Спеціальні потреби

Актуально

Хто виграє від ринку землі в Україні, розмірковують експерти

Президент УКАБ Алекс Ліссітса

Після 16 років мораторію на продаж аграрних земель, минулого тижня команда президентс України Володимира Зеленського озвучила основні позиції з запуску ринку.

Амбітний план передбачає відкриття продажу сільськогосподарської землі вже через рік – починаючи з 1 жовтня 2020 року, що залишає небагато часу для підготовки відповідних нормативних актів, наповнення земельного кадастру, спрощення процедур реєстрації та громадського обговорення і роз'яснення реформи.

Про те, як вплине ринок землі на фермерів і чи варто остерігатись, що спекулянти скуплять українські чорноземи, ми поспілкувались з експертами в США та Україні.

Відсутність ринку землі годувала корупцію в Україні, вважає президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса.

Алекс Ліссітса
Алекс Ліссітса

"Земельна реформа давно назріла, адже більше ніж 10 мільярдів гривень щороку українська держава втрачала за відсутності ринку землі на якихось так званих трансакційних витратах, а просто кажучи на відкатах і на якихось інших поборах, які існували в українському бізнесі", - говорить він.

Обмеження права на розпорядження землею ставить Україну в один ряд з Північною Кореєю, Конго, Кубою та Венесуелою, а Україна має рухатись в сторону Європейського Союзу де існує ринок землі, зауважує експерт.

Земельну реформу потрібно було робити вже давно, вважає Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів, США – впливової асоціації фінансового сектору США.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

"Я однозначно вважаю це позитивним кроком, - говорить Рибакова. - Раніше парламентарі голосували у відповідності до певних непрозорих інтересів, а не у відповідності до партійних пріоритетів. Земельна реформа є одним з питань, де діють впливові інтереси. Цю реформу можна було легко провести роки тому, однак, певні сили її блокували в парламенті і щороку парламент блокував продаж аграрних земель".

Команда Зеленського має політичні важелі, щоб провести реформу, а новий міністр економіки та сільського господарства України Тимофій Милованов - гарний професіонал, вважає Рибакова.

"Гадаю, той факт, що склад парламенту значно змінився – корисний. Адже деяких впливових інтересів, які раніше були в парламенті, тепер немає і партія президента Зеленського має більшість і це не залишає відмовок, щоб не втілювати прогресивні реформи, включаючи земельну. Гадаю, ситуація зараз сприятлива для України і міністр економіки може дуже розумно підійти до цього питання", - говорить економістка.

Чи обґрунтовані страхи, що після реформи землю скуплять спекулянти?

Побоювання, що іноземні гравці, далекі від українського сільського господарства, зможуть швидко вийти на український ринок і скупити аграрну землю перебільшені, вважає Ліссітса.

"Дуже багато ризиків, які проговорюються на сьогоднішній день в засобах масової інформації, в аграрному середовищі про те, що зараз зайдуть американці, китайці, європейці та інші і викуплять святу українську землю вони є досить таки перебільшеними", - говорить експерт.

Теперішній варіант реформи надає першочергове право на купівлю землі саме тим, хто її обробляє, і тому спекулятивні інвестори зможуть вийти на ринок не скоро.

"Якщо зайдуть хеджфонди, вони зайдуть на вторинний ринок, який сформується тоді, коли українські компанії і українські емітенти сформують первинний ринок, - говорить Ліссітса, - тобто викуплять цю землю а це розтягнеться років на 10".

Більшість виробників вже мають договори з довгострокової оренди землі і тому в перші роки після зняття мораторію, великого обсягу продажу землі не очікується. А от для того, щоб розвивати реформу в середньостроковій перспективі, варто долучити радників ЄС та Світового банку, стверджує Рибакова.

"Є міжнародний досвід. Якщо міністр прогресивно підійде до технічної допомоги, то реформа однозначно просунеться і це надзвичайно важливо, бо це одне з багатств країни, яка має бути житницею Європи"

Хто виграє від земельної реформи запропонованої командою Зеленського?

Сценарій реформи, який пропонує уряд, загалом задовольняє всіх, переконаний Ліссітса. "Українські громадяни і українські товаровиробники, які орендують землю, мають першочергове право викупу, тобто якщо орендар зараз обробляє цю землю, він має першочергове право викупу землі", навіть якщо за ним стоять іноземні бенефіціари.

Українські аграрії дуже різні - в сільському господарстві країни працюють і домогосподарства і дрібні та середні фермери та великі аграрні компанії.

Задача реформи – зберегти потенціал та існуючу структуру ринку, говорить Ліссітса.

Великі агрохолдинги швидко розвивають виробництво та експорт і рухають українську економіку вперед. За останні 5-7 років, "Україна демонструє просто шалені темпи як виробництва зернових, олійних культур так і його експорту цього року ми очікуємо знову рекорд 72 млн тонн зернових та зернобобових експортом біля 50 мільйонів", - наголошує експерт, відзначаючи що ще в 2003 році Україна імпортувала пшеницю.

Щоб відповісти на питання де малому фермеру взяти гроші, щоб купити землю, в реформі передбачена програма компенсації відсотків за кредитами не купівлю землі для дрібних виробників, що мають до 500 гектарів. Також передбачено спеціальну програму купівлі землі в розстрочку.

В озвученому проекті реформ держава зараз готує ті запобіжники, аби не зайшли якісь шалені хеджфонди або якісь інші іноземні спекулянти на українську землю а саме виробники мали першочергове право купити цю землю
Алекс Ліссітса

Ліссітса вважає: "це створить умови для купівлі землі фермерами, які займаються нішевими культурами та садівництвом".

Першочергове право купувати землю для тих, хто її обробляє а також підтримка дрібних фермерів, стане запобіжником проти спекулянтів.

"В озвученому проекті реформ держава зараз готує ті запобіжники, аби не зайшли якісь шалені хеджфонди або якісь інші іноземні спекулянти на українську землю а саме виробники мали першочергове право купити цю землю", - говорить експерт.

Реформі загрожує політизація, вважає керівник УКАБ

Ліссітса застерігає від надмірної політизації процесу: "Я бачу єдиний ризик - це нагнітання політичної ситуації".

Реформа має відбутись так, щоб землевласники отримали достойну ціну за свої ділянки, погоджується Рибакова.

Щоб селяни отримали переваги від вільного ринку землі, Ліссітса радить проводити роз'яснювальну роботу, щоб землевласники точно знали яку саме угоду укладають, щоб "люди, які продали земельні паї розуміли, що ці гроші краще використати на розвиток. Якщо вони завтра підуть ці гроші проп'ють а через рік згадають що їм колись платили за оренду зараз і не платять То цей ризик певно є", - зауважує експерт.

Дивіться також: ​Гарячі гроші: в чому їх небезпека для курсу гривні | Гроші та ринки

Гарячі гроші: в чому їх небезпека для курсу гривні | Гроші та ринки
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

Всі новини дня

У Фінляндії заявляють, що готові до відключення газу Росією

Фото: логотип компанії "Газпром", Росія 31 березня 2022 року. REUTERS/Reuters photographer/File Photo

Починаючи з суботи російський "Газпром" відключить газ Фінляндії. Таке повідомлення від російської компанії отримала фінська газова компанія Gasum.

Керівництво Gasum висловило жаль з приводу відключення, але зауважило, що компанія готувалась до таких подій. "Нам дуже шкода, що поставки природного газу в рамках нашого контракту з постачання будуть припинені. Однак, ми ретельно гутовались до такої ситуації і, якщо не буде збоїв в системі транспортування газу, ми зможемо постачати газ нашим споживачам у найближчі місяці", - заявив керівник фінської компанії Міка Віл'янен.

Фінляндія, серед низки інших країн Європи, відмовляється виконувати вимогу Росії щодо сплати за газ в російських рублях. Як писав Голос Америки, наприкінці минулого місяця, "Газпром" призупинив поставки газу Болгарії та Польщі, після того, як компанії цих країн відмовились сплачувати за газ в рублях. В Євросоюзі назвали такі дії Росії "невиправданими та неприйнятними", а також - "ще однією спробою використати газ як інструмент шантажу".

Все ж, попри роз'яснення речника Європейської Комісії, що оплата в рублях за газ стане порушенням санкційного режиму, деякі європейські компанії все ж заявляють про можливість відкриття рахунків в рублях в російському "Газпромбанку", який відповідає за газові виплати.

Тиждень тому Росія також припинила поставки електроенергії до Фінляндії, вказуючи на питання щодо оплати. В уряді Фінляндії заявили, що імпорт електроенергії з Росії буде компенсовано імпортними поставками зі Швеції та внутрішнім виробництвом.

Цього тижня Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Цей крок привітав президент США Джо Байден, прем'єр-мініcтр Канади, лідери інших країн. Росія виступала проти вступу Швеції та Фінляндії до НАТО. Все ж під час саміту "Організації договору про колективну безпеку" в Москві цього тижня Путін заявив, що вступ цих країн до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в їхній терторії військової інфраструктури.

НАТО стало сильнішим: Джо Байден привітав рішення Швеції та Фінляндії вступити до альянсу. Відео

"Перед обличчям агресії НАТО не ослабло і не розділилося. Рішення Фінляндії та Швеції подати заявку на членство в НАТО назавжди його зміцнить".

Вплив російського вторгнення на сільськогосподарські можливості України. Відео

Вплив російського вторгнення на сільськогосподарські можливості України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Україна традиційно вважалася житницею Європи. Проте вторгнення Росії в Україну різко змінило аграрні прогнози для країни. Українська влада передбачає, що врожай зернових зменшиться більш ніж вдвічі.

"Група семи" мобілізувала майже 20 млрд дол допомоги для України

Фото: Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль звернувся до міністрів фінансів країн "Групи Семи", 19 травня 2022 року (Federico Gambarini/DPA via AP, Pool)

"Група семи" мобілізувала майже 19,8 млрд дол коштів на допомгу Україні, повідомив міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер в п'ятницю, пише АР. Міністр вказав, що метою допомоги є забезпечити, щоб фінансова ситуація не завадила Україні захищатись від російського вторгнення.

Під час засідання міністрів фінансів та голів центробанків країн G7, що відбулось цього тижня в Німеччині, посадовці домовились про надання Україні 9,5 млрд дол допомоги йдеться в заяві міністрів, виданій за результатами зустрічі.

"В 2022 році ми мобілізували 19,8 млрд дол бюджетної підтримки, включаючи 9,5 млрд дол нещодавніх зобов'язань ... щоб допомогти Україні закрити прогалину у фінансуванні і продовжити надавати основні послуги українському народові", - наводить Reuters слова спільної заяви міністрів фінансів.

Міністри привітали роботу міжнародних фінансових організацій із підтримки України і відзначили плани Європейської Комісії надати додаткові 9 млрд євро макрофінансової допомоги.

Збільшити економічну допомогу Україні цього тижня закликала і міністр фінансів США Джанет Єллен. За словами Єллен, наразі Україні потрібне «бюджетне фінансування для оплати праці солдатів, службовців та пенсіонерів, а також для управління економікою, яка має задовольнити основні потреби громадян».

США можуть надати Україні зброю, здатну розблокувати порти Чорного моря - Reuters 

Архівне фото: контейнери в порту Одеси, 2016 рік 

США розглядають можливість надати Україні потужну протикорабельну зброю, повідомляє Reuters з посиланням на інформацію від двох співробітників Конгресу США та трьох американських посадовців. Йдеться про поставку протикорабельних ракет "Гарпун" виробництва Boeing та ракет Naval Strike Missile виробництва компаній Kongsberg and Raytheon Technologies. Така поставка може відбутись безпосередньо від США, або через союзників в Європі.

Видання повідомляє, що ракети можуть бути використані для того, щоб розблокувати українські порти на Чорному морі і відновити експорт зерна.

Як повідомляв Голос Америки, Сенат США в четвер затвердив законопроект, що передбачає виділення додаткової допомоги для України обсягом 40 млрд дол. Байден має намір підписати законопроект під час свого візиту до країн Азії, що розпочався в п'ятницю.

Новий пакет допомоги передбачає спрямування 6 млрд дол на зброю для України та навчання збройних сил, більше 8 млрд дол - на поповнення військових запасів США, які зменшились через надання зброї Україні. Майже 4 млрд дол фінансування буде спрямовано на зміцнення сил США в європейському регіоні. Більше 8 млрд дол піде на економічну підтримку України, тощо.

Більше

XS
SM
MD
LG