Спеціальні потреби

Актуально

Міністерство юстиції США припускає, що скандальне досьє про "російську змову" могло бути результатом російської кампанії з дезінформації

Інформація з «досьє Стіла» лягла в основу позову ФБР до суду, аби отримати ордер на прослуховування Картера Пейджа (на фото), колишнього співробітника штабу Трампа і його екс-радника

Документи, які нещодавно були розсекречені Білим домом, підвищують ймовірність того, що скандальне досьє з «російським» компроматом на Дональда Трампа, на яке спиралося ФБР у своєму проханні видати ордер на стеження за колишнім радником президента США Дональда Трампа, могло бути плодом російської кампанії з дезінформації.

В цих нещодавно розсекречених матеріалах, а саме у контрольному звіті Мін'юсту, йдеться про те, що ФБР на час подачі запиту на ордер для стеження за Пейджем минулого року вже мало рекомендації щодо «російського» досьє» – зокрема з приводу сумнівності інформації, яка міститься в ньому.

У Мін’юсту США і без того були питання до ФБР, мовляв, представники Федерального Бюро Розслідувань не перейнялися перевіркою достовірності досьє, яке лягло в основу розслідування зв’язків штабу Трампа з Росією. В своєму звіті, генеральний інспектор Міністерства юстиції, звинувачує ФБР в тому, що агенти не перевірили достовірність інформації, яка міститься в досьє.

Інформація з цього досьє лягла в основу позову ФБР до суду, аби отримати ордер на прослуховування Картера Пейджа, колишнього співробітника штабу Трампа і його екс-радника. Те, що ФБР використало інформацію з досьє, прихильники Трампа висувають в якості основного аргументу за допомогою якого можна оскаржити легітимність всього розслідування впливу Росії на вибори у США, пише АР.

Сенатори-республіканці Чак Грасслі і Рон Джонсон опісля публікації розсекречених документів зробили спільну заяву, в якій йдеться про те, що тепер ясно видно «істотні недоліки» в обґрунтуванні ФБР для отримання ордера на стеження за Пейджем.

У звіті американської розвідки, отриманому в лютому 2017 року, йдеться, що особа, яка повідомила про зв'язки Трампа з Росією, попередила, що частина звинувачень, які стосувалися поведінки Дональда Трампа під час його поїздки в Москву були неправдивими і були «продуктом російської розвідки».

У четвер сенатори попросили директора ФБР, Крістофера Рея, надати всі розвіддані, отримані і перевірені федеральними агентами, які займалися цим російським розслідуванням.

"Ці нещодавно розсекречені виноски піднімають ще одне питання, що викликає серйозну стурбованість: які ще ділянки розслідування ФБР були заражені російською дезінформацією?" - йдеться в заяві, яку цитує АР.

У звіті американської розвідки, отриманому в лютому 2017 року, йдеться, що особа, яка повідомила про зв'язки Трампа з Росією, попередила, що частина звинувачень, які стосувалися поведінки Дональда Трампа під час його поїздки в Москву були неправдивими і були «продуктом російської розвідки».

ФБР визнало проблеми, що виникли в ході розслідування, і внесло ряд змін, покликаних зробити процедуру розслідувань більш точною і ретельною.

Йдеться про досьє, складене Крістофером Стілом, колишнім британським шпигуном, чиє дослідження зв'язків Трампа з Росією активно використовувалося в ході президентської кампанії 2016 року.

ФБР частково спиралося на інформацію, викладену в досьє Стіла, під час численних звернень до суду в 2016 і 2017 роках для санкціонування стеження за Пейджем – колишнього радника Трампа підозрювали в тому, що той був «агентом іноземної держави». Сам Пейдж заперечував будь-які правопорушення, звинувачення йому так і не були пред'явлені.

В червні 2017 року розвідка повідомила про те, що двоє людей, пов'язаних з російськими спецслужбами, «знали про розслідування Стіла на початку липня 2016 року». Це підвищує ймовірність того, що Кремль свідомо міг «зливати» Стілу дезінформацію, заздалегідь знаючи, що вона увійде в досьє.

Генеральний інспектор Мін'юсту, Майкл Горовіц, який випустив звіт про витоки російського розслідування, зазначив у грудні, що ФБР допустило серйозні помилки під час подачі заявки до суду.

У звіті Горовіца говориться, що ФБР допускало, що Росія свідомо підживлювала Стіла дезінформацією для включення неправдивих даних в його звіт про «російську змову» Трампа. ФБР, як зазначає генеральний інспектор, повинно було визначити, чи так це насправді.

В нещодавно розсекречених документах йдеться також, що в січні 2017 року була виявлена неточність в одному з повідомлень в досьє, яке стосується Майкла Коена, колишнього особистого юриста Трампа. Подробиці самого повідомлення не наводяться.

У виносках також говориться, що в червні 2017 року розвідка повідомила про те, що двоє людей, пов'язаних з російськими спецслужбами, «знали про розслідування Стіла на початку липня 2016 року». Це підвищує ймовірність того, що Кремль свідомо міг «зливати» Стілу дезінформацію, заздалегідь знаючи, що вона увійде в досьє.

Дивіться також: Експерти у Вашингтоні дають позитивні але обережні оцінки обміну полоненими, який у четвер відбувся в Україні. Відео

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG