Спеціальні потреби

Актуально

Захищати народ України, будувати економіку та наголошувати на позитиві, - Зеленському радить експерт зі США

Професор Національного оборонного університету – Доктор Спенсер Мередіт Третій

Як новій адміністрації президента правильно будувати відносини із західними колегами, як саме Україні протистояти російській гібридній війні та як у цьому можуть допомогти США. Про це в інтерв’ю журналістці Голосу Америки Марії Прус розповів професор Національного оборонного університету – Доктор Спенсер Мередіт Третій, експерт із спецоперацій у гібридній війні.

Марія Прус: Що б ви радили новообраному президенту Зеленському?

Його головний обов’язок як голови держави, наскільки я розумію українську конституцію, - це захищати народ України. Тож коли на території держави активний військовий конфлікт, коли частина території незаконно анексована, з мого досвіду роботи із вирішенням конфліктів, спочатку краще – вичікувати, ніж іти на контакт. Я не говорю від імені американського уряду, це моя позиція як науковця. Але, якби я радив політику у такій ситуації, я б радив почекати, аніж робити перший крок, бо це свідчило б про певну гнучкість. А зараз у України небагато можливостей проявити гнучкість. Тому що на кону – її виживання. З погляду стратегічного комунікування, якби я був радником новообраного президента, я б порадив перш за все запевнити людей, що він представляє весь народ, країну, суспільство. Лише після того можна зайняти позицію оборонної сили чи вступати в контакт із супротивником.

МП: Які, на вашу думку, вразливі сторони у російської стратегії?

Росія – це не звичайна країна. На мою думку, це – мафіозна країна. Але також – це імперія, яка хоче збільшуватись. Це у ДНК Росії. Уявіть собі це як шахівницю. На мою думку, Путін розмістив в Україні свою королеву. Але у нього ще є тури, коні, слони та пішаки. Частина з них приходить час від часу захищати королеву, все це пов’язано. Тож те, що ми бачимо в Україні, ми бачимо й в інших місцях. І скоріш за все те, що ми бачимо в Україні, ми побачимо й у США. Звісно, у Західній Європі та в Америці буде інший підхід. Ми бачимо активні заходи політичної боротьби, які шукають вразливі сторони й можливість їх використати. І демократії властива вразлива сторона – це те, що у суспільстві існують різні думки. Тож вони хочуть через соцмедіа зіштовхнути одну групу людей з певною позицією – з іншими.

Наскільки я розумію, найбільший страх Росії – це не напад з боку НАТО. НАТО – реактивна сила, Альянс відповідає на агресію. Він може розширюватись, але не прагне завойовувати. У Кремлі, думаю, це розуміють. Там найбільше бояться того, що НАТО покаже величезні слабкі сторони Росії. Одна з них – це демографічна бомба уповільненої дії. За прогнозами, до 2050 року там залишиться третина нації. Також є економічні проблеми, залежність від продажу енергоносіїв. Говорячи про ці слабкості, США можуть дуже допомогти Україні в її стратегічній комунікації.

МП: А які переваги має Україна?

Існують численні переваги. Життя в Україні, здебільшого, краще, ніж у Росії. Життя поза межами Донбасу краще, ніж на Донбасі. І в Криму, як свідчать звіти, життя не такий рай, як каже Путін. Україна може це запропонувати. Саме тут повинні співпрацювати уряд, приватні компанії та громадянські активісти, щоб створити одну широку платформу.

Дуже важливо робити наголос на гарних речах, які є в Україні. Існує величезний нереалізований потенціал – високоосвічені люди, дуже суспільство, мотивоване побудувати власне незалежне демократичне майбутнє – в енергетиці чи промисловості. Останні дані свідчать про справжнє економічне зростання у певних галузях.

МП: Що, на вашу думку, має робити американська сторона?

Частина того, чим ми є як суспільство, полягає у допомозі молодим націям у розбудові демократії. Я б радив заохочувати міжнародні інвестиції в певні індустрії, де українці вже показали силу. Існує величезний капітал з погляду високоосвічених людей і сильного підприємницького духу. Україна доводить правдивість приказки: Нужда - матір винахідливості. Тож США, думаю, повинні спонукати прямі інвестиції на місцевому рівні – для малого й середнього бізнесу. Крім того – спільні проекти із партнерами в ЄС і НАТО.

Дивіться також: Як новій адміністрації українського президента будувати відносини з Заходом? Ексклюзивне інтерв'ю з експертом. Відео

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG