Актуально
"Американська мрія" - без власного будинку? Чому все менше американців можуть дозволити собі купити житло

Власний будинок із подвір'ям - частина класичного уявлення про "Американську мрію". Однак зі зростанням цін на нерухомість американці перетворюються на "націю орендарів" житла, й це не проблема, а навпаки добре, - переконує у своїй колонці у виданні Bloomberg економіст Карл Сміт.
Як коронавірус вплинув на ринок нерухомості
Несподіваним ефектом пандемії COVID-19 став небачений з 2006 року попит на житло. Замість страху за непевність майбутнього чи стабільності роботи, рекордно низькі ставки на кредити на житло - в середньому 2,7% на 30-літню позику - спричинили справжній купівельний бум: за рік з березня 2020 ціни загалом по країні зросли на понад 13%, а у деяких містах підскочили на 20%.
Як в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів представник асоціації продавців нерухомості Лоренс Ян, минулого року житло продавалось у середньому за 14 днів, на 20 днів швидше, ніж рік до того, а кількість переглядів оголошень про продаж нерухомості лише на одному популярному сайті зросла на півтора мільярда.
Таку ситуацію на ринку, де попит на житло перевищує пропозицію, й покупці мусять змагатись за будинок чи квартиру, пропонуючи власнику вищу ціну, ніж він ставить в оголошенні, називають "ринком продавців" (на противагу "ринку покупців", що сприятливіший для шукачів житла - прим. ГА). На ринку просто не вистачає житла аби задовольнити попит, каже Ян: "За моїми підрахунками, в країні не вистачає шести мільйонів помешкань".
У Національній асоціації будівельників "Голосу Америки" розповіли, що, нестачу житла оцінюють лише у два мільйони. Однак, визнають проблему і кажуть, що вона не нова, просто стала більш очевидною під час пандемії.
Представниця асоціації будівельників Данушка Нанаяккара пояснила причини такої ситуації: "Попередня велика рецесія була спустошливою для індустрії будівництва житла. Тож багато людей назавжди залишили цю професію і зараз не вистачає кваліфікованих робітників. А молоді люди не цікавляться будівельними професіями".
Що прогнозують експрети?
Хоча в національній асоціацій продавців нерухомості прогнозують, що до 2022 року відсоткові ставки на кредити зростуть і ринок "охолоне", проте ціни на житло навряд чи впадуть.
Тож з огляду на ціни не всі можуть собі дозволити бути власниками свого помешкання, однак, це не погано, наполягає Сміт. Іще до початку 21 століття будинок був гарною інвестицією для родин, які не могли вкласти гроші у більш ризикові активи, як-то цінні папери, а будинки були дешевими й поступово зростали у ціні через десятки років.
Але із 2000-х це почало поступово змінюватись, дедалі більше людей почали купувати нерухомість не для того, щоб жити там, а як інвестицію. Через прибуття значних фінансів на ринок житла, почали зростати ціни, будинки і квартири перетворились на "ліквідні" активи, що можуть швидко продаватись за ринковою вартістю, а отже припинили бути доступним і стабільним вкладенням грошей.
Але "неліквідність" житла, що була безпечною інвестицією, також не дозволяла Америці бути "динамічною та мобільною", йдеться у колонці Bloomberg. Наприклад, родина у сільських районах не могла продати свій будинок через низький попит і переїхати до міста, де більше можливостей знайти роботу, натомість для "нації орендарів житла" це зробити простіше, адже ця ж родина може тимчасово винаймати квартиру у місті, не підписуючись під кредити й розстрочки.
Сміт стверджує, що виграти від зміни ментальності й перегляду "американської мрії" про власне житло може будь-хто, адже "ця країна завжди мала в основі відкриття нових кордонів, аніж комфортне заселення" на одному місці.
Станом на 2020 рік у США за офіційними даними 66,6% населення мали власне житло. Для порівняння, піку цей показник досяг у 2004: тоді 69% американців були власниками житла, а у 2016 ця цифра сягала 63,4%, це найнижчий показник за останні понад 30 років.
Дивіться також: Борщ швидкого приготування - стартап подружжя українців у Техасі
Всі новини дня
- Голос Америки
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.
Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.
Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.
«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.
У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.
Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.
«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.
Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.
Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.
Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.
У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).
У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.
На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.
ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.
Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.
Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео
“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.
- Голос Америки
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.
- Голос Америки
Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео
Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.
Форум