Спеціальні потреби

ГПУ перевірить, чи били Тимошенко в колонії


Президент України Віктор Янукович доручив генеральному прокурору провести перевірку заяви екс-прем'єра про побиття в Качанівській колонії. “Прошу провести перевірку наведених обставин, вжити заходів прокурорського реагування відповідно до чинного законодавства та поінформувати про результати мене та народних депутатів України”, - цитує листа президента до генерального прокурора прес-служба глави держави. Таким чином в офісі глави держави відреагували на звернення лідерів опозиційних фракцій.

Ситуація навколо справи екс-прем'єр міністра Юлії Тимошенко продовжувала загострюватися. Опозиція активізувала зусилля звільнити свого лідера - вона продовжує блокувати роботу парламенту і вивела людей на вуличні протести. Попри це українська влада не демонструє ознак готовності йти на поступки.

Опозиційні сили заявляють, що продовжать блокування трибуни Верховної ради до виконання вимоги порушити за фактом побиття Тимошенко кримінальну справу, відсторонити від виконання службових обов’язків керівника Пенітенціарної служби та також негайно розпочати лікування екс-прем'єра за рекомендаціями іноземних лікарів. “Ми підписали звернення до президента для того, щоб він надав вказівки виконавцям, зокрема генеральному прокурору Віктору Пшонці щодо порушення кримінальної справи про притягнення до відповідальності осіб, які фізично знущались над Тимошенко”, - заявив голова фракції “БЮТ-Батьківщина” Андрій Кожем’якін.

Сьогодні партія Батьківщина вивела на центральні вулиці столиці декілька тисяч своїх прихильників. Учасники протестів вимагали від влади зупинити переслідування політичних опонентів. Під час ходи до Адміністрації президента відбулися сутички між демонстрантами та міліцією.

Українські ЗМІ розповсюдили зроблені омбудсменом Ніною Карпачовою в Качанівській колонії фотографії Юлії Тимошенко, де видно синці на її тілі. Як твердять в опозиції, вони доводять правдивість слів екс-прем'єра про її побиття.

Втім, поки що провладні сили не реагують на заклики опозиції та західних лідерів і не демонструють ознак готовності до поступок. Попри критику як із Заходу, так і зі Сходу влада рішуче готується до чергового судового процесу над екс-прем'єром. Вже у суботу має початися розгляд справи про ухиляння Юлії Тимошенко від сплати податків під час керування корпорацією ЄЕСУ. Попри те, що сама підсудна попросила перенести процес через поганий стан здоров'я, опозиція побоюється, що адміністрація Качанівської колонії спробує доправити її на засідання суду примусово.

Провладні політики продовжують заперечувати сам факт застосування сили до ув'язненої. Розповсюджені омбудсменом фото не дають підстав заявляти про побиття, кажуть вони. “Тимошенко повинна погодитися на медичне обстеження в присутності свого адвоката, щоб припинити маніпуляції з приводу її здоров'я. Поки вона не дасть згоду на медогляд, робити якісь висновки про її стан некоректно”, - заявив член парламентського комітету з питань правової політики “регіонал” Владислав Забарський. Політики з провладного табору заявляють, що інформація про побиття мусується з метою відвернути увагу від висунутих Тимошенко нових звинувачень.

Попри заперечення провладних політиків, європейські політики продовжили висловлюватися про неприпустимість переслідування опозиції. Напередодні, занепокоєння ситуацією навколо Юлії Тимошенко висловила високий представник ЄС у справах зовнішніх відносин та безпекової політики Кетрін Ештон. Вона закликала українську владу провести ретельне розслідування інциденту: “Сьогодні служба українського уповноваженого з прав людини підтвердила, що 20 квітня, під час переведення її з камери до шпиталю, пані Тимошенко стала об’єктом фізичного насильства. Високий представник нагадує про зобов’язання України щодо негайного та неупередженого розгляду будь-яких скарг, що стосуються випадку тортур або інших форм жорстокого, нелюдського або принизливого поводження.

Високий представник також вкрай стурбована рішенням пані Тимошенко оголосити голодування для того, аби прикути увагу міжнародної спільноти до ситуації в Україні”. Кетрін Ештон також закликала українську владу надати ув'язненій екс-прем'єру адекватну медичну допомогу та безперешкодно допускати до неї адвокатів і дозволити зустріч із дипломатом ЄС.

XS
SM
MD
LG