Спеціальні потреби

Український плагіат набув міжнародного розголосу


Cекретар Ради національної безпеки та оборони України Раїса Богатирьова

Виступ секретаря Ради національної безпеки та оборони України Раїси Богатирьової один в один повторює промову голови корпорації Apple Стіва Джобса перед випускниками Стенфордського університету. Плагіат, викритий українськими журналістами, поширився іншими міжнародними сайтами і став одним із найголовніших жартів тижня.

Виступаючи на конвокації випускників Києво-Могилянської академії, Раїса Богатирьова слово в слово повторює тези промови голови Apple. І навіть розказує про своє зіштовхнення із смертю, про що розповідав Стів Джобс.

Різноманітні блоги та сайти прокоментували «копіпаст» українського політика, а також ситуацію в Україні із авторськими правами. Наприклад, американський сайт «Business Insider» написав, що промови Джобса настільки знамениті та надихаючі, що «українські політики не можуть вчинити інакше, як позичити декілька абзаців з неї». «Це доводить, що сьогодні YouTube дозволяє не тільки надихатися чиїмось промовами, але й зрозуміти звідки хтось взяв натхнення для своєї промови. Навіть, якщо промова в Україні», – пише сайт.

Крупний спеціалізований журнал «PCWorld» розпочав статтю «Український бюрократ здер промову Стіва Джобса» словами:

«Колишні республіки Радянського Союзу «відомі» своїм ставленням до інтелектуальної власності інших націй. Це ставлення поширюється і на найвищі рівні уряду, на прикладі останнього інциденту в Україні».

В італійському IT-блозі setteb.it Фабіо Замбеллі пише, що, можливо, Джобс спеціально зробив таку промову, щоб «обранцям народу не було що сказати людям». Окрім цього, автор пригадує подібну історію в Італії, коли політик Домінік Ціліпоті використав для маніфесту своєї партії цілі рядки з фашистського маніфесту 1925 року. Тоді у відповідь на закиди політик заявив, що пишається фактом, що інтелігенція 1925 року прийшла до тих самих висновків, що і він сьогодні.

Прес-служба Раїси Богатирьової на запит «Української правди» зазначила, що виступи секретар РНБО готує сама, і якщо щось співпадає, то це свідчить про те, що промова Джобса могла надихнути Богатирьову на написання своєї.

Австралійський сайт gismodo.com на коментар прес-служби РНБО відреагував так: «Зрозуміли, студенти! Якщо вам важко написати якийсь реферат з історії, шукайте натхнення у Вікіпедії. А якщо не знайдете, то для вас завжди буде робота в РНБО», пише сайт.

Історій про плагіат в українському політикумі чимало. Одна з останніх історій – про спікера українського парламенту Володимира Литвина. Політик написав статтю «Громадянське суспільство. Подаємо ще раз», яка, як потім виявилося, була просто перекладом статті Томаса Каротерса «Civil Society. Think again».

Скандали з плагіатом відомі і в Європі. Німецький міністр оборони Карл-Теодор Гуттенберґ та віце-голова Європарламенту Сильвана Кох-Мерін були звинувачені у використанні чужих матеріалів для написання своїх дисертацій. Через скандали політики змужені були піти з посад.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG