Спеціальні потреби

Путін: Росія перемогла б у війні і без України


Володимир Путін

Чергова антиукраїнська заява Володимира Путіна збурила інформаційний простір. Прем’єр-міністр Російської Федерації запропонував несподіване трактування внеску України в перемогу у війні з нацистською Німеччиною. За Путіним, внесок був необов’язковим – цю війну Росія виграла б і без нас.

Теза прозвучала під час традиційного щорічного спілкування прем’єра в прямому ефірі з громадянами Росії. Коментуючи слова глядача, який запитав про «спільну перемогу, яка була б неможлива, якби не було єдиної країни – Радянського Союзу», Путін заперечив:

«Тепер з приводу наших відносин з Україною. Я дозволю собі з вами не погодитись, коли ви зараз сказали, що якби ми були розділені, ми не перемогли б у війні. Ми все одно перемогли б, тому що ми – країна переможців», – пояснив очільник російського уряду.

Путін навів статистику, згідно з якою, як він сказав, найбільших втрат у Другій світовій війні зазнала саме Росія – понад 70%. «Це означає, що війну виграно – не хочу нікого образити – за рахунок індустріальних ресурсів Російської Федерації», – підкреслив російський прем’єр. Як він додав, «Це історичний факт, це все в документах».

Окрім екскурсів у минуле, Путін під час спілкування в прямому ефірі з росіянами торкнувся також планів на майбутнє. Присутність України у спільному майбутньому бажана: за словами російського прем’єра, Україні пішло б на користь приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, а відтак і до Єдиного економічного простору (ЄЕП).

«Якщо в тій чи іншій формі відбудеться приєднання України до цих інтеграційних процесів, то це буде потужним, важливим поштовхом до збереження цілих галузей економіки України», – стверджує Путін.

При цьому він поскаржився на те, що вироблені в Україні труби сьогодні складають головну конкуренцію російським. «Що стосується імпорту, то основний конкурент – це трубна металургійна промисловість України», – сказав російський прем’єр. Долати цю конкуренцію Росія збирається запровадженням з 2011 року нового мита на імпорт труб українського виробництва.

А тим часом «українські тези» промови Путіна викликали в Україні цілий спектр емоцій: одні обурюються, інші крутять пальцем біля скроні.

Політолог Володимир Цибулько радить не дивуватись. Як нагадує він, прем’єр Путін колись уже заявляв, що Україна не держава, а іншим разом нарахував в Україні 17 мільйонів росіян, переплутавши мільйони з відсотками.

«Путін володіє історичним матеріалом тільки в необхідному йому обсязі. Тобто для того, щоб нав’язати власну позицію, а не для того, аби встановити істину. Що вдієш – Україна залишається політичним больовим фантомом для радянської свідомості. А Путін саме є носій радянської свідомості. І нинішній російський істеблішмент культивує цю свідомість – незважаючи на те, що зовнішньополітичні обставини, загальний рух історії вже давно її поховав. Радянська свідомість виявилась не просто неконкурентною, -- вона виявилась тупиковою гілкою розвитку. І такі лідери, як Путін, ведуть Росію в цей тупик, в оцю безвихідь, -- ще й видають це як якусь суттєву перевагу, національну особливість і світову місію Росії», – співчуває Цибулько.

Натомість політолог Олександр Палій обурюється й нагадує офіційну статистику: українці становили в Радянській армії другу за чисельністю національну групу:

«Що стосується можливої, нібито, перемоги Росії у війні проти фашистської Німеччини без України, то я хотів би звернути увагу на те, що у Другій світовій війні на боці СРСР брало участь близко 7 мільйонів українців. Тому я впевнений, що без участі у війні України німці, швидше за все, дійшли б до Уралу. Для мене це абсолютно очевидно, оскільки якби забрати ці 7 мільйонів українців з Радянської армії, вона протрималася б значно менший час.

Крім того, якщо Росія вважає, що вона може без України перемагати на всіх фронтах, то нехай би формувала Митний союз і Єдиний економічний простір сама. Нехай спробувала б досягти хоч якихось успіхів та відчутних результатів. Так ні ж – ми бачимо, навпаки, що Росія всіляко підмовляє, втягує Україну в участь у цих інтеграційних об’єднаннях. Очевидно, що самій, без України, їй чогось бракує – хоч ця ситуація значно простіша за Другу світову війну», -- каже Палій.

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань називає заяву Путіна провокацією:

«Якби ми мали дійсно українську владу, то вона б повинна була якось на це відреагувати. Можна було б знайти форму і висловитися з цього приводу. Тому що ця заява Путіна є просто образливою, вона свідчить про таке собі імперське, месіанське розуміння історії. А крім того, вона настільки іде всупереч із загальновідомими фактами, що я назвав би її заявою або фальсифікатора, або провокатора.

Єдине, що є в позитиві, – що такі відерті заяви розкривають справжні плани, справжнє обличчя російського керівництва. Вони настільки одіозні, що матимуть зворотний ефект. Це з тієї ж серії, як Путін двічі поздоровляв Януковича з перемогою на президентських виборах», -- сказав професор Гарань Голосу Америки.

XS
SM
MD
LG