Спеціальні потреби

Актуально

Чи зазіхне Росія на Чорне море? Прогнози експертів на 2019 рік

Не виключено, що протистояння України і Росії на Азові в 2019 році може розширитися і перекинутися на Чорне море. Крім того, Кремль може почати сухопутну операцію на адмінкордоні з Кримом або загострити ситуацію на Донбасі, або використовувати Білорусь як плацдарм для атаки. Який з цих сценаріїв найбільш ймовірний, а який вважають фантастичним? Прогнози експертів із України, Росії, США та Білорусі – у матеріалі журналістів спеціального проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії».

Сценарій №1. Загроза ескалації у Чорному морі

Вересень 2016 року: корабель морської охорони «Поділля» української прикордонної служби в Чорному морі поблизу захоплених Росією бурових установок. Там і зараз добувають газ.

– Ким виданий цей дозвіл? – запитують українські прикордонники по рації.

– Урядом Росії.

За півтора року до початку блокади Азовського моря бойові кораблі Російської Федерації в Чорному морі небезпечно маневрують поблизу українського судна. Тут же – російська авіація.

Через п’ять місяців після українського показового рейду Росія в цьому районі обстріляла судно «Почаїв» ВМС України, а потім і транспортний літак Ан-26.

Газові родовища, які привласнила Росія
Газові родовища, які привласнила Росія

Газові родовища, де стався інцидент, знаходяться за 100 кілометрів від Одеси і 150 від анексованого Криму. Раніше тут працювала українська компанія «Чорноморнафтогаз». Тепер, за даними українських експертів, ці платформи охороняють військові 41-ї бригади ракетних катерів Чорноморського флоту Російської Федерації.

«Це так звані «вишки Бойка». Повз цих нафтових і газових платформ йде основний морський трафік України. Якщо приблизно рахувати в тоннах, то це більш як 90%», – зазначив глава наглядової ради ГО «Майдан закордонний справ» Андрій Клименко.

Андрій Клименко
Андрій Клименко
Вони можуть збільшити присутність в Чорному морі і сказати: ми так охороняємо наш трубопровід від можливих диверсій з українського боку
Олександр Мусієнко

«За аналогію, наприклад, як вони кажуть, що охороняють «Кримський міст». Так само вони можуть збільшити присутність в Чорному морі і сказати: ми так охороняємо наш трубопровід від можливих диверсій з українського боку», – розмірковує керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

А далі все за сценарієм ескалації в Азовському морі – перевірки торгових суден, блокада українських портів, додають експерти.

«Дуже важливо, щоб Сполучені Штати, міжнародне співтовариство були залучені, щоб відбувалося вільний рух і цивільних, і військових суден. Наскільки мені відомо, у США вже є військова присутність у Чорному морі. Наші партнери по НАТО також повинні шукати можливості отримати доступ до Чорного моря. Демонструючи, що це міжнародні води», – наголосив екс-начальник відділу у справах Росії офісу з політичних питань Міноборони США Марк Сімаковскі.

Марк Сімаковскі
Марк Сімаковскі

Але для американських чи британських кораблів є істотне обмеження – конвенція Монтре. Документ підписали ще в 1936 році. Там прописаний особливий режим для кораблів нечорноморських країн. Вони не повинні перебувати в Чорному морі більше ніж 21 день.

«Відповідно, якщо американський есмінець приходить, щоб не порушити конвенцію Монтре, він повинен через три тижні вийти і зайти якийсь інший – це досить дороге, досить болісне задоволення, американці поки не порушували цю концепцію. Не думаю, що вони будуть цю конвенцію порушувати. Є військова база турецького флоту, але турки не дуже прагнуть загострювати ситуацію з Росією», – каже російський політолог Дмитро Орєшкін.

Дмитро Орєшкін
Дмитро Орєшкін

Моє найбільше побоювання – що Росія спробує витягти переваги зі своїх дій в Азовському морі
Марк Сімаковскі

У цій ситуації, запевняють експерти, розвиток власних Військово-морських сил – ледь не ключове завдання для України на наступний рік.

«Моє найбільше побоювання – що Росія спробує витягти переваги зі своїх дій в Азовському морі. Створити сухопутний коридор і посилити свою військову присутність в Україні», – зазначив Сімаковскі.

Сценарій №2. Сухопутний коридор від Росії до Криму

Каховське водосховище. Звідси починається Херсонська область, Північно-Кримський канал. Це артерія, яка забезпечувала водою анексований півострів. І яку Україна перекрила.

Від анексованого Перекопу до Таврійська, де починається канал, – 80 кілометрів. Спроба силового захоплення греблі Каховської ГЕС – один зі сценаріїв, який обговорюють українські та американські експерти.

Для них один із шляхів, щоб впоратися з усіма цими викликами в Азовському морі, – це відрізати доступ Україні, використовуючи смугу землі між Донбасом і Кримом
Марк Сімаковскі

«Росія потребує ще однієї території, щоб захистити Крим і свої стратегічні інтереси. Є і водна проблема в Криму, оскільки водопостачання Криму було з території України. І для них один із шляхів, щоб впоратися з усіма цими викликами в Азовському морі, – це відрізати доступ Україні, використовуючи смугу землі між Донбасом і Кримом», – каже Сімаковскі.

«Пробити сухопутний коридор – це серйозна військова операція, пов’язана з серйозними втратами. І, я думаю, що Путін на це не піде, просто тому, що цього від нього чекають», – каже Дмитро Орєшкін.

Проект «Новоросія» ще в 2014-му передбачав сухопутний коридор не тільки до Криму, але і до Придністров’я
Проект «Новоросія» ще в 2014-му передбачав сухопутний коридор не тільки до Криму, але і до Придністров’я

Проект «Новоросія» ще в 2014-му передбачав сухопутний коридор не тільки до Криму, але і до Придністров’я. Про загрозу з невизнаної «республіки» говорять рідше в силу невеликого угруповання військ Російської Федерації, яке там перебуває, наголошують фахівці.

Сценарій №3. Атака на Україну з Білорусі

Можливим плацдармом атаки на Україну все частіше називають Білорусь. Особливо після показових навчань «Захід-2017».

Лукашенко не хоче бути губернатором північно-західного краю Російської Федерації
Олександр Алєсін

«Лукашенко дуже трепетно ставиться до свого права командувати на білоруській території, він не хоче бути губернатором північно-західного краю Російської Федерації. Тому говорити про те, що він тільки й мріє, щоб сюди допустити російські війська, це було б великою помилкою. Крім того, Лукашенкові потрібна сильна економічно і у військовому плані Україна, тому що вона – своєрідний громовідвід, вона врівноважує, так би мовити, імперіалістичні задуми Росії», – зауважує білоруський військовий експерт Олександр Алєсін.

Олександр Алєсін
Олександр Алєсін

«В Росії є велика частина людей, які того ж Путіна критикують за те, що він начебто м’яко поводиться з Україною, що можна б було Донбас захопити і пів-України ще в 2014 році. Мовляв, це треба було робити, Путін слабкий, цього не зробив, і я не думаю, що він зараз на це зважиться, він не зважився на це в 2014 році, побоявся в силу спротиву, в силу економічних санкцій жорстких. І зараз я не бачу причин для того, щоби йти на такий крок», – зазначає Мусієнко.

Олександр Мусієнко
Олександр Мусієнко

Але, так чи інакше, сценарій повномасштабного вторгнення Російської Федерації, запевняють експерти, повинен бути на столі у керівництва України, яким би воно не було після майбутніх виборів.

«Було б наївно припускати, що Росія залишиться таким миролюбним і стороннім спостерігачем ситуації боротьби за владу в Україні», – наголошує керівник програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

Сценарій №4. Ні війни, ні миру

На Донбасі – ні війни, ні миру. Загострення на реальному фронті в рік українських виборів – не найкращий варіант для Кремля, впевнені опитані «Донбас.Реалії» експерти.

У Кремлі розуміють, що зараз загострення може спрацювати швидше на підтримку Порошенка
Дмитро Орєшкін

«У Кремлі сидять недурні люди, вони розуміють, що зараз загострення може спрацювати швидше на підтримку Порошенка. Так, йому перед виборами треба нагнітати ситуацію точно так само, як це треба було Путіну. У Путіна було три сплески популярності, всі три були пов’язані з війнами – чеченська, грузинська, українська», – розповідає Дмитро Орєшкін.

Замість реальної війни Кремль може продовжувати війну гібридну. І спробувати відкрити новий фронт – всередині країни.

«Я б виділив три ключові напрямки. По-перше, це в цілому дестабілізація ситуації в Україні. По-друге, це дискредитація курсу України на європейську, атлантичну інтеграцію, це очевидно. І, по-третє, це підтримка проросійських сил, які, скажімо так, братимуть участь у виборчих кампаніях», – зауважує Михайло Пашков.

Михайло Пашков.
Михайло Пашков.

Причому головний акцент Кремля – не на президентські, а на парламентської вибори в Україні. І вже потім від політичної ситуації буде залежати і військова. Втім, як вважає Дмитро Орєшкін, «Путін ніколи не робить того, чого від нього чекають».

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Огляд стану свободи преси у світі за 2018 році

Огляд стану свободи преси у світі за 2018 році. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Всі новини дня

Україна отримає ракети Harpoon для захисту узбережжя

Архівне фото: пускові системи Harpoon на американському військовому кораблі "Колорадо", 2016 рік

Україна очікує на нові поставки ракет Harpoon, повідомив міністр оборони країни Олексій Резніков.

"Берегова оборона нашої держави не просто буде посилена ракетами Harpoon - їх застосовуватимуть підготовлені українські команди. Впевнений, що бойове братерство «Гарпунів» та наших «Нептунів» допоможе звільнити та знову зробити наше Чорне море безпечним, у тому числі – надійно захистити нашу Одесу", - написав посадовець у Facebook.

Раніше надання Данією протикорабельних установок Harpoon та ракет відзначив міністр оборони США Ллойд Остін. Ці поставки призначені, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя", наголосив Остін під час зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2".

Українські посадовці зазначають, що для посилення оборони сходу країни Україна прагне отримати американську систему залпового вогню М270 MLRS. В Пентагоні зауважили, що розглядають можливість надання такої системи.

Резніков також зазначив, що в Україні "на передовій вже успішно працюють три види 155-мм артилерії – гаубиця М777, гаубиця FH70, САУ «CAESAR»".

Для того, щоб поновити власні запаси зброї, які зменшилась після поставок до України, Сухопутні сили США надали контракт на 624 млн дол компанії Raytheon Technologies на виробництво протиповітряних ракет "Стінгер". США надали приблизно 1 400 "Стінгерів" Україні.

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян". Він закликав спочатку забезпечити безпеку американських шкіл, а вже потім надавати зброю Україні.

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

Більше

XS
SM
MD
LG