Спеціальні потреби

У Балтійському регіоні та на полі бою в Україні Росія глушить сигнал GPS. Експерти вважають, що в обох випадках ідеться про війну


Excalibur, 155-мм артилерійський снаряд із наведенням через GPS використовується як високоточний артилерійський боєприпас нового покоління. Українські дослідники встановили, що в Україні на полі бою вони втратили свою точність і ефективність через російське глушіння.
Excalibur, 155-мм артилерійський снаряд із наведенням через GPS використовується як високоточний артилерійський боєприпас нового покоління. Українські дослідники встановили, що в Україні на полі бою вони втратили свою точність і ефективність через російське глушіння.

Влада Естонії має намір звернутися до Євросоюзу і НАТО через глушіння сигналів GPS, яке, імовірно, здійснює Росія, повідомляє Bloomberg.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що йдеться про навмисну дію, яка ставить під загрозу життя людей і може розглядатися як гібридна атака. Він обговорив цю проблему зі своїми колегами з Фінляндії, Латвії, Литви та Швеції, які також постраждали від перебоїв у супутниковому сигналі, який пілоти і капітани суден використовують для навігації.

Напередодні найбільша авіакомпанія Фінляндії Finnair призупинила на місяць польоти в естонське місто Тарту через проблеми з системою GPS. Минулого тижня два рейси були змушені повернутися до Гельсінкі через перешкоди на підльоті до Тарту.

Він відключення сигналу постраждав і військовий літак, на якому у березні летів міністр оборони Британії Ґрант Шаппс, коли літак Royal Air Force втратив сигнал на пів години.

Як зауважує британський часопис Economist, насправді це не нова проблема, випадіння сигналу GPS над Балтикою триває вже близько двох років. Дослідники відкритих джерел вважали, що глушіння походить з Калінінграда, російського ексклава між Польщею та Литвою.


"Це в технічному плані зовсім нескладно зробити", – пояснює в інтерв'ю Голосу Америки чеський експерт з кібербезпеки Томаш Флідр.

GPS – це сигнал зі супутника, який рухається на орбіті навколо Землі. Заглушити його можна висиланням сигналу на тій самій частоті. Якщо цей сигнал висилати з Землі, то його потужність є набагато більшою, ніж зі супутника, який має економити енергію в космосі.

"Це навіть не кібернетична війна, а звичайна електронічна – electronic warfare. І Росія в ній добре озброєна, бо має атомну електростанцію в Калінінграді. До неї потрібно додати потужний передавач і він заглушить сигнал по всьому Балтійському морю ще і на половині території Польщі", – каже чеський експерт.

Але, як вважають експерти, на яких посилається часопис Economist, передавач, який глушить сигнал на Балтикою, імовірно, розташований не в Калінінграді, а в районі Санкт-Петербурга. І розрахований він не на те, щоб вносити хаос у роботу цивільної авіації та флоту, а на боротьбу з українськими дронами, які можуть долетіти на значну відстань вглиб Росії.

Росія навчилася глушити сигнал GPS і в американській зброї

Як каже Флідр, раніше вважалося, що ті версії GPS, які, наприклад, використовують при наведенні на ціль у високоточній американській зброї, є потужніші та краще захищені. Але виявилося, що Росія просунулася у технологіях протидії і цьому сигналу.

Як зауважує Economist, нещодавно з'ясувалося, що ракети GMLRS, що випускаються з пускових установок HIMARS, наземна бомба малого діаметра та високоточні артилерійські снаряди Excalibur — втратили свою точність і ефективність через російське глушіння.

"Раніше цього місяця Центр оборонних стратегій, мозковий центр у Києві, повідомив, що Україна припинила атаки GMLRS через те, що їх GPS-наведення дуже погіршилося. Лише незначна кількість снарядів Excalibur тепер досягає своїх цілей", – пише Economist.

Тим часом Вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що і у випадку з глушінням GPS над Балтійським морем ідеться про війну, "гібридну кампанію, націлену безпосередньо на країни НАТО". Глушіння сигналу GPS, на їхню думку, є частиною цієї діяльності проти членів НАТО.

Відео - найголовніше

Реакція на виступ Блінкена з гітарою в Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00
XS
SM
MD
LG