Спеціальні потреби

Росія йде до економічного краху ‒ Чубайс


Чи можливе примирення між Росією та Україною після кримської та донбаської кампанії Кремля? Відповідь на це запитання розділяє суспільство на два табори: одні вважають відновлення з Росією відносин неминучим; другі ‒ не уявляють примирення з державою-агресором. Про те, як подолати наслідки збройного конфлікту на Донбасі в російсько-українських відносинах у програмі «Донбас. Реалії» ми говорили із доктором філософських наук, російським соціологом та істориком Ігорем Чубайсом.

‒ Чи існує різниця у Росії між громадською думкою та думкою Кремля про події в Україні, зокрема, на Донбасі?

‒ Різниця існує. Я б лише зазначив, що коли у нас посилаються на соціологічні опитування щодо 80% підтримки, рейтинги, то найперше мають на увазі не громадську думку, а ефективність пропаганди. Це потрібно усвідомлювати. У авторитарних державах вивчати громадську думку украй складно, і майже неможливо.

Попри усю обробку, помітна частина населення (15-20%) не приймає пропагандистські міфи

Утім, треба визнати, що ця пропаганда успішна, тому що нею займаються професіонали. Наша країна має одну особливість: багато вільного часу люди проводять за переглядом телебачення. Тому вплив трьох-чотирьох каналів дуже потужний. Утім, попри усю обробку, помітна частина населення (15-20%) не приймає пропагандистські міфи. Навіть сьогодні дивився випуск новин, там повідомляють про епідемію грипу, яка прийшла, як ви думаєте, звідки? Звичайно, з України. За таких обставин людям складно розібратися в усьому.

‒ Чи можливе примирення України і Росії, й чи допоможе цьому процесу відставка президента Володимира Путіна?

Відносини між країнами отруєні надовго. Утім, я думаю, примирення не уникнути

‒ Звичайно, відносини між країнами отруєні надовго. Утім, я думаю, що примирення просто не уникнути. Для цього потрібна низка факторів, зокрема, зміна політичного курсу, а значить – і зміна чинного керівництва нашої країни. Інакше ‒ кровопролиття неминуче.

Коли двоє наших льотчиків (льотчик Су-24 і морський піхотинець з Мі-8, який здійснював пошукову операцію – ред.) загинули над Туреччиною, на їхню честь назвали школу, з ними прощалася уся країна. А те, що тисячі українців і сотні росіян загинули під «ДНР» та «ЛНР» ‒ замовчується. Це ненормально. Потрібен ефективний зовнішній вплив, якого раніше не було помітно, а сьогодні ‒ він більш відчутний. Потрібна активність громадян, хоча це складніше, оскільки люди обдурені пропагандою. На жаль, навіть голос українських ЗМІ у нас майже не чутний. Добре, що є українські сайти, можна інколи почитати щось. Тобто є багато умов для відновлення відносин між Росією та Україною, і вони повинні спрацювати врешті-решт.

‒ Наскільки можливі радикальні дії щодо України, якщо Володимир Путін піде з політичної арени?

У Росії справді є націоналісти, але я вважаю, що переважно вони формуються російськими спецслужбами

‒ У Росії справді є націоналісти, але я вважаю, що переважно вони формуються російськими спецслужбами. І оманливо думати, що це справжній настрій людей. До того ж, їхній вплив невеликий. Можу додати лише, що навіть у «лівих» груп прорадянських, прокомуністичних з початком неоголошеної війни Росії з Україною відбувся розкол. І частина націоналістів виступає з патріотичними ідеями. Сьогодні це означає, що потрібно негайно припинити війну. Після першого Майдану я організовував дуже цікаву дискусію в Києві, і один з керівників українських спецслужб розповів, що організація УНА-УНСО була створена працівниками комітету держбезпеки. Відповідно, складно зрозуміти, що є правдою, що ‒ ні. Ще потрібно у цьому розбиратись. А у російській конституції потрібно записати: «заборона на війну». Держава у складному становищі, і усі проблеми потрібно вирішувати тільки миром. До японської конституції після Другої світової війни включили пункт, що Японія не має права воювати. Те саме потрібно і нам.

‒ Як можна захистити свої права людям сьогодні і в Росії, і в Україні, зокрема, на Донбасі?

‒ Страх ‒ найпотужніший інструмент у руках авторитарної влади. Вона залякує і погрожує, доки вона діє частково і не може проводити масові репресії, інакше ‒ зруйнується. Наприклад, 31 грудня президент Путін підписав розпорядження, яке дозволяє спецслужбам стріляти у жінок та дітей у випадку їхніх активних соціальних дій. Є одне прислів’я: одне слово «правда» увесь світ перетягне. Відповідно, потрібно триматися.

На нашу долю випало серйозне випробування, як писав письменник Леонов ‒ у хорошу погоду будь-хто Росію любить, а ти її і в погану люби. От сьогодні погода дуже складна. Утім, потрібно відстоювати свою правду. Крім того, є об’єктивний важіль ‒ економічний. А економічна ситуація в Росії щодня погіршується. І цього року, як кажуть експерти, Україна потроху почне прирощувати свою економіку, а у нас ‒ навпаки. Росія йде до економічного краху.

Дивіться також («Голос Америки»): Ось чому Україну назвали "частково вільною" у Freedom House

Ось чому Україну назвали "частково вільною" у Freedom House. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00

XS
SM
MD
LG