Спеціальні потреби

Актуально

З Росії стрімко витікають інвестиційні гроші

За перші 3 місяці поточного року з Росії було вивезено більше капіталу ніж за весь 2013-й рік. А валютні резерви Росії до кінця року можуть зменшитися на 200 мільярдів. Російські та американський експерти, аналізують економічну ситуацію в Росії.

Анексія Росією Криму і триваюча нестабільність у східній Україні негативно впливають на російську економіку. Міністр фінансів Росії Антон Силуанов заявив, що російська економіка цього року може не показати ніякого зростання взагалі, а раніше визнав, що причини відтоку капіталу з Росії пов'язані з нестабільністю в регіоні.

«Існуючий відтік капіталу знижує можливості для зростання інвестицій і економіки, що створює ризики незбалансованості бюджетів. При цьому основною причиною відтоку капіталу є невизначеність розвитку геополітичної ситуації», заявив Силуанов.

За останній місяць вартість російських акцій знизилася на 10 відсотків. Ослаблення рубля, який втратив уже до 9-ти відсотків своєї вартості, призвело до підвищення цін на імпортні товари, від яких сильно залежить російський споживчий ринок. Крім того, падіння рубля прискорює відтік капіталу з Росії.

За останніми даними, за тиждень з 10 по 16 квітня відтік коштів з фондів, що інвестують в російські активи склав 161 млн. доларів. З фондів, орієнтованих на регіон EMEA ( Європа , Близький Схід , Африка ) інвестори вивели за тиждень 280 млн. доларів, причому левова частка цієї суми припала на Росію.

Під впливом прийнятих США і ЄС економічних санкцій, за перші 3 місяці поточного року з Росії було вивезено більше капіталу, ніж за весь 2013-й рік. Згідно з прогнозами, до кінця року Росію може покинути коштів на загальна суму 100 мільярдів доларів.

Треба зауважити, що санкції США та Європейського союзу поки прийняті тільки щодо кількох десятків чиновників і бізнесменів. Перспектива прийняття Заходом більш широких санкцій, у разі продовження агресії з боку Росії, таких як бойкот російського газу і нафти, змушує інвесторів виводити гроші за кордон.

Після російської анексії знизився обсяг інвестицій
Економіст Андрій Нечаєв був міністром економіки Росії в 1992-1993 роках. Він згоден , що ситуація в Україні, яка переживає політичну кризу в результаті зміни влади після багатомісячних антиурядових протестів, згубно впливає на російську економіку.

«Дуже багато залежить від того, чи прийме Захід новий раунд санкції або ж залишить їх на нинішньому, косметичному рівні», розповів «Голосу Америки» пан Нечаєв.

За словами економіста, ще до початку антиурядових демонстрацій в Україні і анексії Криму Росією, ситуація в російській економіці була далеко не найбільш благополучною .

«Протягом всього 2013-го стійко знижувалися темпи економічного зростання, незважаючи на сприятливі ціни на нафту. Цього року незалежно від санкцій Заходу і ситуації в Україні темпи зростання прогнозувалися максимум в діапазоні 1 відсотка», зауважує економіст.

У період після російської анексії в економіці спостерігається зниження обсягів інвестицій, а відтік капіталу посилився.

«Незалежно від ситуації в Україні, влада повинна була вжити серйозні заходи з нормалізації ситуації в економіці та створення умов для поліпшення інвестиційного клімату», підкреслює Нечаєв.
Росії належить подумати про мінімізацію впливу санкційНаслідки санкцій Заходу, з якими Росія зіткнулася після агресії по відношенню до України, дуже серйозні, вважає Олександр Абрамов , професор кафедри фондового ринку Національно дослідницького інституту «Вища школа економіки».

«Багато в чому спад в економіці, який отримала Росія, був викликаний невизначеністю, яка була породжена подіями в Криму. Однак, російський уряд також досить невизначено поводиться в розробці та імплементації стратегій економічної політики» - розповідає Голосу Америки Олександр Абрамов.

Експерт вважає, що в майбутньому Росії належить подумати про серйозні кроки в напрямку мінімізації впливу санкцій Заходу.

«Багато рішень іноземних інвесторів, що працюють в Росії або в регіоні, базуються на негативних очікуваннях. Інвестори бояться можливих санкцій у майбутньому. У зв'язку з цим, багато інвесторів просто очікують розв'язки ситуації, хоча прогнозують різні сценарії, аж до самого негативного - міжнародної ізоляції Росії. Це сприяє відтоку капіталу», підсумовую Абрамов.
Валютні резерви Росії можуть зменьшитись на 200 мільярдів


Доктор економічних наук Володимир Шекоян, вашингтонський експерт у галузі міжнародних фінансів та економіки, консультант Світового Банку. Він вказує, що надходження іноземного капіталу в російську економіку вже скоротився до рівня початку 90 -х років.

Посилаючись на дані Мінекономрозвитку, американський експерт вважає, що сукупний ефект негативних факторів може привести до сповільнення річного зростання російського ВВП до 0,6% , а можливо, і до зупинки позитивного вектора розвитку економіки в цілому.

Володимир Шекоян також відзначає факт скорочення російських валютних резервів. За його даними, до кінця 1- го кварталу поточного року втрати склали понад 63 мільярдів доларів, а в річній перспективі за ця цифра може скласти більше 200 мільярдів доларів.

Навіть за умови достатнього запасу золотовалютних резервів у Росії, існує ймовірність обвалення цін на нафту та інші енергоносії , якщо США зважаться продати частину своїх стратегічних запасів. Схоже, саме цю санкцію в Міністерстві фінансів РФ вважають однією з найбільш небезпечних, пропонуючи закладати в бюджет низькі ціни на нафту і не роздувати урядові витрати .

Ще один фактор, який на думку Шекояна може боляче вдарити по бізнес інтересам російських компаній і приватних підприємців, що діють за кордоном, це відмова провідних світових фінансово-кредитних компаній від обслуговування російських кредитних карток.

Росія немає своєї міжнародної карткової системи, тому Мінфін має намір запропонувати росіянам використовувати для розрахунків і платежів національну платіжну систему, яка цілком ймовірно буде використовуватися тільки в Росії.

Володимир Шекоян вважає , що негативні наслідки введення санкцій проти Росії з часом лише посиляться, вихід російського капіталу і товарів на західні ринки буде обмеженим, а прихід іноземного капіталу на російський ринок буде мінімальним.

Всі новини дня

Українські тенісистки відмовляються тиснути руки російським суперницям

Українка Еліна Світоліна під час матчу із росіянкою Анною Блінковою у Парижі, 2 червня 2023 р. REUTERS/Lisi Niesner

Українська тенісистка Еліна Світоліна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Анні Блінковій після перемоги у п’ятницю в Парижі.

За інформацією Reuters, Світоліна пояснила, що зробила це з поваги до чоловіків і жінок, які захищають Україну від вторгнення Росії.

“Що б подумали українські солдати, якби я потиснула руку росіянам?” – цитує Світоліну інформаційна агенція.

Російська спортсменка, як і білоруські тенісистки, допущені до змагань лише в нейтральному статусі - через повномасштабне вторгнення РФ до України.

Напередодні ще одна українська тенісистка, Марта Костюк, вирішила не обмінюватися традиційними післяматчевими вітаннями із суперницями з Росії чи Білорусі та уникала рукостискань.

Як пише агенція Associated Press, Костюк сказала, що перед матчем проти Аріни Соболенко з Білорусі вона не могла спати, переглядаючи онлайн тривожні новини з Києва, де тієї ночі від російських бомбардувань загинула щонайменше одна людина.

«Я намагаюся відкинути свої емоції щоразу, коли виходжу на корт”, - цитує АР спортсменку. Водночас її суперниця з Білорусі поділилася з журналістами, що їй важко виступати проти українок.

“Ви граєте проти українки і ніколи не знаєте, що трапиться. Ніколи не знаєш, як люди — підтримають чи ні?” - сказала Аріна Соболенко агентству.

