Спеціальні потреби

Актуально

Чому Сербія розстелила червоний килим Путіну?

Президент Путін у Белграді почепив сербському президенту Вучичу російський орден

В день візиту російського президента Путіна у Белграді в четвер гримів гарматний салют, били церковні дзвони і юрби із сербськими та російськими прапорцями стояли вздовж маршруту автомобільного кортежу гостя через столицю Сербії.

Володимир Путін та його сербський колега Александар Вучич похвалилися позитивними відносинами двох країн, і російському керівнику подарували цуценя сербської сторожової породи, а Вучич отримав російський орден.

Серед підписаних угод - домовленості, згідно з якими Сербія купуватиме у Росії зокрема зброю та газ.

Белград намагається балансувати між проголошеним курсом країни на вступ до Європейського Союзу, та прагненнями зберегти підтримку Росії.

Згідно з узгодженим планом Сербія має стати членом ЄС у 2025 році.

Євросоюз зараз є найбільшим торговельним партнером Сербії, а Росія - лише п’ятим.

Але чимало сербів і досі вважають саме Москву прихильною до Белграда у питаннях регіонального впливу і безпеки на Балканах.

Зростання інтересу Російської Федерації до Західних Балкан, а отже і до Сербії, відбувалося паралельно до російських приготувань реакції на події Євромайдану у Києві, війни на сході України та анексії Криму.

Президент Путін повторив, що Росія не визнає незалежності колишньої сербської провінції Косово і погоджується з новими побоюваннями Сербії у зв’язку з проголошеними намірами влади у Косово створити свою повноцінну армію.

Сербія вивела свої війська з Косово унаслідок авіа рейдів НАТО 1999 року, що зупинило криваву війну албанських мешканців проти сербського уряду.

Белград так і не визнав незалежності краю, але погодився з вимогами ЄС про нормалізацію відносин з Косово, як передумову вступу Сербії до Євросоюзу.

"М’яка сила" Москви

“Для нас дуже важливо мати друзів у світі, а Путін та Росія найважливіші”, - сказав кореспондентам агентства Reuters мешканець південного сербського міста Нові Пазар, Стефан, який приїхав у Белград вітати російського керівника.

Путін перед поїздкою звинуватив Захід у дестабілізації Балкан через, як він висловився, намагання домінувати у регіоні, залучаючи тамтешні країни до НАТО і ЄС.

При цьому російський керівник стверджував, що не змушує інші країни робити вибір між зближенням із Заходом та відносинами з Росією.

У регіоні Воєводина, де мешкають значні громади етнічних меншин зокрема угорців, а також українців (багато з яких називають себе русинами), на деяких рекламних щитах з фотографіями російського президента вночі з’явилися написи англійською мовою “Путін - забирайся геть”.

Кілька громадських організацій Сербії оприлюднили листа, в якому засудили прославляння Путіна: “Супроводжуваний широким висвітленням у ЗМІ, візит Путіна завдає подальшої шкоди уже послабленим демократичним установам, правам та свободам громадян Сербії”.

“Зростання інтересу Російської Федерації до Західних Балкан, а отже і до Сербії, відбувалося паралельно до російських приготувань реакції на події Євромайдану у Києві, війни на сході України та анексії Криму”, - зауважив у широкому звіті про зростання впливу Росії сербський аналітичний Центр євроатлантичних досліджень (CEAS).

Автори дослідження станом на 2016 рік виявили у Сербії 109 організацій, які працювали над різними аспектами російсько-сербських відносин.

Серед тих організацій було 10 об'єднань російських співвітчизників,21 асоціація громадян, 6 студентських організацій, 16 політичних рухів, 14 партій, 8 інтернетних сайтів, 2 російські організації з відділеннями у Сербії, 16 прокремлівських засобів масової інформації, 6 російських ЗМІ, 3 російські фонди та 5 культурно-освітніх установ, і два інтернетні сайти з невідомими власниками.

Візит Путіна відбувся на тлі багатотисячних антиурядових протестів у Сербії. Критики уряду стверджують, що теперішня влада на чолі з Вучичем руйнує демократію на користь автократизму.

Дивіться також: Експерти про підґрунтя криз у Великій Британії та США

Експерти: підгрунтя криз у Великій Британії та США одне. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00


Всі новини дня

Тіна Кароль: про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті. Інтерв'ю

Співачка Тіна Кароль від початку повномасштабної російської агресії активно займається культурною дипломатією. Про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті Тіна Кароль розповіла під час візиту до Нью-Йорка.

Стало відомо, на що саме просять Конгрес США виділити додаткове фінансування для України. Відео

В Пентагоні кажуть - не бачать жодних ознак того, що Росія готова припинити війну найближчим часом. Саме тому будуть і надалі продовжувати підтримку України в її боротьбі.

Як кіберкомандування Сполучених Штатів співпрацює з українським урядом? Інтерв'ю

США «проводять заходи у сфері кібербезпеки, які допомагають українському уряду зміцнювати стійкість і захист».

Псевдореферендуми і часткова мобілізація в Росії проявили слабкість Путіна - експерти. Відео

Західні експерти, з якими говорив Голос Америки погоджуються в думці, шо ані "псевдореферендуми", ані погрози, які їх супроводжують не змінять підтримку Заходом України, а також боротьбу за звільнення українських територій.

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимностi" - Єнс Столтенберг після розмови із Зеленським. Відео

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимності і є кричущим порушенням міжнародного права. Ці землі – Україна”. Про це заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після розмови із Володимиром Зеленським.

Більше

XS
SM
MD
LG