Спеціальні потреби

Актуально

Путін: Росія перемогла б у війні і без України

Володимир Путін

Чергова антиукраїнська заява Володимира Путіна збурила інформаційний простір. Прем’єр-міністр Російської Федерації запропонував несподіване трактування внеску України в перемогу у війні з нацистською Німеччиною. За Путіним, внесок був необов’язковим – цю війну Росія виграла б і без нас.

Теза прозвучала під час традиційного щорічного спілкування прем’єра в прямому ефірі з громадянами Росії. Коментуючи слова глядача, який запитав про «спільну перемогу, яка була б неможлива, якби не було єдиної країни – Радянського Союзу», Путін заперечив:

«Тепер з приводу наших відносин з Україною. Я дозволю собі з вами не погодитись, коли ви зараз сказали, що якби ми були розділені, ми не перемогли б у війні. Ми все одно перемогли б, тому що ми – країна переможців», – пояснив очільник російського уряду.

Путін навів статистику, згідно з якою, як він сказав, найбільших втрат у Другій світовій війні зазнала саме Росія – понад 70%. «Це означає, що війну виграно – не хочу нікого образити – за рахунок індустріальних ресурсів Російської Федерації», – підкреслив російський прем’єр. Як він додав, «Це історичний факт, це все в документах».

Окрім екскурсів у минуле, Путін під час спілкування в прямому ефірі з росіянами торкнувся також планів на майбутнє. Присутність України у спільному майбутньому бажана: за словами російського прем’єра, Україні пішло б на користь приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, а відтак і до Єдиного економічного простору (ЄЕП).

«Якщо в тій чи іншій формі відбудеться приєднання України до цих інтеграційних процесів, то це буде потужним, важливим поштовхом до збереження цілих галузей економіки України», – стверджує Путін.

При цьому він поскаржився на те, що вироблені в Україні труби сьогодні складають головну конкуренцію російським. «Що стосується імпорту, то основний конкурент – це трубна металургійна промисловість України», – сказав російський прем’єр. Долати цю конкуренцію Росія збирається запровадженням з 2011 року нового мита на імпорт труб українського виробництва.

А тим часом «українські тези» промови Путіна викликали в Україні цілий спектр емоцій: одні обурюються, інші крутять пальцем біля скроні.

Політолог Володимир Цибулько радить не дивуватись. Як нагадує він, прем’єр Путін колись уже заявляв, що Україна не держава, а іншим разом нарахував в Україні 17 мільйонів росіян, переплутавши мільйони з відсотками.

«Путін володіє історичним матеріалом тільки в необхідному йому обсязі. Тобто для того, щоб нав’язати власну позицію, а не для того, аби встановити істину. Що вдієш – Україна залишається політичним больовим фантомом для радянської свідомості. А Путін саме є носій радянської свідомості. І нинішній російський істеблішмент культивує цю свідомість – незважаючи на те, що зовнішньополітичні обставини, загальний рух історії вже давно її поховав. Радянська свідомість виявилась не просто неконкурентною, -- вона виявилась тупиковою гілкою розвитку. І такі лідери, як Путін, ведуть Росію в цей тупик, в оцю безвихідь, -- ще й видають це як якусь суттєву перевагу, національну особливість і світову місію Росії», – співчуває Цибулько.

Натомість політолог Олександр Палій обурюється й нагадує офіційну статистику: українці становили в Радянській армії другу за чисельністю національну групу:

«Що стосується можливої, нібито, перемоги Росії у війні проти фашистської Німеччини без України, то я хотів би звернути увагу на те, що у Другій світовій війні на боці СРСР брало участь близко 7 мільйонів українців. Тому я впевнений, що без участі у війні України німці, швидше за все, дійшли б до Уралу. Для мене це абсолютно очевидно, оскільки якби забрати ці 7 мільйонів українців з Радянської армії, вона протрималася б значно менший час.

Крім того, якщо Росія вважає, що вона може без України перемагати на всіх фронтах, то нехай би формувала Митний союз і Єдиний економічний простір сама. Нехай спробувала б досягти хоч якихось успіхів та відчутних результатів. Так ні ж – ми бачимо, навпаки, що Росія всіляко підмовляє, втягує Україну в участь у цих інтеграційних об’єднаннях. Очевидно, що самій, без України, їй чогось бракує – хоч ця ситуація значно простіша за Другу світову війну», -- каже Палій.

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань називає заяву Путіна провокацією:

«Якби ми мали дійсно українську владу, то вона б повинна була якось на це відреагувати. Можна було б знайти форму і висловитися з цього приводу. Тому що ця заява Путіна є просто образливою, вона свідчить про таке собі імперське, месіанське розуміння історії. А крім того, вона настільки іде всупереч із загальновідомими фактами, що я назвав би її заявою або фальсифікатора, або провокатора.

Єдине, що є в позитиві, – що такі відерті заяви розкривають справжні плани, справжнє обличчя російського керівництва. Вони настільки одіозні, що матимуть зворотний ефект. Це з тієї ж серії, як Путін двічі поздоровляв Януковича з перемогою на президентських виборах», -- сказав професор Гарань Голосу Америки.

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG