Спеціальні потреби

Україна і Росія демонструють брак прогресу на газових переговорах


巴基斯坦
巴基斯坦

Заяви українських і російських посадовців напередодні відновлення міжурядових перемовин про перегляд газових контрактів свідчать про те, що сторони далекі від досягнення компромісу. Офіційний Київ поки що не знайшов аргументів, щоб переконати партнерів змінити формулу, за якою розраховується вартість палива, яку в Україні називають несправедливою.

Україна вже скоротила відбір газу, заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко. Він каже, що попри законтрактовані обсяги, в Росії закуповуватимуть лише стільки газу, скільки потребує економіка країни. “Якщо в наших партнерів будуть питання, вони можуть їх вирішувати цивілізованим способом”, - прокоментував питання міністр.

Експерти пов'язують заяви Юрія Бойка із відсутністю прогресу на переговорах із Росією про перегляд діючих газових домовленостей. Ще напередодні новорічних свят керівництво “Газпрому” фактично відкинуло пропозиції української сторони про створення спільного консорціуму з управління системою магістральних газопроводів та підземних сховищ. В Москві назвали завищеною оцінку вартості ГТС у 20 мільярдів доларів.

В Росії досить оперативно відреагували на заяву українського міністра. Вже через декілька годин керівник “Газпрому” Олексій Міллер доповів про це президенту Дмитру Медведєву, висловивши занепокоєння. В монополії кажуть, що контракт гарантує річну закупівлю Україною 52 мільярдів кубічних метрів палива. Документ також передбачає значні фінансові санкції за неузгоджене із партнерами зменшення обсягів споживання - так званий принцип “бери або плати”.

“Україна зробила такого роду заяву не домовившись з російською стороною. У нас немає ніяких змін в контракті, тим більше якщо говорити про зміни річних контрактних обсягів постачання на цей рік. Такі домовленості згідно з умовами діючого контракту мають бути досягнуті за півроку до початку дії” - сказав Міллер. Він дав зрозуміти, що очолювана ним компанія не миритиметься з такими діями партнерів. Президент Медведєв доручив керівництву “Газпрому” вжити до української сторони передбачених контрактами санкцій. Водночас російські посадовці також заявили, що чекатимуть від Києва пропозицій щодо перегляду укладених в 2009-ому році домовленостей.

В Москві також фактично підтверджують відсутність прогресу на переговорах з українським керівництвом. Міллер констатує, що в Москві не погоджуються із оцінками української сторони вартості ГТС у 20 мільярдів доларів. Мовляв, за ці гроші можна спорудити нову і більш сучасну транзитну систему. “Умови, які наші українські друзі визначили як прийнятні для української сторони, зокрема що стосується оцінки вартості газотранспортної системи України — на думку абсолютно всіх експертів, російських і зарубіжних, є завищеною, а найголовніше, на сьогоднішній день не вбачається ніяких факторів і підстав для того, щоб вартість ГТС України в подальшому зростала”, - заявив Міллер.

Водночас українські урядовці продовжують висловлювати надію на успіх переговорів про перегляд газових контрактів. Прем’єр-міністр України Микола Азаров сьогодні виступаючи на засіданні Кабміну назвав 2012 рік вирішальним у розв’язанні газового питання. Хоч і зауважив, що російські партнери не бажають змінювати угоди. “Звичайно, російська сторона буде до останнього наполягати на збереженні статус-кво. Але ми прямо говоримо керівництву Росії: “Якщо ми стратегічні партнери на майбутнє, то ми повинні будувати співпрацю як стратегічні партнери”, – наголосив Азаров. Урядовець підтвердив плани скоротити споживання в країні газу за рахунок заміни його іншими джерелами енергії, зокрема тих, що виробляються в Україні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG