Спеціальні потреби

Актуально

Російська мова, як друга державна – кому потрібна?

Заяви про те, щоб надати російській мові статусу державної стали ознакою, що в Україні наближаються вибори. Проте питання мови не розділить українців, громадян тепер більше цікавлять соціальні стандарти життя та зарплатня, переконують експерти. Але цього разу політики спробують розіграти мовну карту так, щоб заробити дивідендів від Росії.

Інтерв’ю президента України Віктора Януковича кільком російським ЗМІ спричинило хвилю обговорення питання статусу російської мови в Україні. За словами президента, якщо раніше виникали «мовні проблеми», то зараз їх немає.

«І я хочу сказати, що так, були періоди в нашій державі, коли допускалися перекоси в мовних проблемах. Зараз їх, я б сказав, немає, і немає, не існує у нас цієї проблеми», – сказав Янукович.

Експерти підтримують цю думку, пояснюючи, що сьогодні людей більше цікавлять економічні фактори, аніж мовні.

«Тема статусу російської мови традиційно стає популярною перед виборами, але я думаю, що життя їй максимум до виборів. Навіть якщо якийсь закон з’явиться, він існуватиме доки не буде прийнято інший закон, який його відмінятиме», – в коментарі Голосу Америки сказав Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України. «Згідно з даними соціологічних досліджень, питання мови навіть не входить в першу десятку того, що є пріоритетом для людей».

Про статус російської мови

Однією з причин що знову почалися розмови про статус російської мови, може бути візит Януковича до РФ, де будуть обговорюватися важливі для обох країн питання, а статус російської мови може стати одним з аргументів у переговорах. Інше призначення заяви президента – змінити порядок денний в Україні, таку думку в інтерв’ю Голосу Америки висловив експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава.

«Оскільки це питання не є сьогодні головним, це може бути спробою відвернути увагу людей, щоб вони знову почали говорити про політику, про мову, а не звертали увагу на стан свого гаманця», – сказав Застава.

Розмови про статус російської мови можуть бути і спробою підняти рейтинг президента, однак експерти сумніваються у тому, що обговорення цієї теми буде дієвим кроком: ті для кого статус російської мови важливий і так підтримують правлячу партію, всіх інших це питання не змусить змінити свої політичні преференції.

«Це спроба Януковича підтримати своє падаюче піке», – в коментарі Голосу Америки сказав Президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць:

«Фактично Янукович втратив керування державою, рівень його підтримки знизився нижче 10%, також він чудово розуміє, що опинився у внутрішній та зовнішній ізоляції, заява – це спроба якось вплинути на цю ситуацію».

Не маніпулювати мовним питанням

Президент пояснив, що має на меті вирішити мовне питання раз і на завжди, щоб ним не маніпулювали в майбутньому.

«Є проблеми в україно-російських стосунках, а ця тема чутлива, якщо Янукович вміло зіграє на комплексах російської влади, то зможе щось отримати навзаєм», – прокоментував Голосу Америки Тарас Березовець, політтехнолог, директор Polittech.

«Це нормальна дипломатична гра, Янукович може собі це дозволити, бо він знає, що зможе контролювати результати референдуму, він наперед знає вихід», – заявив експерт.

Повідомлення для Європи

З іншого боку, якщо розмови про роль та статус російської мови мали на меті щось сказати Європі – це також невдалий крок, запевняють експерти, адже для ЄС це питання байдуже і його вирішення вважається компетенцією України.

Вірогідність підвищення статусу російської мови в Україні критикують представники національної інтелігенції, апелюючи до того, що надання російській мові привілеїв завдасть шкоди розвитку української мови, яку сьогодні вже потрібно захищати.

«Якщо російська мова стане другою державною, то українська ніколи не зможе встати, а ми будемо дивитися на помирання рідної мови. Янукович просто так хотів відзвітувати Москві, що він їх найбільший друг», – в коментарі Голосу Америки сказав Дмитро Павличко, український поет, громадський діяч.

«В Україні відбувається русифікація, це наступ російського шовінізму. Обставини такі, що незалежність не привела до очищення країни від колоніальної спадщини, у нас є потужна п’ята російська колона, яка перейшла в наступ», – сказав Голосу Америки Левко Лук’яненко, автор Акту проголошення незалежності України, Герой України.

Всі новини дня

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Антипропаганда в Африці: мурали з українською символікою малюють в Кенії. Відео

Антипропаганда в Африці: мурали з українською символікою малюють в Кенії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

В Європі та Африці, на будівлях сьогодні можна побачити цілу низку вуличних картин з українською символікою - так артисти, з українським корінням, по всьому світу протистоять російській дезінформації щодо вторгнення в Україну.

Робота і статус: Які перепони спідкають українських переселенців в Ізраїлі. Відео

Робота і статус: Які перепони спідкають українських переселенців в Ізраїлі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Українці, які наразі знаходяться в Ізраїлі, втікаючи від війни, мають статус туриста. Водночас, на кожну людину поширюється спеціальна державна програма під назвою “Цав Ха-шаа”.

Більше

XS
SM
MD
LG