Спеціальні потреби

Росія шукає союзників для протидії Китаю: Саміт G-20 може мати несподівані наслідки


Сувенірні фігури президентів США, Китаю та Росії напередодні саміту G20 у Ханчжоу, Китай
Сувенірні фігури президентів США, Китаю та Росії напередодні саміту G20 у Ханчжоу, Китай
Китайці знають, що росіяни – у скрутному економічному становищі, і вони свого роду ізольовані від Заходу, то ж потребують друзів

Президент США Барак Обама прибув до Китаю для участі в саміті «Групи двадцяти» (G20) 4-5 вересня. Це останній візит Барака Обами до Азії в якості президента США.

Цьогорічний саміт пройде у східнокитайському місті Ханчжоу, куди з’їжджаються лідери промислово розвинених країн та тих, що розвиваються.

Як очікується, Президент США Барак Обама на зустрічі зі своїм китайським колегою Сі Цзіньпінем оголосять плани зі скорочення викидів вуглекислого газу, що призводять до глобального потепління.

Серед інших двосторонніх зустрічей Обами – розмова з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та неформальна зустріч з російським президентом.

Російські медіа повідомили, що президент Росії планує зустрічі з кількома світовими лідерами, серез яких Президенти США та Китаю Барак Обама та Сі Цзіньпінь, канцлер Німеччини Ангела Меркель та прем’єр-міністр Індії Наренду Моді.

США і Японія мають намір ініціювати геополітичну конкуренцію з Китаєм, але Китай не поступиться

У США обережніше коментують цю інформацію. Заступник радника Президента США з національної безпеки Бен Роудс на брифінгу у Білому домі так прокоментував можливу зустріч Обами з Путіним.

«Що стосується президента Путіна, то у нас не запланована двостороння зустріч.Проте, як показує досвід, на кожному з саміті ми, як правило, намагаємося знайти можливість для двох лідерів провести деякий час разом, зазвичай з акцентом на Сирії та України. Так що я не знаю, чи буде у них повноцінна формальна двостороння зустріч, але очікую, що у них буде можливість поговорити в кулуарах G-20», - повідомив представник Адміністрації Президента США 29 серпня.

Українське питання на G20

Напередодні початку саміту G20 представники української влади передали канцлеру Німеччини та президенту Франції списки українських в’язнів у Росії та заручників на окупованих територіях з проханням під час зустрічі у Китаї натиснути на президента Росії, щоб він сприяв звільненню цих людей. Про це напередодні повідомила віце-прем’єр-міністр України Іванна Клипуш Цинцадзе.

Китайська газета Global Times повідомила «кроки Японії можна легко розглядати як геополітичний тиск на Китай через покращення відносин з Росією»

Паралельно керівництво Верховної Ради України надіслало у посольства країн-учасників саміту G20 лист із проханням закликати Росію звільнити заступника глави кримськотатарського Меджлісу Ільмі Умерова та усіх інших українських політв'язнів у Росії та в Криму.

Президент Петро Порошенко напередодні саміту по телефону обговорив «спільні позиції з українського питання» з колегами по «Нормандському формату» канцлером Німеччини Ангелою Меркель та президентом Франції Франсуа Олландом.

Як вважають оглядачі, на саміті у Китаї сторони, зацікавлені у врегулюванні українського конфлікту, обговорюватимуть ситуацію з захистом прав людини на окупованих територіях Донбасу і в Криму. Тим часом основна мета Путіна на саміті буде пом’якшити позицію світових лідерів щодо його військового вторгнення в Україну.

Китайсько-російська дружба: зовнішність оманлива

Напередодні високопоставлений китайський дипломат заявив, що Президент Росії буде гостем номер один на саміті «Великої Двадцятки». Тим часом Путін дав зрозуміти, що має намір обговорювати геополітичні питання на саміті, всупереч бажанню Пекіна утримувати фокус переговорів суто на економіці та зміні клімату.

Ці кроки можуть підірвати зусилля Китаю показати Росію як близького друга і намагання зменшити надто великий, як вважає Пекін, вплив Заходу на G20.

За словами оглядачів, Пекін переконаний, що Росія повністю залежить від підтримки Китаю через її економічні проблеми, особливо на фоні падіння цін на енергоносії та продовження західних санкцій через війну в Україні. Між тим Путін намагається збільшити коло впливу за допомогою зв’язків з Японією, яку Китай вважає конкурентом.

У п’ятницю Путін провів зустріч з главою японського уряду Шидзу Абе у російському місті Владивосток. За офіційними даними, сторони обговорили деякі економічні пропозиції та майбутнє чотирьох островів на півночі Японії, які Росія захопила наприкінці ІІ Світової війни і з тих пір відмовляється повертати.

Китайська газета Global Times повідомила «кроки Японії можна легко розглядати як геополітичний тиск на Китай через покращення відносин з Росією».

«Відбувається така собі гра за участю росіян. Китайці знають, що росіяни – у скрутному економічному становищі, і вони свого роду ізольовані від Заходу, то ж потребують друзів», - аналізує в інтерв’ю Голосу Америки Артур Кройбер, партнер-засновник і генеральний директор дослідницької компанії «Гавекал Драгономікс» із Гонг-Конгу.

«Я думаю, ці відносини очевидно тільки назовні. Там є дуже мало довіри, і є дуже мало спільних інтересів, крім того, що авторитарні режими мають труднощі переконати демократичні сили у їхній правомірності. Я думаю, ці відносини є надзвичайно тактичні, і не вважаю, що вони стратегічно маюь якусь вагу».

«США і Японія мають намір ініціювати геополітичну конкуренцію з Китаєм, але Китай не поступиться», - повідомляє видання.

Американський президент очевидно на саміті G20 підніматиме спірне питання територіальних прав у Південно-Китайському морі. За словами оглядачва Крайбера, Китай вважає себе великою державою і претендуватиме на значно більше вплив, ніж ця країна сьогодні має.

Дивіться також: Американський "чистильник" в Україні назвав непідкупність рідкістю

Американський чистильник ГПУ дав інтерв'ю: назвав непідкупність рідкістю. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

XS
SM
MD
LG