Актуально
Чому Сербія розстелила червоний килим Путіну?

В день візиту російського президента Путіна у Белграді в четвер гримів гарматний салют, били церковні дзвони і юрби із сербськими та російськими прапорцями стояли вздовж маршруту автомобільного кортежу гостя через столицю Сербії.
Володимир Путін та його сербський колега Александар Вучич похвалилися позитивними відносинами двох країн, і російському керівнику подарували цуценя сербської сторожової породи, а Вучич отримав російський орден.
Серед підписаних угод - домовленості, згідно з якими Сербія купуватиме у Росії зокрема зброю та газ.
Белград намагається балансувати між проголошеним курсом країни на вступ до Європейського Союзу, та прагненнями зберегти підтримку Росії.
Згідно з узгодженим планом Сербія має стати членом ЄС у 2025 році.
Євросоюз зараз є найбільшим торговельним партнером Сербії, а Росія - лише п’ятим.
Але чимало сербів і досі вважають саме Москву прихильною до Белграда у питаннях регіонального впливу і безпеки на Балканах.
Зростання інтересу Російської Федерації до Західних Балкан, а отже і до Сербії, відбувалося паралельно до російських приготувань реакції на події Євромайдану у Києві, війни на сході України та анексії Криму.
Президент Путін повторив, що Росія не визнає незалежності колишньої сербської провінції Косово і погоджується з новими побоюваннями Сербії у зв’язку з проголошеними намірами влади у Косово створити свою повноцінну армію.
Сербія вивела свої війська з Косово унаслідок авіа рейдів НАТО 1999 року, що зупинило криваву війну албанських мешканців проти сербського уряду.
Белград так і не визнав незалежності краю, але погодився з вимогами ЄС про нормалізацію відносин з Косово, як передумову вступу Сербії до Євросоюзу.
"М’яка сила" Москви
“Для нас дуже важливо мати друзів у світі, а Путін та Росія найважливіші”, - сказав кореспондентам агентства Reuters мешканець південного сербського міста Нові Пазар, Стефан, який приїхав у Белград вітати російського керівника.
Путін перед поїздкою звинуватив Захід у дестабілізації Балкан через, як він висловився, намагання домінувати у регіоні, залучаючи тамтешні країни до НАТО і ЄС.
При цьому російський керівник стверджував, що не змушує інші країни робити вибір між зближенням із Заходом та відносинами з Росією.
У регіоні Воєводина, де мешкають значні громади етнічних меншин зокрема угорців, а також українців (багато з яких називають себе русинами), на деяких рекламних щитах з фотографіями російського президента вночі з’явилися написи англійською мовою “Путін - забирайся геть”.
Кілька громадських організацій Сербії оприлюднили листа, в якому засудили прославляння Путіна: “Супроводжуваний широким висвітленням у ЗМІ, візит Путіна завдає подальшої шкоди уже послабленим демократичним установам, правам та свободам громадян Сербії”.
“Зростання інтересу Російської Федерації до Західних Балкан, а отже і до Сербії, відбувалося паралельно до російських приготувань реакції на події Євромайдану у Києві, війни на сході України та анексії Криму”, - зауважив у широкому звіті про зростання впливу Росії сербський аналітичний Центр євроатлантичних досліджень (CEAS).
Автори дослідження станом на 2016 рік виявили у Сербії 109 організацій, які працювали над різними аспектами російсько-сербських відносин.
Серед тих організацій було 10 об'єднань російських співвітчизників,21 асоціація громадян, 6 студентських організацій, 16 політичних рухів, 14 партій, 8 інтернетних сайтів, 2 російські організації з відділеннями у Сербії, 16 прокремлівських засобів масової інформації, 6 російських ЗМІ, 3 російські фонди та 5 культурно-освітніх установ, і два інтернетні сайти з невідомими власниками.
Візит Путіна відбувся на тлі багатотисячних антиурядових протестів у Сербії. Критики уряду стверджують, що теперішня влада на чолі з Вучичем руйнує демократію на користь автократизму.
Дивіться також: Експерти про підґрунтя криз у Великій Британії та США
Всі новини дня
Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео
“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.
- Голос Америки
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.
- Голос Америки
Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео
Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.
Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.
- Голос Америки
У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.
31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.
Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.
Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.
Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.
Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.
“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.
Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок
Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.
“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.
Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.
Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.
За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.
Форум