Соболенко також днями потрапила на сторінки міжнародних ЗМІ через відмову від прес-конференції у зв'язку з питаннями журналістки з України.

“У мене немає коментарів для вас”, - повторювала Соболенко, коли кореспондентка запитувала її про відкриту підтримку спортсменкою авторитарного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Соболенко підписала відповідний відкритий лист у 2020 році, коли на вулицях Мінська тривали жорстокі затримані мирних протестувальників.

Соболенко заявила, що на останній прес-конференції "не почувалася в безпеці", - пише CNN.

Своєю чергою Костюк відкинула припущення, що російським і білоруським спортсменам буде небезпечно повертатися додому у разі відкритого засудження війни.

“Я не знаю, чого бояться інші гравці. Я повертаюся в Україну, де можу померти будь-якої секунди від безпілотників, чи ракет, чи чогось іншого”, – зауважила Костюк.

Раніше Марта Костюк відмовилася потиснути руку і російській суперниці Анатастасії Потаповій на змаганнях Miami Open. Таких випадків у спорті було чимало з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Українець Іван Чупринко відмовився потиснути руку іранцю під час нагородження на чемпіонаті світу з жиму лежачи – на знак протесту проти постачання Іраном дронів для війни Росії проти України. Українська тенісистка Ангеліна Калініна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Вероніці Кудерметовій в Італії, - інформувало видання CNN.

"Український спорт - це про честь і гідність"

“Український спорт - це про честь і гідність. Про відчуття честі і гідності як найважливіших цінностей”, - сказав президент Спортивного комітету України Ілля Шевляк в ефірі телеканалу “Київ”.

Він також розповів, що Спортивний комітет України торік розпочав проект, присвячений загиблими на війні українським спортсменам – “Янголи спорту”.

Загалом через повномасштабне вторгнення Росії в Україну загинуло понад 250 спортсменів, - інформувало Міністерство молоді та спорту у березні цього року.

Як відомо, цього літа російські і білоруські тенінсти зможуть брати участь у Вімблдонському турнірі. Для участі (забороненої торік) їм поставлено низку умов.

Зокрема, як інформує видання New York Times – дотримуватися нейтралітету під час виступу на турнірі, не висловлювати підтримку повномасштабного вторгнення РФ до України за підтримки Білорусі.

"Він пообіцяв мені, що повернеться". Анна Зайцева пережила блокаду "Азовсталі" і розшукує чоловіка-Азовця. Відео

Анна разом із тримісячним сином понад 60 днів ховалася від обстрілів на “Азовсталі” під час облоги Маріуполя. 30 квітня її та ще 156 цивільних евакуювали з Маріуполя гуманітарним коридором. Чоловік дівчини Кирило Зайцев залишився захищати місто та потрапив у полон.

Міністерка оборони Нідерландів відповіла представнику Китаю про причину війни в Україні

Цуй Тянькай, колишній заступник міністра закордонних справ і колишній посол Китаю в Сполучених Штатах, на форумі під назвою «Модернізація Китаю та світ», який відбувся у The Grand Halls у Шанхаї, 21 квітня 2023 року. ( AP Photo/Ng Han Guan)

Міністерка оборони Нідерландів відкинула заяву Китаю про те, що війна Росії проти України пов’язана з «невдалою архітектурою безпеки» в Європі.

У суботу на головній щорічній оборонній конференції Азії досвідчений китайський дипломат заявив, що Європа «неправильно керувала» власною безпекою, і їй слід брати приклад з Азійсько-Тихоокеанського регіону.

«Я не думаю, що ви ефективно та конструктивно керуєте ситуацією з безпекою», — сказав Цуй Тянькай під час панельної дискусії в рамках Shangri-La Dialogue у Сінгапурі, повідомляє South China Morning Post, англомовне видання, що базується у Гонконгу.

«Нам не потрібне азійське НАТО. Ми не хочемо бачити розширення ролі НАТО в нашому регіоні», – сказав колишній посол Китаю у Вашингтоні.

