Спеціальні потреби

Чи прийме Лукашенко Януковича?


Мінськ – Влада Білорусі спростовує інформацію, що колишні очільники України шукають притулку на білоруський території. Події в Україні, яка звільняється від режиму Януковича, надихають в Білорусі незгодних з 20-річним пануванням президента Лукашенка, але лякають пересічних громадян.

МЗС Білорусі заявило про погрози, які останнім часом надходять на адресу білоруського посольства у Києві. Ці погрози пов’язані з інформацією, поширеною низкою українських ЗМІ, що на території Білорусі начебто ховаються колишні високопоставлені чиновники і політики України.

«Таких осіб на території Білорусі немає», – заявило МЗС Білорусі.

Разом з тим, за словами експертів з Мінська, прийняття Януковича чи його міністрів у Мінську цілком реально. І це може остаточно зіпсувати імідж країни, яку і так називають «звалищем дикторів», говорить політолог з Мінська Олександр Класковський.

Білоруське керівництво любить публічно підкреслювати солідарність з диктаторами. Всі диктатори, які погано закінчили у той чи інший час, отримували публічну підтримку
Олександр Класковський
«Тут відразу згадується приклад колишнього президента Киргизстану Бакієва, якому білоруський правитель дав притулок і громадянство. Я не думаю, що Лукашенкові дуже хочеться множити в Білорусі ряди «колишніх диктаторів», тих, хто дискредитував себе на батьківщині і повинен ховатися в іншій країні. Хоча я припускаю, що білоруська влада може піти на такий крок, тому що білоруське керівництво любить публічно підкреслювати солідарність з диктаторами. Всі диктатори, які погано закінчили у той чи інший час, отримували публічну підтримку з боку білоруського президента».

Який сценарій запропонує білоруська опозиція?

На думку Олександра Класковського, українські події впливають на Білорусь, прибічники демократії тут відчувають певну ейфорію від них, але те, що прогрес у Києві стався ціною крові, викликає у пересічних громадян страх. Мінський політолог прогнозує, що на цьому і гратиме білоруська влада та пропаганда.

Інший експерт з Мінська Юрій Чаусов переконаний, що білоруський опозиції тепер треба дати відповідь своєму суспільству на питання: чи український сценарій це те, що білоруські демократи пропонують і своєму суспільству.

Білоруській опозиції треба давати відповідь на питання, чи український сценарій – це той сценарій, до якого опозиція готує білоруське суспільство
Юрій Чаусов
«Білоруське суспільство схвильоване тими подіями, які відбувалися в Україні. Під час агітаційної кампанії на місцевих виборах дуже багато людей запитує про Україну. Тому білоруській опозиції треба давати відповідь на питання, чи український сценарій – це той сценарій, до якого опозиція готує білоруське суспільство», – наголошує мінський експерт.

Відповіді не це питання у білоруської опозиції наразі немає. Реакція ж білоруської влади на події у Києві, на думку пана Чаусова, дуже прогнозована: її кроки будуть спрямовані на посилення сил безпеки, вони далі зміцнюватимуть свої спецслужби та силовий блок.

Минулої суботи колишній міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко зі сцени Майдану у Києві серед інших подякував білорусам за внесок у спільну справу Євромайдану:

«Особливу подяку висловлюємо братам-білорусам, які були в числі перших жертв», – сказав Луценко.

У січні у Києві одним з перших загинув білорус Михайло Жизьневський.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG