Спеціальні потреби

"Американська мрія" - без власного будинку? Чому все менше американців можуть дозволити собі купити житло


Табличка біля нещодавно проданого будинку "Продано за вищою ціною, ніж стартова", Reuters
Табличка біля нещодавно проданого будинку "Продано за вищою ціною, ніж стартова", Reuters

Власний будинок із подвір'ям - частина класичного уявлення про "Американську мрію". Однак зі зростанням цін на нерухомість американці перетворюються на "націю орендарів" житла, й це не проблема, а навпаки добре, - переконує у своїй колонці у виданні Bloomberg економіст Карл Сміт.

Як коронавірус вплинув на ринок нерухомості

Несподіваним ефектом пандемії COVID-19 став небачений з 2006 року попит на житло. Замість страху за непевність майбутнього чи стабільності роботи, рекордно низькі ставки на кредити на житло - в середньому 2,7% на 30-літню позику - спричинили справжній купівельний бум: за рік з березня 2020 ціни загалом по країні зросли на понад 13%, а у деяких містах підскочили на 20%.

Як в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів представник асоціації продавців нерухомості Лоренс Ян, минулого року житло продавалось у середньому за 14 днів, на 20 днів швидше, ніж рік до того, а кількість переглядів оголошень про продаж нерухомості лише на одному популярному сайті зросла на півтора мільярда.

Таку ситуацію на ринку, де попит на житло перевищує пропозицію, й покупці мусять змагатись за будинок чи квартиру, пропонуючи власнику вищу ціну, ніж він ставить в оголошенні, називають "ринком продавців" (на противагу "ринку покупців", що сприятливіший для шукачів житла - прим. ГА). На ринку просто не вистачає житла аби задовольнити попит, каже Ян: "За моїми підрахунками, в країні не вистачає шести мільйонів помешкань".

У Національній асоціації будівельників "Голосу Америки" розповіли, що, нестачу житла оцінюють лише у два мільйони. Однак, визнають проблему і кажуть, що вона не нова, просто стала більш очевидною під час пандемії.

Представниця асоціації будівельників Данушка Нанаяккара пояснила причини такої ситуації: "Попередня велика рецесія була спустошливою для індустрії будівництва житла. Тож багато людей назавжди залишили цю професію і зараз не вистачає кваліфікованих робітників. А молоді люди не цікавляться будівельними професіями".

Що прогнозують експрети?

Хоча в національній асоціацій продавців нерухомості прогнозують, що до 2022 року відсоткові ставки на кредити зростуть і ринок "охолоне", проте ціни на житло навряд чи впадуть.

Тож з огляду на ціни не всі можуть собі дозволити бути власниками свого помешкання, однак, це не погано, наполягає Сміт. Іще до початку 21 століття будинок був гарною інвестицією для родин, які не могли вкласти гроші у більш ризикові активи, як-то цінні папери, а будинки були дешевими й поступово зростали у ціні через десятки років.

Але із 2000-х це почало поступово змінюватись, дедалі більше людей почали купувати нерухомість не для того, щоб жити там, а як інвестицію. Через прибуття значних фінансів на ринок житла, почали зростати ціни, будинки і квартири перетворились на "ліквідні" активи, що можуть швидко продаватись за ринковою вартістю, а отже припинили бути доступним і стабільним вкладенням грошей.

Але "неліквідність" житла, що була безпечною інвестицією, також не дозволяла Америці бути "динамічною та мобільною", йдеться у колонці Bloomberg. Наприклад, родина у сільських районах не могла продати свій будинок через низький попит і переїхати до міста, де більше можливостей знайти роботу, натомість для "нації орендарів житла" це зробити простіше, адже ця ж родина може тимчасово винаймати квартиру у місті, не підписуючись під кредити й розстрочки.

Сміт стверджує, що виграти від зміни ментальності й перегляду "американської мрії" про власне житло може будь-хто, адже "ця країна завжди мала в основі відкриття нових кордонів, аніж комфортне заселення" на одному місці.

Станом на 2020 рік у США за офіційними даними 66,6% населення мали власне житло. Для порівняння, піку цей показник досяг у 2004: тоді 69% американців були власниками житла, а у 2016 ця цифра сягала 63,4%, це найнижчий показник за останні понад 30 років.

Дивіться також: Борщ швидкого приготування - стартап подружжя українців у Техасі

Борщ швидкого приготування - стартап подружжя українців у Техасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

Відео - найголовніше

Футбол на протезах - завдяки майстрам з Данії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
XS
SM
MD
LG