На панелі з питань управління безпекою в євроатлантичному та азійсько-тихоокеанському регіонах він сидів поруч з міністром оборони України Олексієм Резніковим, але той уникав критики Пекіна. За повідомленням часопису Politico, він сказав лише, що Україні потрібно виграти війну, а не вести переговори.

Натомість на захист НАТО як ключового елементу європейської безпеки виступила його колега з Нідерландів Кайса Оллонгрен. Вона сказала, що слова представника Китаю є «велика-велика неправда».

«Було припущення посла, що Європі не вдалося дуже добре керувати своєю безпекою через війну в Україні. Звичайно, я розумію, що в Україні йде війна, але я вважаю, що це не результат неправильного управління ситуацією з безпекою в Європі. Це результат неповаги до того, як ми хочемо керувати безпекою в Європі», – сказала Оллонгрен.

«Не можна звинувачувати Європу чи європейські країни в незаконному вторгненні Росії в Україну», – сказала Оллонгрен в інтерв’ю виданню Politico через кілька хвилин після свого виступу.

Оллонгрен, чия країна займає все більш критичну позицію щодо Китаю через зв’язки з Росією та технічний прогрес у військовій сфері, додала, що оскільки Цуй більше не є послом, вона чекатиме, поки міністр оборони Китаю Лі Шанфу викладе офіційну позицію у своїй програмній промові в неділю.

Китай намагається зіграти роль посередника у досягненні миру між Росією та Україною, однак Пекін не визнає факту російської агресії і вважає, що однією з причин війни було «розширення НАТО».

Як повідомляв Голос Америки, днями спеціальний посланець Китаю закликав західних партнерів України припинити постачати їй зброю, бо це «розпалює конфлікт».

Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео

Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Понад 200 тисяч доларів – чергову допомогу на таку суму зібрав та привіз до України американський фотограф з Каліфорнії. Джейсон Перрі вже чотири рази відвідував Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Австралія подарувала Україні "потворні, але практичні" "бойові таксі" – Forbes

Українські солдати на БТРі на передовій в Луганській області, Україна, 21 травня 2023 р. AP Photo/Libkos

Австралія подарувала Україні “справді дивні” на вигляд вантажівки для піхоти із вантажним відсіком замість пасажирського, котрий утім може перевозити людей – інформує видання Forbes.

“Країни, прагнучи підтримати українські військові зусилля, схильні віддавати будь-яку запасну військову техніку, яку вони мають, і вірять, що українці знайдуть їй застосування”, - пише Forbes про австралійське надходження. Йдеться про вантажні машини ALV на базі бронетранспортерів М-113.

Вони можуть бути найдивнішими в українському арсеналі, який налічує тисячі машин усіх марок і моделей із багатьох інших країн, пише видання.

Модернізуючи класичний М-113 американської розробки, австралійці у рамках програми початку 2000-х років просто вирізали задню частину, залишивши “відкрите ліжко” позаду зрізаного відділення для екіпажу.

“У результаті вийшов брутально простий броньований вантажний автомобіль, який настільки ж універсальний, як і потворний”, - пише Forbes.

20-тонний ALV з дизельним двигуном потужністю 350 кінських сил здатний перевозити щонайменше п'ять тонн вантажу. Або транспортувати військових. За свідченням Forbes – дає командирам взводів можливість перевозити більше солдатів на одній машині.

“БТР – це бойові таксі. Вони транспортують піхоту до краю поля бою, а потім висаджують її для бою пішки. У цій ролі дивак ALV має працювати просто чудово”, - припускає оглядач видання.

Раніше МЗС Австралії повідомляло, що шанує непохитну рішучість і силу українського народу у протистоянні агресії Росії та пишаєтся підтримкою України. Уряд Австралії повідомляв про надання Україні додаткових безпілотних авіаційних системи для розвідки на полі бою, а також про участь фахівців Сил оборони Австралії у навчальну програму для українських військових під проводом Великої Британії.

Уряд Австралії запровадив також цільові фінансові санкції щодо Росії.

Більше

XS
SM
MD
LG