглянути на спроможність і потужність ракетного арсеналу Китаю, від цього перехоплює дух», — сказав Боумен, додавши, що військова модернізація Китаю «методично й навмисно зосереджувалась на розробках для перемоги над Сполученими Штатами».

Південнокитайське море

Китай також збільшив кількість «небезпечних і непрофесійних» зіткнень з військом США та союзників а також партнерів в регіоні, включаючи Австралію.

"Ми бачили більше агресивних дій в Індо-Тихоокеанському регіоні, в ключаючи ті, які ми оцінюємо як небезпечні", - сказав високопоставлений чиновник оборони і навів приклади вищого пілотажу літаків, скидання об'єктів.

У вівторок Китай заявив, що «відстежив і витіснив» військовий корабель США з вод поблизу островів Спратлі в Південнокитайському морі. Пекін вважає більшу частину багатого ресурсами моря своєю територією — незважаючи на територіальні претензії інших країн — і створив сотні гектарів штучних островів, щоб підтвердити свої претензії.

Військово-морські сили США підтвердили Голосу Америки, що ракетний крейсер USS Chancellorsville у вівторок провів операцію «Свобода судноплавства» (FONOP) поблизу островів Спратлі, але назвали заяву Китаю про цю місію «неправдивою».

"USS Chancellorsville (CG 62) провів цей FONOP відповідно до міжнародного права, а потім продовжив виконувати звичайні операції у водах, де діє свобода відкритого моря", - йдеться в заяві ВМС.

"Сполучені Штати захищають право кожної країни літати, плавати та діяти там, де це дозволено міжнародним правом, як це зробив тут USS Chancellorsville. Жодні твердження КНР не стримають нас", - додали у ВМС, описуючи претензії Китаю на острови Спратлі як «надмірні» та «нелегітимні».

США часто проводять ці операції в Південнокитайському морі, щоб кинути виклик територіальним претензіям Китаю та інших країн і сприяти вільному проходу через міжнародні води, які перевозять половину світового торговельного флоту вартістю трильйони доларів щороку.

Міжнародний суд у Гаазі постановив, що Китай не має історичного права власності на Південнокитайське море, але Пекін проігнорував це рішення.

"Нова звична ситуація" щодо Тайваню

Китай заявив, що хоче мати можливість контролювати Тайвань, за потреби силою, до 2027 року, і офіційні особи помітили «підвищений рівень нової, залякуючої та примусової діяльності» навколо острова. Китай вважає Тайвань своєю провінцією.

«Я не вважаю вторгнення неминучим. Я думаю, що ми бачимо, що КНР (Китайська Народна Республіка) встановлює щось на кшталт нової норми з точки зору рівня військової активності навколо Тайваню після візиту спікера", - сказав високопоставлений чиновник оборони журналістам у Пентагоні.

Китай здійснив велику кількість ракетних запусків і демонстрацій сили навколо Тайванської протоки під час і відразу після поїздки Пелосі, яка, за словами спікера, була зроблена для того, щоб «підтримати» демократичний острів і виконувати зобов’язання США перед Тайванем взяті за законом 1979 року.

Відтоді Китай зменшив кількість агресивних дій навколо Тайваню, але не знизив агресивну поведінку до рівня, який був до її візиту.

«Ви знаєте, переходи через центральну лінію протоки дедалі більше стають звичними. Навпаки, раніше КНР залишала це для відносно рідкісних випадків, коли вони хотіли надіслати потужний політичний сигнал», — сказав високопосадовець оборони США.

Минулого тижня в Камбоджі міністр оборони Китаю Вей Фенге сказав міністру оборони США Ллойду Остіну, що Пекін вважає Тайвань «червоною лінією».

"Тайвань належить Китаю. Тайвань і вирішення тайванського питання є справою Китаю, у яку жодна зовнішня сила не має права втручатися", - сказав Вей, згідно із заявою.

Росія та Китай

Китай продовжує військову співпрацю з Росією. У 2021 році на китайській території вперше провели масштабні спільні навчання з російською армією під назвою «Захід/Взаємодія».

Після вторгнення Росії в Україну в лютом, каже високопосадовець Пентагону, Пекін не надав Москві прямої військової допомоги, але підтримував Росію, посилюючи російську дезінформацію та пропаганду.

"Цінність Росії як партнера для КНР залишається високою", - сказав чиновник.

Китай має найбільший у світі військово-морський флот за кількістю кораблів із бойовою силою - близько 340 кораблів і підводних човнів. Згідно зі звітом, армія Китаю налічує 975 000 військовослужбовців, а авіація Пекіна є найбільшою в регіоні та третьою за величиною у світі, налічуючи понад 2800 літаків.

У звіті додається, що окрім китайської бази в маленькій африканській державі Джибуті, Пекін розглядає кілька інших країн для майбутніх китайських військових об’єктів, починаючи від Камбоджі до Таджикистану та Кенії.

Згідно зі звітом, кібершпигунство з боку Китаю також залишається «складною, постійною загрозою». Пентагон звинувачує військових Китаю в спробі заволодіти радіаційно захищеними інтегральними схемами, гіроскопами, комерційною таємницею синтаксичної піни, обладнанням для глушіння військового зв’язку, авіаційними технологіями, засобами боротьби з підводними човнами та іншими технологіями.

У відповідь на запит Голосу Америки в листопаді, генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, сказав: «Китай — єдина країна, яка геополітично має потужний потенціал, щоб стати серйозним викликом для Сполучених Штатів».

Він додав, що Китай хоче мати найкращу армію у світі до 2049 року та домігся успіхів у кіберпросторі, космосі, на суходолі, морі та в повітрі, але підкреслив, що армія Сполучених Штатів не дозволить китайській армії перевершити її.

“І поки ми залишаємося №1, ми будемо стримувати війну, яка хвилює людей, війну великих держав між Китаєм і Сполученими Штатами”, - сказав Міллі.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG