Спеціальні потреби

Актуально

Польща створить протиракетний щит, бо боїться загрози з боку Росії?

Російський ракетний комплекс «Іскандер-Е»

Варшава – Президент Польщі Броніслав Коморовський закликав усі фракції польського парламенту об’єднатися навколо питання протиракетної оборони країни. Створення протиракетної парасольки над Польщею повинно стати одним із пріоритетів польської оборонної політики найближчими роками, зазначає Коморовський. Думки президента про необхідність фінансування дорогого протиракетного проекту поділяє польський уряд.

Створення системи захисту від ракет близької та середньої досяжності – це першорядне завдання в процесі осучаснення польської оборонної системи. Такого висновку дійшла Рада Міністрів Польщі, підтримавши тим самим ідеї польського президента.
Дальність дії ракет російських комплексів «Іскандер-М», у разі їх розміщення в Калінінградській області
Броніслав Коморовський, який свого часу був міністром оборони Польщі, переконаний, що про осучаснення застарілої протиповітряної оборони країни повинні подбати самі поляки. Для цього, вважає президент, потрібно внести зміни до закону про модернізацію і фінансування польської армії. На думку Коморовського, в цьому законі мусить з’явитися запис про фінансування протиракетного щита.

Заощадять на присутності в Афганістані й вкладуть у щит

Коморовський представив свій план осучаснення польської протиповітряної оборони на закритому засіданні Ради національної безпеки, до якої входять представники уряду та різних політичних сил країни. Після засідання цього дорадчого органу польський президент повідомив, що йдеться про створення системи протиракетного захисту, яка буде інтегрована в аналогічну систему НАТО.

«Це буде наш внесок у створення загально натовської оборонної системи, – каже він. – Польща прагне створення таких оборонних механізмів, які ефективно захищають увесь Північноатлантичний альянс, а не тільки деякі країни».

Президент Польщі повідомив, що невдовзі він передасть на розгляд парламенту відповідний проект змін до закону про модернізацію війська. Він сподівається, що поділений на непримиренні фракції польський парламент буде єдиним, коли обговорюватиме питання безпеки країни.

За попередніми підрахунками, протиракетний щит обійдеться Польщі у 10 мільярдів злотих (приблизно два з половиною мільярди євро), а то й дорожче. На думку президента, дорогий проект вдасться профінансувати з польського бюджету. Національним законодавством передбачене фінансування армії на суму, що відповідає майже двом відсоткам НВП країни. Оскільки економічні показники Польщі навіть у час кризи зростають, каже Коморовський, то відповідно збільшується й сума, призначена на військо. Крім цього, наголошує він, чимало грошей Варшава заощадить на згортанні своєї військової місії в Афганістані. За словами Коморовського, впродовж останніх років Польща витратила на утримання своїх військових в Афганістані 5 мільярдів злотих.

Систему будуватимуть 10 років

Про польський проект протиракетної оборони розповів Станіслав Козєй, голова Бюро національної безпеки Польщі. За його словами, протиракетна система буде пересувною, в разі необхідності вона транспортуватиметься туди, де можна сподіватися загрози з повітря.

«Проектом закону передбачено, що його фінансування розпочнеться в 2014 році і триватиме 10 років. Упродовж цих десяти років польську армію оснастять протиракетною технікою так, щоб можна було захистити важливі стратегічні об’єкти або велике угрупування. Це буде мобільна система, яка зможе гарантувати протиракетний захист території, якій загрожує небезпека, або важливих об’єктів», – зазначає Станіслав Козєй.

Від чиїх ракет захищатимуться поляки своєю протиракетною парасолькою? У промовах польських високопосадовців, зокрема міністра оборони Томаша Сємоняка, було наголошено, що йдеться про ракети малого та середнього радіусу дії. Водночас польські політики не говорять, з якого саме боку Польща побоюється ракетної загрози. Натомість польські ЗМІ не раз припускали, що протиракетні проекти Варшави пов’язані з планами Кремля розмістити у сусідній із Польщею Калінінградській області Росії ракети близького та середнього радіусу дії.
Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG