Спеціальні потреби

Актуально

Що робити Україні, якщо США не заблокують Північний потік 2? Коментарі експертів

Заклики до Європи зупинити втілення газпромівського проекту "Північний потік 2" поновились після ескалації на Чорному морі. Однак, Україна так і не змогла переконати Німеччину припинити підтримувати проект "Північний потік 2", будівництво якого триває.

Російський газопровід і криза в Україні - це дві окремі речі. Про це заявив у четвер міністр економіки Німеччини Петіл Альтмеєр в інтерв'ю ARD. Він відкинув закиди, що підтримка Німеччиною газпромівського трубопроводу "Північний потік 2" заважає зусиллям з деескалації кризи між Росією та Україною. "Це два окремі питання", - наголосив він.

США ж виступають проти проекту і закликають деякі європейські країни переглянути своє ставлення до "Північного потоку 2". Коментуючи інцидент 25 листопада у Чорному морі, речниця Державного Департаменту США Гедер Науерт, серед іншого відзначила, що проект "Північний потік 2" грає на руку Росії і закликала деякі європейські країни переглянути свою підтримку цьому проекту.

"Я вважаю, що європейські країни мають себе спитати, чи хочуть вони продовжувати втілювати Північний потік 2 , адже це допомагає російській владі, і чи хочуть вони надавати зараз таку підтримку російській владі, підтримуючи "Північний потік 2?" - зауважила речниця.

Якщо проект буде завершено наступного року, це дозволить Росії значно скоротити транзит газу через Україну.

Чи варто Україні розраховувати не те, що американські санкції заблокують втілення проекту?

Про це Українська Служба "Голосу Америки" запитала експертів, які зібрались для обговорення питань української енергетики в вашингтонському аналітичному центрі Atlantic Council 28 листопада.

США, скоріш за все, не будуть запроваджувати санкції проти "Північного потоку 2", говорить експерт Atlanticl Council Андерс Аслунд, наголошуючи, що санкції проти потоку вдарили би, насамперед по Німеччині, а не по Росії.

"Уряд США ретельно розглядав можливість запровадження санкцій проти Північного потоку, але видається, на тепер адміністрація вирішила не запроваджувати санкції з двох причин – перше, що вони будуть в основному спрямовані проти Німеччини і санкції діятимуть проти союзника, радше ніж власне проти Росії і буде багато небажаних негативних ефектів".

Доля "Північного потоку 2" в руках Німеччини, переконаний аналітик.

Андерс Аслунд
Андерс Аслунд

​"Звичайно, я проти Північного потоку 2, - наголосив Аслунд, - адже він означатиме, що забагато газу буде йти через одну систему. З усіма теперішніми обсягами, це становитиме 80% газу, який надходитиме з Росії через одну систему газопроводів, яка є ненадійною і також природно призведе до монополізації ринку. Потрібно, щоб було багато різних трубопроводів і діючий ринок газу. А це буде великий крок у зворотньому напрямку".

"Чи станеться це чи ні – невідомо, але все більш ймовірно, що Північний Потік буде побудовано і остаточне слово – за німецьким урядом"

США не можуть змусити Берлін робити те, чого німецька столиця не хоче, погоджується експерт Джорджтаунського університету Едвард Чау.

Ед Чау
Ед Чау

"Гадаю, помилково Україні було б думати, що Вашингтон може примусити Берлін щось робити, чого він не хоче. Стратегічно для українського майбутнього більш важливо, щоб Німеччина та США працювали разом задля допомоги Україні, а не окремо", - наголошує Чау.

Російський "Північний потік 2" став питанням, яке розділило США та деякі європейські столиці стосовно підтримки України, переконаний аналітик.

Можливо, Україні навіть варто поступитись парою мільярдів доларів надходжень, які країна отримує як плату за транзит російського газу, але, натомість, зберегти єдність європейських та американських союзників у підтримці України, вважає він.

"Насправді, "Північний потік 2" став питанням, яке розділяло деякі столиці Західної Європи та Вашингтон стосовно того, як допомагати Україні, - зауважив він. - Для мене, як людини, яка підтримує Україну, і бажає їй успіху, це набагато більш важливо, ніж пара мільярдів доларів – втратити їх, чи ні – це те, щоб Берлін та Вашингтон працювали разом, а не окремо з підтримки України", - заявив Чау.

Навіть у випадку успішного втілення "Північного потоку 2", Україна залишиться на енергетичній карті Європи.

Європейська система газопостачання не зможе функціонувати без української газотранзитної системи, наголошують експерти.

Важливість України для транзиту газу визнає навіть "Газпром", наголошує Чау.

"Очевидно, українська газотранзитна система ще має цінність для забезпечення запасів, міцності і захисту поставок до Європи з Росії і зі сходу, - говорить Чау. - Важливо, щоб українська трубопровідна система функціонувала. Навіть "Газпром" це визнає сьогодні, незважаючи на "Північний потік 2", незважаючи на Турецький потік".

"Існує також арбітражна справа між "Нафтогазом" і "Газпромом", яка все ще триває. Тому цим важко управляти і тому, на мою думку, Сполучені Штати та Європа мають тісно співпрацювати, щоб підтримати Україну в її справі", - вважає Чау.

Європі необхідні послуги української газотранспортної системи, навіть за умови побудови "Північного потоку 2", переконаний експерт українського Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Володимир Омельченко
Володимир Омельченко

"Без української газотранспортної системи "Північний потік 2" неможливий, оскільки він не зможе реагувати на коливання попиту на європейських ринках і таким чином просто контракти без української газотранспортної системи Газпром зірве з європейськими своїми агентами", - наголосив Омельченко.

"Україна у будь-якому випадку збереже свою роль транзитної держави тільки питання в тому скільки буде транспортуватись природного газу через Україну", - говорить Омельченко.

Для України важливо зберегти транзит газу у обсягах не нижче точки беззбитковості. Для того, щоб отримувати прибуток українській газотранспортній системі потрібно, щоб обсяги транзиту газу були не менше 60 мільярдів кубометрів, вважає він.

Водночас, погоджується Омельченко, Україні не варто розраховувати на американські санкції проти "Північного потоку 2", говорить Омельченко.

"На мій погляд, Україна має готуватись до Варіанту Б. Ми знаємо Варіант А, коли робиться ставка на те, що будуть американські санкції і зупиниться будівництво "Північного потоку 2", але на сьогодні цей проект будується і скоріше за все він буде реалізований, тому на мій погляд Україна має бути готовою знайти так формулу, яка б задовольнила українських споживачів, українських платників податків, людей, які працюють на газотранспортній системі і в той же час європейських споживачів".

Україна має законтрактувати транзит газу в обсягах не нижче 60 мільярдів кубометрів і гарантувати транзит цього обсягу через положення "перевози, або плати" (ship or pay), яке передбачає, що замовник буде сплачувати за транзит всіх 60 мільярдів кубометрів, навіть якщо фактичні обсяги транзиту виявляться меншими.

"Я думаю, формула ця достатньо проста. Це – забезпечити транзит на умовах ship or pay близько 60 мільярдів кубометрів і таким чином, з одного боку українська газотранспортна система буде рентабельною. Вона зможе сама себе фінансувати".

Унікальні газосховища - запорука збереження ролі України в газопостачанні Європи, вважають експерти

Важливу роль в системі газопостачання мають унікальні українські газосховища, які надають можливість безперебійно забезпечувати Європу газом навіть під час пікових потреб.

"Північний потік 2" ніколи не зможе бути таким надійним в газопостачанні Європи, як українська газотранспортна система, переконаний Омельченко.

"З іншого боку європейський споживач буде впевнений, що він буде завжди з газом, навіть якщо з "Північний потоком 2" щось трапиться, чи взагалі контракти будуть зірвані оскільки "Північний потік 2" не такий гнучкий і ніколи не буде так гнучко реагувати на попит, як українська газотранспортна система підкріплена унікальними підземними сховищами газу", - наголосив він.

З ним погоджується і Ед Чау. "Газосховища на заході України мають ключове значення для стабільності, вони мають стратегічне розташування і потужності щонайменше 30 мільярдів кубометрів і можливо більше, якщо можна відповідно комерціалізувати управління ними", - зауважив Чау.

Ефективне управління газосховищами вимагатиме співпраці України з Європою а також і з "Газпромом", вважає Чау.

"Європейські компанії могли б орендувати ці сховища, але щоб це зробити, Україна, "Нафтогаз" та "Газпром" мають підтримувати відповідні переговори, а це дуже складно у часи, коли відбувається відкрите протистояння між двома країнами. Те, що відбувалось в Керченській протоці, в Азовському морі – лише нещодавнє нагадування, що тривають ворожі дії", - наголошує Чау.

Дивіться також: Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор

Американець розпізнав у собі українця дізнавшись про Голодомор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG