Спеціальні потреби

Актуально

З Росії стрімко витікають інвестиційні гроші

За перші 3 місяці поточного року з Росії було вивезено більше капіталу ніж за весь 2013-й рік. А валютні резерви Росії до кінця року можуть зменшитися на 200 мільярдів. Російські та американський експерти, аналізують економічну ситуацію в Росії.

Анексія Росією Криму і триваюча нестабільність у східній Україні негативно впливають на російську економіку. Міністр фінансів Росії Антон Силуанов заявив, що російська економіка цього року може не показати ніякого зростання взагалі, а раніше визнав, що причини відтоку капіталу з Росії пов'язані з нестабільністю в регіоні.

«Існуючий відтік капіталу знижує можливості для зростання інвестицій і економіки, що створює ризики незбалансованості бюджетів. При цьому основною причиною відтоку капіталу є невизначеність розвитку геополітичної ситуації», заявив Силуанов.

За останній місяць вартість російських акцій знизилася на 10 відсотків. Ослаблення рубля, який втратив уже до 9-ти відсотків своєї вартості, призвело до підвищення цін на імпортні товари, від яких сильно залежить російський споживчий ринок. Крім того, падіння рубля прискорює відтік капіталу з Росії.

За останніми даними, за тиждень з 10 по 16 квітня відтік коштів з фондів, що інвестують в російські активи склав 161 млн. доларів. З фондів, орієнтованих на регіон EMEA ( Європа , Близький Схід , Африка ) інвестори вивели за тиждень 280 млн. доларів, причому левова частка цієї суми припала на Росію.

Під впливом прийнятих США і ЄС економічних санкцій, за перші 3 місяці поточного року з Росії було вивезено більше капіталу, ніж за весь 2013-й рік. Згідно з прогнозами, до кінця року Росію може покинути коштів на загальна суму 100 мільярдів доларів.

Треба зауважити, що санкції США та Європейського союзу поки прийняті тільки щодо кількох десятків чиновників і бізнесменів. Перспектива прийняття Заходом більш широких санкцій, у разі продовження агресії з боку Росії, таких як бойкот російського газу і нафти, змушує інвесторів виводити гроші за кордон.

Після російської анексії знизився обсяг інвестицій
Економіст Андрій Нечаєв був міністром економіки Росії в 1992-1993 роках. Він згоден , що ситуація в Україні, яка переживає політичну кризу в результаті зміни влади після багатомісячних антиурядових протестів, згубно впливає на російську економіку.

«Дуже багато залежить від того, чи прийме Захід новий раунд санкції або ж залишить їх на нинішньому, косметичному рівні», розповів «Голосу Америки» пан Нечаєв.

За словами економіста, ще до початку антиурядових демонстрацій в Україні і анексії Криму Росією, ситуація в російській економіці була далеко не найбільш благополучною .

«Протягом всього 2013-го стійко знижувалися темпи економічного зростання, незважаючи на сприятливі ціни на нафту. Цього року незалежно від санкцій Заходу і ситуації в Україні темпи зростання прогнозувалися максимум в діапазоні 1 відсотка», зауважує економіст.

У період після російської анексії в економіці спостерігається зниження обсягів інвестицій, а відтік капіталу посилився.

«Незалежно від ситуації в Україні, влада повинна була вжити серйозні заходи з нормалізації ситуації в економіці та створення умов для поліпшення інвестиційного клімату», підкреслює Нечаєв.
Росії належить подумати про мінімізацію впливу санкційНаслідки санкцій Заходу, з якими Росія зіткнулася після агресії по відношенню до України, дуже серйозні, вважає Олександр Абрамов , професор кафедри фондового ринку Національно дослідницького інституту «Вища школа економіки».

«Багато в чому спад в економіці, який отримала Росія, був викликаний невизначеністю, яка була породжена подіями в Криму. Однак, російський уряд також досить невизначено поводиться в розробці та імплементації стратегій економічної політики» - розповідає Голосу Америки Олександр Абрамов.

Експерт вважає, що в майбутньому Росії належить подумати про серйозні кроки в напрямку мінімізації впливу санкцій Заходу.

«Багато рішень іноземних інвесторів, що працюють в Росії або в регіоні, базуються на негативних очікуваннях. Інвестори бояться можливих санкцій у майбутньому. У зв'язку з цим, багато інвесторів просто очікують розв'язки ситуації, хоча прогнозують різні сценарії, аж до самого негативного - міжнародної ізоляції Росії. Це сприяє відтоку капіталу», підсумовую Абрамов.
Валютні резерви Росії можуть зменьшитись на 200 мільярдів


Доктор економічних наук Володимир Шекоян, вашингтонський експерт у галузі міжнародних фінансів та економіки, консультант Світового Банку. Він вказує, що надходження іноземного капіталу в російську економіку вже скоротився до рівня початку 90 -х років.

Посилаючись на дані Мінекономрозвитку, американський експерт вважає, що сукупний ефект негативних факторів може привести до сповільнення річного зростання російського ВВП до 0,6% , а можливо, і до зупинки позитивного вектора розвитку економіки в цілому.

Володимир Шекоян також відзначає факт скорочення російських валютних резервів. За його даними, до кінця 1- го кварталу поточного року втрати склали понад 63 мільярдів доларів, а в річній перспективі за ця цифра може скласти більше 200 мільярдів доларів.

Навіть за умови достатнього запасу золотовалютних резервів у Росії, існує ймовірність обвалення цін на нафту та інші енергоносії , якщо США зважаться продати частину своїх стратегічних запасів. Схоже, саме цю санкцію в Міністерстві фінансів РФ вважають однією з найбільш небезпечних, пропонуючи закладати в бюджет низькі ціни на нафту і не роздувати урядові витрати .

Ще один фактор, який на думку Шекояна може боляче вдарити по бізнес інтересам російських компаній і приватних підприємців, що діють за кордоном, це відмова провідних світових фінансово-кредитних компаній від обслуговування російських кредитних карток.

Росія немає своєї міжнародної карткової системи, тому Мінфін має намір запропонувати росіянам використовувати для розрахунків і платежів національну платіжну систему, яка цілком ймовірно буде використовуватися тільки в Росії.

Володимир Шекоян вважає , що негативні наслідки введення санкцій проти Росії з часом лише посиляться, вихід російського капіталу і товарів на західні ринки буде обмеженим, а прихід іноземного капіталу на російський ринок буде мінімальним.

Всі новини дня

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти. Відео

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер над російськими танками, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти.

Заступниця Держсекретаря США: Ми зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Відео

США зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Про це в інтерв'ю Албанській службі Голосу Америки сказала заступниця Держсекретаря США Карен Донфрід.

Чому тільки зараз адміністрація США прийняла рішення надати Україні танки: деталі зі слухань в комітеті Сенату. Відео

Питання протидії російській агресії проти України обговорили в Комітеті із закордонних справ Сенату США. Зокрема, законодавці розпитували представників адміністрації, чому тільки зараз вона прийняла рішення надати Україні танки Абрамс.

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:09 0:00

Український документальний фільм “20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова показали на кінофестивалі Sundance.

Тактика жорстокої війни Росії не зменшить ні рішучість України, ні підтримку США, – Держдеп

Місцеві жителі прибирають уламки біля будинку свого сусіда, який постраждав від російського військового удару під час нападу Росії на Україну, село Глеваха під Києвом, 26 січня 2023 року. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Висловлюючи співчуття українцям від імені Сполучених Штатів через втрати, спричинені черговим російським бомбардуванням, заступник речника Держдепу США Ведант Патель заявив під час брифінгу сьогодні, що російська тактика жорстокої війни “не зменшить рішучості України протистояти”, а “США підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде потрібно”.

“Наші союзники та партнери чітко заявили про те саме, - сказав Патель. - Ми рішуче підтримуємо Україну, коли вона захищає свою країну та прагне здобути право на мирне, демократичне та процвітаюче майбутнє, заради якого народ України так багато чим пожертвував”.

Посадовець наголосив, що Росія продовжує спричиняти смерть і руйнування, а зброя Ірану допомагає у цьому.

Як повідомляв Голос Америки, Росія вкотре здійснила ракетну атаку проти України сьогодні. За даними ЗСУ, українські ППО знищили 47 крилатих ракет, включаючи 20 в районі Києва. Як повідомляє АР, у результаті атаки загинули 11 людей і ще 11 були поранені.

Більше

XS
SM
MD
LG