Спеціальні потреби

Чи всім вимушеним переселенцям зі Сходу варто допомагати?


Переселенці зі Слов'янська у тимчасовому притулку в Сніжному (80 км від Донецька)
Понад чотири тисячі людей змушені були виїхати зі Сходу України. Такі дані оприлюднило Міністерство соціальної політики. Чоловіки, жінки та діти, що рятуються із зони антитерористичної операції, масово шукають притулку в небайдужих людей.

Марина разом із трьома дітьми залишила Донецьк близько місяця тому. Волонтери організації «Донбас SOS» допомогли жінці облаштуватися в Тернополі. За словами Марини, вона не відчуває себе чужою на Західній Україні через гостинність і доброту місцевих жителів.

«Тут місцеві організації та Автомайдан приходили, питали, чим нам допомогти. Але знаєте, я вже не уявляю, що нам іще треба, адже нам навіть продукти приносять. А три людини пропонували дитячу коляску. Тут в Тернополі дуже добрі люди. Питання «Чим вам допомогти?» я чую постійно», – розповідає жінка.

Координатор громадської ініціативи «Восток SOS» Юлія Красильникова розповідає, що волонтери отримують більше ста дзвінків щодня від охочих виїхати із зони антитерористичної операції. Люди цікавляться – як найшвидше та найбезпечніше залишити район АТО.

«Дзвонять, щоб розпитати, як вибратися з небезпечних регіонів і чи можна їхати приватним транспортом. Питають, як ходять потяги, як придбати квитки. Наразі дзвонять дуже багато щодо ЗНО, щодо розміщення абітурієнтів», – розповідає координатор.

Клікніть, щоб переглянути інфографіку
Чи всіх слід вважати вимушеними переселенцями?

Необхідно якомога оперативніше вивезти зі Сходу України всіх людей із незахищених верств населення. В цьому переконана Ірина Рукшина, начальник управління з питань допомоги вимушеним переселенцям Міністерства соціальної політики і праці.

«Матері з дітьми, інваліди, пенсіонери, всі незахищені верстви населення повинні отримати захист. Захист від держави та інших громадян України», – додає вона.

Переважно втікачам знаходять тимчасове житло на Півночі та Заході України. Проте переселенці, за словами координатора «Восток SOS», часто намагаються знайти притулок у столиці. Марина, яка обрала Тернопіль, пояснює це тим, що тікають, переважно, люди з вищою освітою та престижною роботою. За її словами, вони не підтримують сепаратистів, проте не готові ризикувати всім, воюючи за Україну на Донбасі.

«Починаю відчувати себе винною, хоча я просто жінка з трьома дітьми. Виникають думки про те, що там же моя земля, можливо я мала залишитись на Сході і щось робити. Я знаю тут у Тернополі хлопця, якого відправили воювати на Схід. Я не хочу, щоб він помирав! Фактично, він воюватиме з такими ж молодими хлопцями зі Сходу. Просто хтось розуміє, що таке батьківщина, а для когось це означає дещо інше», – додає жінка.

Не варто вважати вимушеними переселенцями абсолютно всіх, хто їде з Донецької та Луганської області. У цьому переконаний депутат Київської міської ради та заступник командира батальйону «Азов» Ігор Мосійчук. На його думку, захисту потребують родичі тих східняків, хто зараз воює за єдність країни. Крім того, слід вивозити людей, які продовжують висловлювали свою проукраїнську позицію на Сході, наражаючи себе цим на небезпеку.

«Але у той же час, коли здоровенні дядьки і хлопці приїздять сюди, то нехай беруть зброю і воюють за свій край», – переконаний Ігор Мосійчук.

Із території Донецької та Луганської областей за час проведення антитерористичної операції в інші регіони України виїхало чотири тисячі людей. Таку інформацію повідомила міністр соціальної політики України Людмила Денісова. Вона зазначила, що мова йде лише про тих переселенців, які зареєструвалися офіційно.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG