Спеціальні потреби

Актуально

Чи має Україна шанс повернути собі гроші Манафорта?

Пол Манафорт та Ричард Ґейтс в суді 30 жовтня. Рисунок судового художника

"Я не сумніваюсь, що більшість цих сум (що фігурують у справі Манафорта), - це гроші українського народу", - стверджує Аліна Полякова, дослідник провідної наукової установи США Brookings Institution.

Полякову вразили обсяги грошей у відмиванні яких звинувачують Манафорта. Це - 18 мільйонів доларів, які він переправив у США і 75 мільйонів доларів на офшорних рахунках. Про це дослідниця розповіла в інтерв’ю журналісту Української служби "Голосу Америки" Руслану Петричку.

Аліна Полякова
Аліна Полякова

На ці виплати пішла частина грошей вкрадених Януковичем в Україні, вважає Полякова. "Віктор Янукович, який втік з України після подій Майдану, залишив українську казну майже порожньою. Зникло майже 40 мільярдів доларів. Я не сумніваюся що частина цих грошей була отримана Манафортом", - зазначила дослідниця.

"Манафорт – це лише невелика частина проблеми. Уряд Віктора Януковича вкрав значно, значно більше", - говорить Полякова.

"Янукович очолював олігархічну структуру в Україні, побудував корупційну вертикаль, яка агресивно поводилась з бізнесом, займалась здирництвом", - погоджується заступник Голови Адміністрації президента України Дмитро Шимків в окремому інтерв’ю Голові Української служби «Голосу Америки» Мирославі Ґонґадзе.

Ці гроші бажано повернути до України - як Шимків так і Полякова в цьому одностайні. Шимків запевнив, що Україна готова співпрацювати з правоохоронними органами США з цього питання.

Справа Манафорта - гарна новина для України. "Українці радіють новинам про Манафорта", - так відреагував на оголошення звинувачень проти Манафорта Адріан Каратницький, дослідник Atlantic Council.

Однак, чи зможе Україна повернути гроші залежатиме від розвитку подій у справі Манафорта, яка може йти за трьома сценаріями, спрогнозувала Полякова:

  • Влада може спробувати долучити Манафорта до співпраці як важливого свідка в розслідуванні спеціального прокурора Мюллера про російське втручання до виборів в США.
  • Журналістів можуть зацікавити оприлюднені обвинувачення і вони здобудуть нові докази походження коштів, які стануть підґрунтям для нових звинувачень Манафорту.
  • Традиційний розвиток судових справ.

Нові докази у справі можуть призвести до появи запиту на повернення частини грошей в Україну, - стверджує Полякова.

Шимків обережніше оцінив перспективи повернення грошей і наголосив на складності процедури. "Генеральна прокуратура, чи Національне антикорупційне бюро України мають відповідні повноваження на запити співпраці з правоохоронними органами США, однак необхідно вважати на процедуру", - зазначив Шимків. Він навів приклад справи Лазаренка, яка триває роками і поки не призвела до повернення коштів, хоча Лазаренко повністю співпрацює зі слідством.

Справа Манафорта, на думку Шимківа, може бути корисною для зміцнення вже існуючих звинувачень проти корупціонерів режиму Януковича. "Ми переконані, що в результаті допитів Пола Манафорта правоохоронними органами США, ми можемо отримати більше інформації про корупцію, або інші порушення, які чинились в Україні за часів Януковича. Це може зміцнити справи, над якими працюють правоохоронні органи в Україні".

Дивіться також: Час-Тайм. Справа Манафорта у США. Подробиці

Всі новини дня

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Відео

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Захід, за головування Держсекретаря Блінкена, був ініційований Постійним представництвом США при ООН.

$40 мільярдів допомоги для України. Подробиці, реакції з Конгресу та Білого Дому. Відео

Сенат схвалив законопроект, який передбачає 40 мільярдів доларів допомоги Україні. Наразі документ пішов на підпис до президента Байдена. Київ отримає посолку США – Сенат затвердив на посаді голови американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

Більше

XS
SM
MD
LG