Спеціальні потреби

Актуально

"Російська нафта стає токсичним товаром". Експерти про нові санкції США 

Архівне фото: Російський нафтовий танкер

США заборонили імпорт російської нафти, газу, вугілля, через російську агресію в Україні. Про це заявив президент США Джо Байден. Із заявою про поступову відмову від російської нафти до 2022 року виступила і Велика Британія. В ЄС оголосили план перетворення енергетики, покликаний зробити Європу незалежною від викопного російського палива до 2030 року.

"Сьогодні я оголошую, що США завдають удару по головній артерії російської економіки. Ми забороняємо весь імпорт російської нафти, газу та енергоносіїв, - заявив президент США Джо Байден у своєму виступі в Білому домі. - Це означає, що російська нафта більше не буде прийматися в американських портах і американський народ завдає чергового потужного удару по військовій машині Путіна".

Байден відзначив, що американці підтримують народ Україні "і чітко зазначають, що не братимуть участь в субсидіюванні путінської війни".

Рішення Байдена є надзвичайно важливим, вважає Бенжамін Шмітт, експерт Центру аналізу європейської політики (СЕРА) у Вашингтоні.

Кремль вже відчув "негайний і потужний тиск", після того, як приватні компанії оголосили фактичний бойкот російській нафті "юралз"
говорить Бенжамін Шмітт

Поєднання факторів, таких як загроза ембарго та санкцій, а також зростання небезпеки для вантажів у Чорному морі і репутаційні ризики від співпраці з Росією, фактично роблять російську нафту "юралз" токсичним товаром, вважає аналітик.

Кремль вже відчув "негайний і потужний тиск" після того, як приватні компанії оголосили фактичний бойкот російській нафті "юралз", говорить експерт. "Ціни на "юралз" впали до значно нижчого рівня, ніж ціни на нафту "брент". Це надзвичайно важливо, бо це історично найнижча ціна і вона продовжує падати, " - сказав Шмітт в інтерв'ю Голосу Америки.

Важливим, але символічним кроком назвала рішення Байдена Дебра Кейган, колишня високопосадовця Держдепу, а тепер експертка Трансатлантичної мережі лідерства у Вашингтоні, США.

"Цей крок США важливий, давно назрілий, - говорить Кейган в коментарі Голосу Америки. - Ми [США] можемо легко замінити російську нафту іншими джерелами, але цей крок не завдасть значної шкоди російській економіці".

Компанія Shell заявила у вівторок, що припиняє співпрацю з російською енергетикою і більше не купуватиме російську нафту
Компанія Shell заявила у вівторок, що припиняє співпрацю з російською енергетикою і більше не купуватиме російську нафту

Вона погоджується зі Шміттом і говорить, що, можливо, навіть більш важливим ніж санкції стало рішення енергокомпаній, які імпортували російську нафту, відступити від цієї практики. "Це відбулось через санкції на транспортування, бо страхувальники не хотіли страхувати танкери, а порти не хотіли мати справу з російськими кораблями".

Щодо того, як США зможуть замінити поставки нафти з Росії на своєму ринку, Кейган зауважує, що США можуть вести перемовини з Венесуелою, яка постачала нафту до Сполучених Штатів до того, як венесуельська влада підпала під американські санкції. В 2019 році США припинили імпорт нафти з Венесеули, але місце Венесуели на амерканському ринку зайняли Росія, Китай та Іран, зауважує експертка.

Архівне фото: працівник на нафтопереробному заводі в Ірані, 2016 рік
Архівне фото: працівник на нафтопереробному заводі в Ірані, 2016 рік

Їм потрібна валюта і вони мають величезні резерви нафти. Гадаю є сподівання, що ми підпишемо угоду, усунемо санкції і практично одразу Іран почне заливати ринок нафтою
Дебра Кейган

Інший варіант збільшення поставок нафти - досягнення домовленості з Іраном, зауважує Кейган. "Їм потрібна валюта і вони мають величезні резерви нафти, - додає аналітик. - Гадаю є сподівання, що ми підпишемо угоду, усунемо санкції і практично одразу Іран почне заливати ринок нафтою". Водночас, вона вказує, що просто наростити внутрішній видобуток у США і компенсувати нестачу не так легко, адже американські нафтопереробні заводи більше розраховані на важку імпортну нафту, яку не так легко замінити нафтою внутрішнього видобутку у США.

Кейган переконана, обмеження на імпорт нафти завдадуть значного удару по російській економіці, лише якщо будуть впроваджені разом з європейцями. Представляючи нові кроки, Байден зауважив, що Європа більш залежна від енергоресурсів з Росії і має розробити довгострокову стратегію для того, щоб зменшити залежність від російської енергетики.

Опалювальний сезон в Європі закінчується, зауважує Шмітт, тому загроза того, що Росія може обмежити поставки газу до Європи є не такою руйнівною. Шмітт прогнозує значні зміни на європейському газовому ринку у відповідь на ті загрози, які постали у цьому опалювальному сезоні через зменшення поставок з Росії. Важливо тепер, щоб газосховища в Європі були заповнені на наступний рік, говорить Шмітт, припускаючи, що тепер Європа зверне увагу на те, що велика кількість газосховищ перебувають під контролем "Газопрому".

Всі новини дня

"Сталева рішучість українців ніколи не зламається" - Байден розповів про важливу роботу Повітряних сил США в підтримці України

"Переміщення артилерії, боєприпасів, бойових машин, протитанкових систем та систем ППО; космічна розвідка, забезпечення зв'язку. Жодна нація у світі не має таких можливостей сприяння, як у нас", - наголосив президент США Джо Байден. Фото: AP/John Leyba

Президент США Джо Байден у промові до випускників академії Військово-повітряних США у четвер розповів, наскільки важливою є роль ВПС у допомозі Україні в час війни проти російської агресії.

"Військово-повітряні та Космічні сили США є основою цієї операції, забезпечуючи повітряні можливості та матеріально-технічне ноу-хау для переміщення артилерії, боєприпасів, бойових машин, протитанкових систем та систем ППО; забезпечення попереджень про ракетні удари через космічну розвідку, забезпечення зв'язку. Жодна інша нація у світі -- в усьому світі -- не має таких можливостей, як ми", - наголосив президент США.

Він також згадав про навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, серед яких є американські F-16.

"Буквально кілька тижнів тому я зустрівся з президентом Зеленським у Хіросімі на саміті «Групи семи». Я йому сказав, що у співпраці з нашими партнерами ми починаємо навчання українських пілотів у Європі на винищувачах четвертого покоління, включно з F-16, щоб Україна могла себе захистити сьогодні та в майбутньому", - вказав президент США.

Байден розповів, що особисто відвідував Україну багато разів, "виступав у Раді. Я був там і після вторгнення". Він висловив захоплення "сталевою рішучістю" людей в Україні.

Сталева рішучість українського народу жити на свободі ніколи не буде зламана. Вони неймовірні: звичайні жінки та чоловіки, які борються, віддаючи життя за свою країну та свої родини
Джо Байден

"Сталева рішучість українського народу жити на свободі ніколи не буде зламана. Вони неймовірні: звичайні жінки та чоловіки, які борються, віддаючи життя за свою країну та свої родини. І підтримка України американським народом не похитнеться. Ми завжди відстоювали демократію, завжди", - сказав президент США Джо Байден.

Він наголосив, що підтримка України є глобальною, а Путін своєю агресією лише об’єднав світ навколо цієї підтримки: "Пам’ятаєте, коли я сказав, що Путін упевнений, що НАТО розпадеться, що вони не вистоять разом? Він об’єднав 40 країн. Сполучені Штати об’єднали світ, щоб міцно стояти на боці України та захищати цінності, які так близькі американському народу: свобода, суверенітет, демократія, проста гідність. Працюючи з коаліцією з понад 50 країн, ми надали історичну безпекову допомогу, яка дала змогу Україні захистити себе".

Байден задався питанням, що могло б статись, якби американська підтримка України зменшилась: "Я прошу вас задуматись, що станеться, якщо ця підтримка похитнеться і Україна впаде? Як щодо Білорусі? А як щодо решти Східної Європи?"

За словами президента США, щоб впоратися з глобальними викликами, як то російська агресія в Україні чи суперництво з Китаєм, американським кадетам ВПС потрібні лідерські якості, такі як стійкість, креативність, витривалість, відданість.

"Світ, у який ви вступаєте, не тільки швидко змінюється, але й темп змін прискорюється", — наголосив президент США.

Джо Байден проголошував промову в академії ВПС США у Колорадо-Спрінгс.

Щодо плану вступу України до НАТО в Альянсі наразі ще різноголосся

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ і керівники зовнішньополітичних відомств країн Альянсу на зустрічі в Норвегії 1 червня 2023 р.

Висловлювання європейських лідерів вказують на, наразі, відсутність одностайності у відповіді на українські заклики, щоб вже у найближчі місяці був узгоджений план стосовно вступу України в НАТО.

Президент Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти у Молодові 1 червня сказав, що альтернативою повноправному членству в НАТО і в ЄС є «або відкрита війна, або повзуча російська окупація».

Український керівник казав, що погоджується, що в умовах війни набуття членства в НАТО неможливе, але наполягає на узгоджені конкретного плану вступу України.

Наші країни мають разом поміркувати над гарантіями безпеки для України, які, більше того, повинні просувати до членства в НАТО.
Катрін Колонна, міністерка закордонних справ Франції

«Влітку у Вільнюсі на саміті НАТО потрібне чітке запрошення України до членства, а також гарантії безпеки на шляху до членства в НАТО. Восени потрібне чітке позитивне рішення щодо нашого вступу до ЄС», - заявив український президент.

Україна ще у вересні 2022 року у розпал бойових дій проти російського вторгнення, оголосила те, що Київ назвав офіційною заявкою на вступ в НАТО.

Тоді на підтримку українського членства висловилися уряди лише десятка з тридцяти членів альянсу - переважно держави східної Європи.

Тепер до прибічників визначення якнайшвидшого і чіткого «шляху» України до членства в НАТО долучився президент Франції Еммануель Макрон.

Про те, що Україні належить «повноправне місце в НАТО» заявив і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Найбільш обережно з поміж керівників провідних європейських держав щодо запрошення України в НАТО наразі висловлюється канцлер Німеччини Олаф Шольц.

На пресконференції у Молдові він говорив, що потрібно якомога швидше сформулювати гарантії безпеки для України, але підкреслив, що вони мають бути «відмінними від тих, які зараз пов’язані з членством в НАТО».

НАТО завжди чітко заявляло про політику відкритих дверей, але водночас очевидно, що посеред війни ми не можемо говорити про нове членство.
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини

Також стримано на заявку України про вступ в НАТО досі відповідали у США.

Президент США Джо Байден 1 червня проголосив, що нещодавній вступ Фінляндії ще більше зміцнив НАТО і додав, що «Швеція буде в альянсі якнайшвидше», але не згадав про прагнення України.

Державний секретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з міністрами НАТО в Норвегії зауважив, що запрошення України мають підтримати всі члени Північноатлантичного альянсу.

Тим часом Угорщина, яка разом з іншою країною НАТО - Туреччиною затягує з ратифікацією членства Швеції, відкрито заявляє, що не хоче вести мову навіть про можливість вступу України в НАТО.

«Ми не можемо говорити про вступ в НАТО країни, яка в стані війни. Ми також не можемо говорити про графік вступу такої країни», - заявив угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто на зустрічі міністрів альянсу в Осло 1 червня.

Угорський прем’єр-міністр Віктора Орбан залишається найбільш приязним у відносинах з Росією у порівнянні з іншими керівниками країн альянсу і має тертя з Україною.

Угорщина єдина з країн НАТО відмовилася надавати українцям військову допомогу, і Будапешт гучно заперечує навіть проти економічних санкцій ЄС щодо Росії.

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Більше

XS
SM
MD
LG