Спеціальні потреби

Актуально

"Політична релігія" УПЦ МП зашкодила церкві - архімандрит Кирило

Архімандрит Кирило Говорун

"Я був категорично проти ідеологеми "Руського миру", яка зароджувалася ще до війни на сході України і яка стала головним інструментом агресії проти України", - наголосив в інтерв’ю "Голосу Америки" архімандрит Кирило (Говорун), який тепер викладає в університеті Лойола-Мерімаунт в Лос-Анджелесі.

Коментуючи ситуацію в УПЦ МП напередодні війни, коли Кирило очолював відділ зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви, він зазначив: "Я був тоді в Москві, працював зі Святішим Патріархом і намагався донести ту думку, що з Україною не можна вести справу в силовому порядку, через примус". "Не можна примушувати український народ, українську церкву до таких моделей поведінки, які були б бажаними для Москви".

Те, що сталося в Україні, коли Росія виступила з агресією, і виступила саме на підставі наративу "Руського миру", сконструйованого церквою, це, мені здається, дуже сильно зашкодило самій церкві - і в Росії, і в Україні
архімандрит Кирило

Використання ідеології "Руського миру" під час агресії Росії в Україні зашкодило церкві, переконаний релігійний діяч.

"На мій погляд, те, що сталося в Україні, коли Росія виступила з агресією, і виступила саме на підставі наративу "Руського миру", сконструйованого церквою, це, мені здається, дуже сильно зашкодило самій церкві - і в Росії, і в Україні.

Ідеологема "Руського миру" стала синтезом релігійного елементу і політичного. Того, що я б назвав "політичною релігією", - наголошує архімандрит.

Архімандрит Кирило вірить, що участь в подіях на Майдані в 2013-2014-му роках зблизила церкви Київського та Московського патріархатів в Україні, але після початку агресії проти України, навпаки, ментальна та психологічна відстань збільшилась.

Ситуація, коли священники в Запоріжжі відмовили відспівувати дворічного хлопчика, який загинув за трагічних обставин, тільки тому, що він був хрещений в УПЦ КП, показав відсутність контакту між Церквою та суспільством, наголошує діяч.

"Зараз УПЦ знаходиться в інформаційній бульбашці, яку сама створила, і ця бульбашка не дозволяє їй відчувати суспільні процеси, стан суспільства. Епізод в Запоріжжі став проявом відсутності контакту між церквою і суспільством. Українська церква (УПЦ МП – Г.А.), як мені здається, знаходиться зараз в найбільшій віддаленості від громадських запитів", - стверджує він.

На думку архімандрита, подолати цю відстань може допомогти "співчуття, тобто здатність відгукуватися на біль, на страждання, на трагедію".

Автокефалія могла б стати одним з варіантів вирішення проблеми, але він не вірить, що це гарантує успіх.

Особистість Сталіна - важлива частина "політичної релігії" в Росії
архімандрит Кирило

"Вона може привести і до негативних наслідків для України. Що бачать люди, які ходять до православної церкви? Вони бачать, що церква посилає сигнали, що не відповідають тому, що вони відчувають. Людина хоче ходити до церкви, адже сигнали, які вона транслює, входять в конфлікт з її совістю. І у людини є вибір: або вона взагалі йде з церкви, або придушує совість, закриває очі. Це викликає деформацію всередині людини, тобто хороших рішень тут немає. Я не впевнений, що, якщо буде автокефалія, людина буде весь час відчувати світ в душі. Хоча для багатьох саме автокефалія могла б стати вирішенням тягаря для совісті", - вважає архімандрит.

Говорячи про стан православної церкви в Росії, архімандрит сказав, що спостерігається дуже небезпечна легітимізація сталінізму, яка на його думку, є "суїцидальною для церкви".

"Сталін знищував церкви. Ті, хто підписується під цією риторикою, стають співучасниками знищення церкви. Особистість Сталіна - важлива частина "політичної релігії" в Росії. Кожна "політична релігія" має свій пантеон, свій іконостас. Раніше в Росії важливу роль в цьому пантеоні відігравала особистість царя Миколи II. Зараз формується новий пантеон: і м'якші фігури в ньому замінені фігурами більш жорсткими. Причому іноді такими, які не сумісні один з одним: Іван Грозний і Сталін, цар і антицарист. Вони разом пліч-о-пліч в цьому пантеоні", - переконаний архімандрит.

І я думаю, що без покаяння в цьому процесі не обійтися. Зокрема, тих церковних лідерів, які підтримували цю агресію, які виступили її рупорами
архімандрит Кирило

Аби церква стала позитивним фактором у розв’язанні конфлікту Росії з Україною, припиненні військових дій і зміні політики Росії по відношенню до України, вона має, вважає архімандрит Кирило, називати речі своїми іменами та покаятися.

"Завдання церкви - назвати насильство насильством, брехню- брехнею, правду - правдою. Потрібно почати з того, щоб назвати війну війною, агресію - агресією, жертву - жертвою, а агресора - агресором. А далі вже вибудовувати риторику, що об’єднує. І я думаю, що без покаяння в цьому процесі не обійтися. Зокрема, тих церковних лідерів, які підтримували цю агресію, які виступили її рупорами. Якщо це неможливо, тоді неможливо говорити і про примирення", - наголошує архімандрит Кирило.

Дивіться також: Керівник місії ОБСЄ на Донбасі: "Зараз сторони не готуються до миру, а риють нові окопи". Відео

Керівник місії ОБСЄ на Донбасі: "Зараз сторони не готуються до миру, а риють нові окопи". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Всі новини дня

Росія здійснила дві нові атаки по Краматорську поряд із місцем пошукових робіт біля житлового будинку - CNN

Рятувальники на місці російського удару по житловому масиву Краматорська, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Росія здійснила дві нові атаки по Краматорську у четвер. Ракети впали неподалік місця проведення пошуково-рятувальної операції біля житлового будинку у центрі міста, де у середу внаслідок російського удару загинули принаймні троє людей, 21 поранено, повідомляє команда CNN, що стала свідком подій.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Глава Донецької ОДА Павло Кириленко повідомив, що нові атаки РФ знову стались "по центру міста, по житловій забудові". "За попередньою інформацією, є поранені серед цивільних", - написав він у Telegram. Мер Краматорська Олексій Гончаренко закликав містян залишатись в укриттях.

This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing.
Допомога пораненому жителю Краматорська внаслідок російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy
Допомога пораненому жителю Краматорська внаслідок російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy
This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing - Click to reveal
Допомога пораненому жителю Краматорська внаслідок російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

У середу для удару по будинку в Краматорську, за даними поліції Донецької області, російські війська використали ракету "Іскандер-К", було "пошкоджено щонайменше 8 багатоквартирних будинків, з них один повністю зруйновано", а "під завалами можуть залишатися люди".

"Цивільні люди – знову ціль для російського режиму", - написав у Twitter керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Краматорськ після російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy
Краматорськ після російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

При цьому Офіс генерального прокурора повідомив, що російські військові вночі і вранці 2 лютого вкотре масовано обстрілювали місто Херсон і населені пункти області, внаслідок чого загинули двоє цивільних, двоє поранено.

У військовій розвідці Великої Британії напередодні заявили, що Росія обстрілює Херсонщину, щоб деморалізувати цивільних і завадити контрнаступу українських сил.

Євроінтеграція в час війни - посадовці ЄС демонстративно з'їхалися на саміт у Києві

Голова Верховної ради України Руслан Стефанчук (л.) президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Денис Шмигаль з підписаною заявкою на вступ України в Європейський Союз 28 лютого 2022 р.

Чільні посадовці Європейського Союзу зібралися у Києві на саміт 3 лютого, який вперше відбуватиметься в Україні на тлі наступу російської армії на сході і постійних бомбардувань українських міст російськими ракетами.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Українські лідери проголосили якнайшвидший вступ в Євросоюз і в НАТО втіленням прагнень українців до миру, свободи й добробуту в європейській сім’ї, а також способом залучення міжнародної спільноти до негайної допомоги Україні.

Ми разом, щоб показати, що ЄС стоїть з Україною твердо...
Урсула фон дер Ляєн

ЄС відгукнувся на заявку Києва в лютому 2022 року, надавши Україні у червні офіційний статус кандидата на членство, розпочавши процес приготування до вступу.

Президент Володимир Зеленський неодноразово закликав до «пришвидшеного» процесу євроінтеграції, і прем’єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно проголосив наміри виконати всю підготовчу роботу впродовж двох років.

Остання країна, яка приєдналася до ЄС 2013 року, Хорватія, готувалася впродовж майже десяти років, а сусідній з Україною Польщі цей процес забрав приблизно двадцять років.

Європейські представники зараз більше наголошують не на членстві, а на нагальності термінової допомоги Україні: економічної, гуманітарної і військової.

ЄС підкреслює, що загальні обсяги допомоги Україні від організації та окремих держав членів вже сягають майже €50 мільярдів.

Євросоюз пішов на небувалий крок, надаючи Україні військову допомогу на мільярди євро.

Принаймні 4 мільйони українців скористалися допомогою для біженців у Європі.

«Це дуже потужний сигнал, що ми перебуваємо у Києві під час війни. Це сигнал українському народу. Це сигнал Росії. Це сигнал світові», - цитує чільного посадовця ЄС агентство Reuters 2 лютого.

Дехто хоче спекулювати про фінішні кроки, але правда полягає в тому, що ми до того ще не дійшли.
Посадовець ЄС

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн написала у Twitter, що вона відвідує Київ вже вчетверте за майже рік з часу лютневого вторгнення Росії і зауважила, що цього разу з нею прибули приблизно півтора десятка посадовців ЄС.

«Ми разом, щоб показати, що ЄС стоїть з Україною твердо, як і завжди, і щоб поглибити нашу підтримку і співпрацю», - підкреслила вона.

Reuters цитує неназваного європейського представника, який сказав, що «дехто хоче спекулювати про фінішні кроки, але правда полягає в тому, що ми до того ще не дійшли».

Тим часом з Москви в ці дні пролунали нові погрозливі заяви на адресу України разом з повідомленнями про надзвичайно запеклі бої з наступаючими російськими військами на Донеччині.

Російський міністр закордонних справ Сєрґей Лавров пригрозив подальшими російськими ударами по Україні у відповідь на надання Україні нової західної зброї.

Міністр оборони України Олексі Резніков сказав, що росіяни накопичують сили для ймовірних нових наступів на різних напрямках.

Дивіться також:

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:23 0:00

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Для того, щоб поспілкуватись із конгресменами та сенаторами до Вашингтона приїхали бачились українські військові та діти, які втратили батьків на війні.

Що відомо про майбутню військову допомогу зі США - і надання ракет більшої дальності? Відео

Сполучені Штати найближчим часом готують оприлюднити новий пакет озброєнь для України. Очікується, що оголошення може відбутись вже цього тижня, і що серед інших озброєнь Україні можуть вперше надати ракети більшої дальності.

Міністерка оборони Латвії - про внесок країни в колективні зусилля з підтримки України. Відео

Якщо глянути хто з країн надав найбільше допомоги Україні у співвідношенні до свого ВВП, то однією з лідерок є Латвія. Лише нещодавно ця держава передала на баланс ЗСУ гелікоптери, безпілотники, Стінгери та десятки кулеметів з боєприпасами.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG