Спеціальні потреби

Актуально

Війна та санкції послаблюють вплив Росії в Центральній Азії. Хто замінить Москву в регіоні?

Міністерство закордонних справ, Ташкент, Узбекистан. (mfa.uz)

Очікується, що вплив Росії на колишні радянські республіки Центральної Азії зменшиться через війну в Україні та запроваджені Сполученими Штатами та їхніми союзниками санкції, які послаблюють економіку країни, вважають експерти.

Один із важелів впливу Москви на п’ять країн регіону – Узбекистан, Казахстан, Киргизстан, Туркменістан і Таджикистан – їхня залежність від грошових переказів від трудових мігрантів, які працюють у Росії, каже Дженніфер Брік Муртазашвілі, керівниця Центру управління та ринків в Університеті Піттсбурга.

Дані Світового банку, опубліковані в березні, свідчать про важливість грошових переказів, які, за її словами, в деяких випадках «були порівнянними або навіть більшими, ніж експорт товарів і послуг цих країн».

«У минулому країни Центральної Азії насторожено ставилися до Росії, оскільки розуміли, що (їхні економічні відносини) змінюються, якщо вони ображають Москву», — сказала Муртазашвілі Голосу Америки. Але, за її словами, баланс змінився через війну в Україні, і п’ять країн «тепер розуміють, що Росії дуже потрібна робоча сила з Центральної Азії».

Ці країни усвідомили, що важелі тепер в їхніх руках, та починають міркувати над тим, як вони можуть їх використовувати, – сказала вона. «Зараз ми бачимо сильнішу Центральну Азію, яка матиме більше свободи вибору серед великих держав».

За словами Муртазашвілі, слабкість Росії відкриває двері для Китаю, щоб відігравати більшу роль у регіоні, але також збільшує можливості економічного та політичного впливу інших країн.

У вівторок, рівно через три місяці після того, як Росія почала вторгнення, Китай пообіцяв надати 37,5 мільйонів доларів «безкоштовної фінансової допомоги» Узбекистану «для реалізації спільних соціально значущих проектів», згідно з урядом Узбекистану.

Угоду підписали заступник міністра інвестицій та зовнішньої торгівлі Узбекистану Азіз Войтов та посол Китаю в Ташкенті Цзян Янь, йдеться в повідомленні на сайті Міністерства інвестицій та зовнішньої торгівлі Узбекистану.

Днем раніше помічник державного секретаря США у справах Південної та Центральної Азії Дональд Лу очолив делегацію США до регіону з п’ятиденною поїздкою до Киргизької Республіки, Узбекистану, Таджикистану та Казахстану.

За даними Держдепартаменту, метою поїздки є «зміцнити відносини США з регіоном і просувати спільні зусилля для створення більш пов'язаної, процвітаючої та безпечної Центральної Азії».

Минулого тижня держсекретар Ентоні Блінкен зустрівся у Вашингтоні з Мухтаром Тілеуберді, міністром закордонних справ Казахстану.

На зустрічі, за даними Держдепартаменту, Блінкен підтвердив «прихильність США мінімізувати вплив санкцій, запроваджених проти Росії, на союзників і партнерів, включаючи Казахстан».

Рафаелло Пантуччі, старший науковий співробітник Школи міжнародних досліджень імені С. Раджаратнама в Сінгапурі та автор книги «Сіностан: Китайська ненавмисна імперія», сказав, що, хоча очікується, що вплив Росії зменшиться, вона залишиться важливим гравцем у регіоні.

Лідери країн Центральної Азії «завжди мали певну стурбованість і скептицизм щодо Росії», що посилилися із російським вторгненням в Україну, сказав він Голосу Америки. «Природні зв’язки та громадська думка означають, що їх буде важко повністю розірвати, але очевидно, що регіональні уряди не в захваті від дій президента Путіна» в Україні.

На початку війни Путін зателефонував до глав центральноазіатських держав, щоб отримати підтримку для його запланованої окупації України. Але п’ятеро лідерів відповіли обережно, не схвалюючи і не засуджуючи вторгнення.

Хоча Китай деякий час розширює своє присутність у регіоні, говорить Пантучч, «регіон буде все більше відчувати себе розчарованим, оскільки, на відміну від Росії, Китай не дуже зацікавлений у втручанні, щоб розв’язати якісь проблеми, але зосереджений виключно на власних інтересах».

Темур Умаров, співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир, також передбачив, що Росія залишиться впливовою в регіоні.

«Росія розуміє, що відбувається тут, у Центральній Азії, і робить це краще, ніж будь-який інший іноземний актор у регіоні, — сказав Умаров Голосу Америки з Бішкеку, столиці Киргизстану, - це дійсно важко змінити».

За словами Умарова, п’ять держав Центральної Азії прагнули диверсифікувати свої зв’язки з рештою світу з моменту здобуття ними незалежності від Москви на початку 1990-х років.

«Дії Росії щодо України пришвидшать процес пошуку заміни Росії в цих країнах», - сказав Умаров.

«Звичайно, Китай є країною номер один, яка має потенціал для цього в багатьох сферах, особливо в логістиці через географічне розташування та економіку».

Але, за словами Муртазашвілі, Китай не дуже популярний у Середній Азії. «Люди розуміють, що сталося з уйгурами, і побоюються наблизитися до Китаю», — сказала вона.

Три з п’яти країн Центральної Азії межують із західним регіоном Китаю Сіньцзян. США та інші країни звинувачують Пекін у геноцидних діях його уйгурської меншини. Пекін відкидає звинувачення як брехню і каже, що Китай бореться проти «трьох сил зла», а саме сепаратизму, екстремізму та тероризму в регіоні.

Більшість тюркських країн Центральної Азії культурно, релігійно та етнічно близькі до уйгурів у Сіньцзяні.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG