Спеціальні потреби

Як реагуватиме світ на утиски російської опозиції?

  • Голос Америки

12-го червня Держсекретар США Гілларі Клінтон від імені президента Обами і американського народу привітала громадян Росії з Днем незалежності. Раніше Держдеп висловив стурбованість з приводу переслідування представників російської політичної опозиції та учасників протестів. Офіційний представник Держдепартаменту США Вікторія Нуланд заявила:

«Лідерів опозиції, які готували мітинг 12-го червня, викликають в поліцію для допитів за годину до початку мітингу, що явно робиться з метою недопущення їхньої участі».

Директор правозахисної організації «Дім свободи» Дейвид Креймер в інтерв'ю «Голосу Америки» відзначив, що в разі посилення тиску з боку російської влади на лідерів опозиції і учасників протестів президент США Барак Обама повинен подумати про скасування запланованої на наступний тиждень зустрічі з Володимиром Путіним. На думку Креймера, міжнародне співтовариство більше не може просто сидіти, склавши руки, і спокійно спостерігати за тим, що відбувається в Росії. Він закликав лідерів демократичних країн, які незабаром візьмуть участь у саміті Великої двадцятки в Мексиці, висловити обурення з приводу тиску російської влади на опозицію.

Правозахисник

Заступник директора Московського бюро правозахисної організації «Вахта прав людини» Тетяна Локшина вважає, що в даній ситуації президент США повинен подумати не про скасування зустрічі з Володимиром Путіним, а про те, щоб підняти на ній питання про те, що відбувається сьогодні в Росії навколо публічних зібрань.

«Це буде дуже гарна можливість висловити свою стурбованість даною ситуацією», – зазначила вона у розмові з кореспондентом «Голосу Америки».

Нагадаємо, що ряд лідерів російської опозиції були викликані на допити в загальнодержавний вихідний 12-го червня. За дивним збігом обставин, цього ж дня була призначена масова акція протесту «Марш мільйонів».

Тетяна Локшина впевнена, що ці дії слідства не можуть вважатися простим збігом. «Все дуже прозоро, цинічно і дуже негарно. Це неподобство», – констатувала вона.

Партія влади

Іншим чином оцінює заяву директора Дому свободи Дейвида Креймера член Вищої ради партії «Єдина Росія», заступник керівника апарату Держдуми РФ, начальник Управління із зв’язків з громадськістю і взаємодії зі ЗМІ апарату ГД Юрій Шувалов. Він вважає, що не треба розглядати ситуацію в Росії як таку, що вимагає зовнішнього впливу.

«Наша політика в будь-якому випадку суверенна і реалізується на чолі з законно обраним президентом. Тому, думаю, що в інтересах розвитку міжнародної політики в цілому зустріч наших лідерів має відбутися», – констатував він в інтерв'ю «Голосу Америки».

Шувалов нагадує, що виклики лідерів опозиції на допити проходять відповідно з тією справою, яку відкрито у зв'язку з травневими заворушеннями:

«Безумовно, суспільство непокоїть робота правоохоронних органів. Головне, щоб вона була відкритою і ми знали результати розслідування, наскільки воно проходить відповідно до закону. Думаю, депутатський корпус, в тому числі, може зі свого боку тримати це питання під контролем».

Я не розумію, чому, якщо ти не згоден з якою-небудь партією або її лідером, це означає, що ти неодмінно хочеш скинути владу».
Преса

За словами журналіста газети «The Moscow Times» Мішель Берді, вона мало не розридалася, дізнавшись про обшуки в квартирах лідерів опозиції.

«Коли я читаю, що у когось нібито знайшли антидержавну літературу, мене просто бере острах. Вибачте, будь ласка, що таке "антидержавна" в даному випадку? Де є юридичне визначення цього? Це просто якась радянське формулювання», – резюмувала Мішель.

Пояснимо, мова йде про повідомлення прес-служби Слідчого комітету Росії від 12-го червня. У ньому, зокрема, говориться:

«Під час обшуків у квартирах Сергія і Анастасії Удальцових, помічника депутата Державної думи Іллі Пономарьова – Марії Баронової, Іллі Яшина і Ксенії Собчак вилучено велику кількість агітаційної продукції та літератури з антидержавними гаслами...»

«Виходить, в Росії держава ототожнюється з однією людиною? Здається, ти можеш бути проти конкретної людини, не погоджуватися з її політикою, але це не означає, що ти проти державного ладу. Я не розумію, чому, якщо ти не згоден з якою-небудь партією або її лідером, це означає, що ти неодмінно хочеш скинути владу», – дивується Мішель Берді.

За цією логікою, половина Америки завжди антидержавна, підсумувала вона:

«Тому що половина США – це республіканці, які виступають проти Обами, а при президенті Буші половина американців виступала на стороні демократів проти нього. Але люди ж діють не проти ладу, а проти політики партії та її лідера. Це абсолютно різні речі».

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG