Спеціальні потреби

Західна преса про захмарні гонорари президента Януковича, газ і Кличка


Міжнародна преса сьогодні пише про письменницькі успіхи українського президента, про побоювання російського «Газпрому» щодо імпорту Україною газу з Європи та знайомить із політичними поглядами Віталія Кличка.

«Книжковий скандал, якого ніколи не було» – так назвало статтю видання Euobserver.com про письменницькі гонорари українського президента Віктора Януковича. У статті з іронією наголошують, що «є політики, мемуари яких настільки гарантовані стати бестселерами, що видавці готові платити наперед – ще до того, як книгу завершено, але не за книгу, яку, можливо, пишуть, а можливо й ні».

Далі автор пояснює, що причина уваги до письменницьких талантів президента Януковича полягає в тому, що вже другий рік поспіль він декларує величезні гонорари за, як сказано, «ненаписані книги» і 2012 року ця сума складала 15,5 мільйонів гривень (майже півтора мільйона євро). Загалом же він за два роки офіційно заробив 32 мільйони гривень, «не опублікувавши жодного слова».

У Euobserver.com читаємо, що такі творчі досягнення досі супроводжувалися лише побіжними коментарями президентської сторони. Хоча все, на перший погляд, відбувається відповідно до закону. Президентська декларація вказує на сторону, яка платить. Це донецьке видавництво «Новий світ». Згідно з поширеною інформацією, ті гроші президент віддає на доброчинність.

Автор статті Галя Койнаш пише, що не кожне видавництво може дозволити собі купувати авторські права за такі кошти, щоб не опинитися під загрозою банкрутства, і ніхто з українських письменників подібними гонорарами похвалитися не може. Але про таку «колючу» тему мало хто з українських ЗМІ може собі дозволити говорити. Наприклад, у журналі «Український тиждень» президент «Асоціації українських видавців та продавців книг» Олександр Афонін висловив думку, що такі гонорари можна розглядати як «політичний хабар».

Далі читачі Euobserver.com можуть дізнатися, що український часопис «Дзеркало тижня» з’ясував, що донецька фірма, яка платить своєму авторові фантастичні гонорари, навіть не є видавництвом, а лише друкарнею і спеціалізується на упаковці, рекламних брошурах, газетах, але не на книгах.

На думку автора, в інших країнах подібна ситуація могла б стати причиною політичного скандалу, але не в Україні. І однією з причин є брак можливостей порушувати такі питання. Президент фактично не бере участі у регулярних прес-конференціях, а останнім спілкуванням з журналістами була програма «Діалог з країною» після 15 місяців перерви у спілкуванні президента Януковича з пресою.

«Проблема значно глибша, – читаємо далі, – в Україні бракує віри в те, що скандал може щось змінити». Згодом подано приклад скандальних звинувачень про приватизовану президентську резиденцію «Межигір’я», про яку багато писали, але у відповідь «ніхто не брав на себе відповідальності, нічого не змінилося і ніхто нікому не давав відповідей».

Англомовне видання Business New Europe повідомляє, що російська компанія «Газпром» говорить про можливе порушення Україною контрактних угод у зв’язку з тим, що Київ почав імпортувати газ із сусідніх Угорщини на Польщі. Заяву керівника «Газпрому» Олексія Міллера про те, що юристи компанії вивчатимуть ситуацію, у статті названо черговою стадією у тривалому протистоянні між Києвом та Москвою.

Згідно з повідомленнями, російська сторона наголошує на тому, що додаткових трубопроводів для імпорту газу із Заходу Україна немає. Тим часом українська сторона каже, що це стало можливим завдяки технічним модифікаціям існуючих систем, що дозволяє і далі забезпечувати транзит російського газу в Європу і при цьому паралельно отримувати імпорт із Європи. До того ж у статті мовиться, що частину того імпорту, напевне, становить той же російський газ, який у Європу продається за нижчими цінами, ніж ті, які Москва вимагає від України.

Business New Europe пише, що «Газпром» підозрює Україну в тому, що вона просто бере собі газ із транзитних трубопроводів замість того, щоб переправляти його третім країнам, а потім отримувати назад. У зв’язку з цим Олексій Міллер підозрює, що мова йде про якісь темні паперові домовленості, «законність яких треба дослідити. І якщо у цьому віртуальному транзиті використовується російський газ, то йдеться про пряме порушення, за яке треба відповідати».

Журнал завершує тему роз’ясненням, що Москва домагається контролю над українською газотранспортною системою, через яку до Європи транспортується більшість російського газу. Росія також хоче, щоб Україна приєдналася до Митного союзу разом із Казахстаном та Білоруссю, що зірвало б намагання України інтегруватися з ЄС.

«Оскільки українська економіка на межі кризи, а допомога МВФ заблокована, то ціна російського газу є одним із головних інструментів у кампанії Кремля», – читаємо у статті.

Інтернетне видання Huffingtin post.com розповідає про політичні гасла всесвітньо відомого українського боксера Віталія Кличка.

Автор статті спочатку повідомляє про те, що український новоспечений політик має «найміцніше рукостискання», і що зараз йому доводиться більше потискати руки, аніж застосувати кулаки.

В інтерв’ю Віталій Кличко заявив, що майбутнім для України він вважає євроінтеграцію, а спорт, мовляв, також може відіграти в цьому роль.

«Нельсон Мандела сказав, що спорт може змінити світ. Я в це вірю. Спорт змінив моє життя і я намагаюся створити таку можливість дітям. Не всі стануть великими спортсменами, але важливо, щоб усі були подалі від наркотиків, злочинності і щоб були здорові», – такими словами Кличка завершує інтерв’ю Huffington post.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG