Спеціальні потреби

Актуально

Північна Корея провела ракетні постріли, на тлі занепокоєння США щодо ядерної програми країни 

Фото: люди в Сеулі, Південна Корея, дивляться на тестування ракетного зпуску Північною Кореєю, 28 жовтня 2022 року. (Photo by Jung Yeon-je / AFP)

СЕУЛ, Південна Корея (AP) — Північна Корея випустила дві балістичні ракети малої далності в бік моря в п’ятницю під час своїх перших за два тижні пусків балістичних ракет. Військові США попередили Північну Корею, що застосування ядерної зброї «призведе до кінця цього режиму".

Збройні сили Південної Кореї зафіксували два пуски зі східного прибережного району Тончхон Північної Кореї близько полудня в п'ятницю, йдеться в заяві Об'єднаного комітету начальників штабів Сеула. За його словами, обидві ракети пролетіли приблизно 230 кілометрів на максимальній висоті 24 кілометри.

У заяві йдеться, що Південна Корея рішуче засуджує запуски, називаючи їх «серйозною провокацією», яка підриває мир в регіоні і порушує резолюції Ради Безпеки ООН, що забороняють будь-яку балістичну діяльність Північної Кореї.

Тихоокеанське командування США заявило, що запуски підкреслили «дестабілізуючий вплив» незаконної ядерної зброї та програм балістичних ракет Північної Кореї. Міністерство оборони Японії повідомило, що також виявило запуски і аналізує інформацію про тип ракет.

Міністерство закордонних справ Південної Кореї повідомило, що його головний ядерний представник провів окремі телефонні переговори зі своїми американськими та японськими колегами невдовзі після запусків. У ньому сказано, що троє домовилися посилити тристоронню координацію щодо Північної Кореї, і знову закликали Північну Корею припинити випробування зброї та повернутися до переговорів.

Послідовні запуски, перші випробування балістичних ракет КНДР з 14 жовтня, відбулися в останній день щорічних 12-денних навчань Південної Кореї «Хогук», у яких також брали участь американські військові. Наступного тижня ВПС Південної Кореї та США також планують провести масштабне навчання.

Північна Корея розглядає регулярні навчання Сеула та Вашингтона як тренування нападу на КНДР, хоча союзники кажуть, що навчання мають оборонний характер.

Повітряні навчання Vigilant Storm наступного тижня триватимуть з понеділка по п’ятницю, у них візьмуть участь близько 140 південнокорейських військових літаків і близько 100 літаків США. Міністерство оборони Південної Кореї заявило, що серед літаків є сучасні винищувачі, такі як F-35 обох країн.

З кінця вересня Північна Корея запустила багато ракет у бік моря під час так званих “імітаційних випробувань” систем тактичної ядерної зброї, призначених для нападу на цілі Південної Кореї та США. Північна Корея стверджує, що її випробування мали стати попередженням під час навчань Південної Кореї та США. Але деякі експерти кажуть, що Пхеньян також використовував навчання своїх суперників як шанс випробувати нові системи озброєнь, посилити свій ядерний потенціал і вплив у майбутніх відносинах з Вашингтоном і Сеулом.

Тончхон, стартовий майданчик для п'ятничних запусків КНДР, знаходиться приблизно за 60 кілометрів від міжкорейського сухопутного кордону. За даними Міністерства оборони Південної Кореї, цей район ближче до південнокорейської території, ніж будь-який інший ракетний майданчик, який Північна Корея використовувала цього року.

Південна Корея та Сполучені Штати рішуче застерегли Північну Корею від превентивного використання ядерної зброї.

Немає сценарію за яким режим Кіма міг би застосувати ядерну зброю та вижити
Звіт Пентагону

У звіті Пентагону про національну оборонну стратегію, опублікованому в четвер, зазначено, що будь-яка ядерна атака Північної Кореї на Сполучені Штати, союзників і партнерів «приведе до кінця цього режиму».

"Немає сценарію за яким режим Кіма міг би застосувати ядерну зброю та вижити", - йдеться у звіті. Пентагон заявив, що продовжуватиме стримувати атаки Північної Кореї за допомогою «передової позиції», включаючи ядерне стримування, інтегровану протиповітряну та протиракетну оборону, а також тісну координацію та оперативну сумісність з Південною Кореєю.

Під час візиту до Токіо у вівторок заступник держсекретаря США Венді Шерман повторила, що Сполучені Штати застосують свій військовий потенціал, «включаючи ядерний», для захисту союзників - Південної Кореї та Японії.

Минулого місяця Міністерство оборони Південної Кореї попередило Північну Корею, що використання ядерної зброї поставить її на «шлях самознищення».

Є занепокоєння, що найближчими тижнями КНДР може збільшити ставки і провести перше ядерне випробування з 2017 року.

Рафаель Гроссі, голова Міжнародного агентства з атомної енергії, заявив у четвер, що новий ядерний вибух, здійснений Північною Кореєю, «стане ще одним підтвердженням програми, що розвивається і викликає надзвичайне занепокоєння».

Він сказав, що агентство ООН спостерігає за підготовкою нового випробування, яке стане сьомим за рахунком для Північної Кореї, але не вказав, чи є атомний вибух неминучим.

Останніми днями Північна Корея також випустила сотні снарядів у міжкорейських морських буферних зонах, які дві Кореї створили у 2018 році, щоб зменшити військову напругу. Північна Корея заявила, що артилерійські обстріли були реакцією на південнокорейські навчання з бойовою стрільбою в районах сухопутного кордону.

У понеділок ворогуючі Кореї обмінялися попереджувальними пострілами вздовж свого спірного західного морського кордону, де раніше точились кровопролитні морські битви.

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG