Спеціальні потреби

Актуально

З Росії стрімко витікають інвестиційні гроші

За перші 3 місяці поточного року з Росії було вивезено більше капіталу ніж за весь 2013-й рік. А валютні резерви Росії до кінця року можуть зменшитися на 200 мільярдів. Російські та американський експерти, аналізують економічну ситуацію в Росії.

Анексія Росією Криму і триваюча нестабільність у східній Україні негативно впливають на російську економіку. Міністр фінансів Росії Антон Силуанов заявив, що російська економіка цього року може не показати ніякого зростання взагалі, а раніше визнав, що причини відтоку капіталу з Росії пов'язані з нестабільністю в регіоні.

«Існуючий відтік капіталу знижує можливості для зростання інвестицій і економіки, що створює ризики незбалансованості бюджетів. При цьому основною причиною відтоку капіталу є невизначеність розвитку геополітичної ситуації», заявив Силуанов.

За останній місяць вартість російських акцій знизилася на 10 відсотків. Ослаблення рубля, який втратив уже до 9-ти відсотків своєї вартості, призвело до підвищення цін на імпортні товари, від яких сильно залежить російський споживчий ринок. Крім того, падіння рубля прискорює відтік капіталу з Росії.

За останніми даними, за тиждень з 10 по 16 квітня відтік коштів з фондів, що інвестують в російські активи склав 161 млн. доларів. З фондів, орієнтованих на регіон EMEA ( Європа , Близький Схід , Африка ) інвестори вивели за тиждень 280 млн. доларів, причому левова частка цієї суми припала на Росію.

Під впливом прийнятих США і ЄС економічних санкцій, за перші 3 місяці поточного року з Росії було вивезено більше капіталу, ніж за весь 2013-й рік. Згідно з прогнозами, до кінця року Росію може покинути коштів на загальна суму 100 мільярдів доларів.

Треба зауважити, що санкції США та Європейського союзу поки прийняті тільки щодо кількох десятків чиновників і бізнесменів. Перспектива прийняття Заходом більш широких санкцій, у разі продовження агресії з боку Росії, таких як бойкот російського газу і нафти, змушує інвесторів виводити гроші за кордон.

Після російської анексії знизився обсяг інвестицій
Економіст Андрій Нечаєв був міністром економіки Росії в 1992-1993 роках. Він згоден , що ситуація в Україні, яка переживає політичну кризу в результаті зміни влади після багатомісячних антиурядових протестів, згубно впливає на російську економіку.

«Дуже багато залежить від того, чи прийме Захід новий раунд санкції або ж залишить їх на нинішньому, косметичному рівні», розповів «Голосу Америки» пан Нечаєв.

За словами економіста, ще до початку антиурядових демонстрацій в Україні і анексії Криму Росією, ситуація в російській економіці була далеко не найбільш благополучною .

«Протягом всього 2013-го стійко знижувалися темпи економічного зростання, незважаючи на сприятливі ціни на нафту. Цього року незалежно від санкцій Заходу і ситуації в Україні темпи зростання прогнозувалися максимум в діапазоні 1 відсотка», зауважує економіст.

У період після російської анексії в економіці спостерігається зниження обсягів інвестицій, а відтік капіталу посилився.

«Незалежно від ситуації в Україні, влада повинна була вжити серйозні заходи з нормалізації ситуації в економіці та створення умов для поліпшення інвестиційного клімату», підкреслює Нечаєв.
Росії належить подумати про мінімізацію впливу санкційНаслідки санкцій Заходу, з якими Росія зіткнулася після агресії по відношенню до України, дуже серйозні, вважає Олександр Абрамов , професор кафедри фондового ринку Національно дослідницького інституту «Вища школа економіки».

«Багато в чому спад в економіці, який отримала Росія, був викликаний невизначеністю, яка була породжена подіями в Криму. Однак, російський уряд також досить невизначено поводиться в розробці та імплементації стратегій економічної політики» - розповідає Голосу Америки Олександр Абрамов.

Експерт вважає, що в майбутньому Росії належить подумати про серйозні кроки в напрямку мінімізації впливу санкцій Заходу.

«Багато рішень іноземних інвесторів, що працюють в Росії або в регіоні, базуються на негативних очікуваннях. Інвестори бояться можливих санкцій у майбутньому. У зв'язку з цим, багато інвесторів просто очікують розв'язки ситуації, хоча прогнозують різні сценарії, аж до самого негативного - міжнародної ізоляції Росії. Це сприяє відтоку капіталу», підсумовую Абрамов.
Валютні резерви Росії можуть зменьшитись на 200 мільярдів


Доктор економічних наук Володимир Шекоян, вашингтонський експерт у галузі міжнародних фінансів та економіки, консультант Світового Банку. Він вказує, що надходження іноземного капіталу в російську економіку вже скоротився до рівня початку 90 -х років.

Посилаючись на дані Мінекономрозвитку, американський експерт вважає, що сукупний ефект негативних факторів може привести до сповільнення річного зростання російського ВВП до 0,6% , а можливо, і до зупинки позитивного вектора розвитку економіки в цілому.

Володимир Шекоян також відзначає факт скорочення російських валютних резервів. За його даними, до кінця 1- го кварталу поточного року втрати склали понад 63 мільярдів доларів, а в річній перспективі за ця цифра може скласти більше 200 мільярдів доларів.

Навіть за умови достатнього запасу золотовалютних резервів у Росії, існує ймовірність обвалення цін на нафту та інші енергоносії , якщо США зважаться продати частину своїх стратегічних запасів. Схоже, саме цю санкцію в Міністерстві фінансів РФ вважають однією з найбільш небезпечних, пропонуючи закладати в бюджет низькі ціни на нафту і не роздувати урядові витрати .

Ще один фактор, який на думку Шекояна може боляче вдарити по бізнес інтересам російських компаній і приватних підприємців, що діють за кордоном, це відмова провідних світових фінансово-кредитних компаній від обслуговування російських кредитних карток.

Росія немає своєї міжнародної карткової системи, тому Мінфін має намір запропонувати росіянам використовувати для розрахунків і платежів національну платіжну систему, яка цілком ймовірно буде використовуватися тільки в Росії.

Володимир Шекоян вважає , що негативні наслідки введення санкцій проти Росії з часом лише посиляться, вихід російського капіталу і товарів на західні ринки буде обмеженим, а прихід іноземного капіталу на російський ринок буде мінімальним.

Всі новини дня

Росія «використовує голод» для отримання влади – голова Єврокомісії

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час інтерв'ю Reuters на альпійському курорті Давос, Швейцарія, 24 травня 2022 року. REUTERS/Arnd Wiegmann

Росія шантажує світ харчами, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 24 травня.

На її думку, Росія використовує постачання харчових продуктів як зброю. Ціни на зерно, кулінарну олію та інші продукти різко зросли на тлі російського вторгнення до України, яка є одним із найбільших світових експортерів пшениці.

«В окупованій Росією частині України армія Кремля конфіскує запаси зерна та техніку…, а російські військові кораблі в Чорному морі блокують українські судна, навантажені пшеницею та соняшниковим насінням», – сказала фон дер Ляєн під час виступу на конференції Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському Давосі.

Вона додала, що Росія накопичує власне продовольство, використовуючи затримку його експорту «як різновид шантажу», аби спровокувати зростання глобальних цін або «обміняти пшеницю на політичну підтримку».

«Це означає використання голоду та зерна для отримання влади», – пісумувала вона.

Президентка Єврокомісії зазначила, що ці події можуть викликати в когось спогади про «темне минуле – часи радянських конфіскацій врожаю та нищівного голоду 1930-х років», маючи на увазі Голодомор, який вбив мільйони українців.

За словами фон дер Ляєн, шлях боротьби з кроками Росії, спрямованими на порушення ланцюгів постачання продовольства, лежить через глобальну співпрацю.

Росія, своєю чергою, звинувачує Захід у зростанні цін на продовольство та дефіциті, пов’язуючи їх із запровадженням антиросійських санкцій за вторгнення до України.

Уряд Німеччини звинуватив Росію в блокуванні можливої доставки близько 20 мільйонів тонн зерна з України, тоді як президент Польщі Анджей Дуда заявив, що дефіцит продовольства може спровокувати хвилю мігрантів з Північної Африки до Європи.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що станом на 21 травня Росія заблокувала в українських портах 22 мільйони тонн продовольства, поступово краде його, вивозить і намагається продати.

Тим часом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світ бути пильним і не купувати крадене росіянами зерно.

«Російські злодії крадуть українське зерно, вантажать його на кораблі, проходять через Босфор і намагаються продати його за кордон. Я закликаю всі держави бути пильними і відмовлятися від будь-яких подібних пропозицій. Не купуйте вкрадене. Не ставайте співучасниками російських злочинів. Крадіжка ніколи нікому не приносила удачі», - написав він у Твіттері.

Дивіться також: нтоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

США та Індія надалі «консультуватимуться про негативні наслідки» війни Росії в Україні

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді (ліворуч) та президент США Джо Байден на зустрічі в Токіо. 24 травня 2022 р.

Президент США Джо Байден на зустрічі з керівниками Австралії, Індії та Японії назвав війну Росії проти України «темною годиною нашої спільної історії».

Це глобальна проблема.
Джо Байден

«Це більш ніж просто європейська проблема. Це глобальна проблема», - сказав американський керівник на чотиристоронньому саміті в Токіо.

З огляду на російську війну окрему увагу зараз звертають на Індію, керівник якої, прем’єр-міністр Нарендра Моді, виявився одним зі світових лідерів, що уникають прямого осуду Москви за вторгнення в Україну.

Уряди Австралії та Японії від самого початку долучилися до США, європейських та інших країн з осудом російської війни і приєдналися до західних санкцій щодо Москви.

Австралія також надає військову допомогу Україні, а Японія зосередилася на фінансовій та гуманітарній підтримці.

Але Індія не обмежила співпрацю з Москвою, успадкувавши зв’язки налагоджені ще в часи існування СРСР.

«Жорстока й неспровокована російська війна проти України спричинила гуманітарну катастрофу, невинних цивільних вбивають на вулицях і мільйони біженців полишили домівки в середині країни, а також виїхали», - наголосив Джо Байден в присутності індійського керівника.

Після двосторонніх переговорів з Моді Байден повідомив, що вони обговорювали вторгнення Росії в Україну і «наслідки для світового порядку».

Американський президент сказав, що США й Індія будуть далі консультуватися стосовно того, «як подолати ті негативні наслідки».

Але Нарендра Моді, як зауважує зокрема інформагентство Associated Press, коментуючи теми переговорів, не згадав про російську війну в Україні, а натомість зосередився на торговельних та інвестиційних програмах зі США.

Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні.
Фуміо Кісіда

«Очевидно, що адміністрація Байдена не хоче проблем з Індією, і більшість тих важких розмов відбуватимуться приватно», - прокоментував ситуацію для Associated Press американський аналітик Майкл Ґрін, віце-президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Японський прем’єр-міністр Фуміо Кісіда, торкнувшись теми російської агресії в Україні, сказав: «Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні».

Австралійський прем’єр-міністр Ентоні Албанезе, який щойно сформував новий уряд, заявив, що його країна продовжуватиме курс співпраці зі США та іншими союзниками.

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Марш вишиванок минулими вихідними пройшов у Каліфорнії. Українська громада у передмісті Лос-Анджелеса організувала не лише демонстрацію традиційного одягу своєї Батьківщини, а й також танцювальний флешмоб. Як це виглядало – в сюжеті Христини Шевченко.

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Феномен популярності Зеленського у США: американці друкують футболки із його зображенням, вивішують на вітринах магазинів постери та навіть ліплять глиняні бюсти президента України. Чому це відбувається – дивіть в сюжеті Юрія Мамона.

Що в Давосі говорили про Україну – подробиці. Відео

Що в Давосі говорили про Україну – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

За перші три місяці війни проти України, Росія вірогідно зазнала втрат як Радянський Союз за 9 років війни в Афганістан - міноборони Великої Британії. Що в Давосі говорили про Україну. Деталі – від Богдана Цюпина.

Більше

Відео - найголовніше

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
XS
SM
MD
LG