Спеціальні потреби

Актуально

Компаніям, які допомагають Росії, відріжуть доступ до половини світової економіки - Мінфін США про нові санкції

Ілюстрація: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

США та країни-партнери найближчими днями оголосять подальші санкції проти Росії через її жорстоку війну в Україні, а також подвоять зусилля, щоб притягнути агресора до відповідальності, зокрема, шляхом протидії спробам обійти санкції.

Про це заявив заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо у вівторок, 21 лютого. Він також озвучив дані американської розвідки про те, що Кремль доручив своїм спецслужбам знайти способи обійти західні санкції.

До нового пакету санкцій, за його словами, приєднається коаліція з понад 30 країн, які представляють понад 50% світової економіки.

“США та партнери по коаліції взаємодіють з компаніями та банками, щоб прямо сказати їм: якщо вони не запровадять наші санкції та експортний контроль, ми відріжемо їх від доступу до наших ринків і фінансових систем”, - наголосив посадовець.

Адеємо назвав кілька шляхів, якими Штати планують перешкодити спробам Росії перехитрити встановлені обмеження.

Ті, хто не дотримуватиметься впроваджених щодо Росії санкцій, будуть змушені обирати між все більш ізольованою Росією і економічними зв’язками з коаліцією країн, що становлять більше половини світового ВВП. 
Мінфін США

Тих, хто не дотримуватиметься впроваджених щодо Росії санкцій, змусять обирати між все більш ізольованою Росією та економічними зв’язками з коаліцією країн, які становлять більшу частину світового ВВП.

А Росія буде змушена обирати між витрачанням грошей на зброю або подоланням наслідків санкцій, встановлення граничних цін на нафту тощо.

“Наша коаліція зібралася протягом трьох тижнів після вторгнення Росії в Україну. Ми були в тісному контакті з G7 та ЄС, і саме цей багатосторонній підхід дозволив нам успішно знерухомити більшість державного багатства та активів Центрального банку Росії. Саме це зробило наш контроль над оборонними ресурсами таким потужним”, - каже посадовець.

За словами урядовця, члени цієї коаліції є здебільшого виробниками ключових матеріалів, необхідних для сучасної війни, таких як найсучасніші напівпровідники, транзистори та програмне забезпечення. Коли Росії відрізали доступ до цього важливого імпорту, її військові показники постраждали. Підтримка Китаю не є вирішенням цих викликів, каже посадовець, оскільки Китай не виробляє передові напівпровідники, які потрібні Росії. Крім того, майже 40% мікрочипів, які Росія отримує з Китаю, є дефектними.

“Найближчими днями ви побачите додаткові дії, які ми вживатимемо не лише тут, у Сполучених Штатах, але й у співпраці та координації з нашими союзниками та партнерами по всьому світу”, – сказав Адеємо.

Надати країнам, компаніям і окремим особам вибір: вести бізнес з коаліцією, яка представляє половину світової економіки або - надавати матеріальну підтримку Росії.
Мінфін США

“Ми використовуватимемо всі наші економічні інструменти, щоб надати країнам, компаніям і окремим особам вибір: вести бізнес з коаліцією, яка представляє половину світової економіки, або надавати матеріальну підтримку Росії”, - сказав Адеємо.

Щоб запобігти спробам Кремля купувати зброю і товари для війни, коаліція планує покращити обмін інформацією та координацію між союзниками.

Такою інформацією поділяться і з компаніями та навіть приватними особами у різних країнах, щоб заручитися їхньою допомогою у запобіганні наданню матеріальної підтримки Росії.

Другим елементом цих зусиль, як пояснив заступник міністра фінансів США, стане виявлення та перекриття конкретних каналів, через які Росія намагається оснастити та фінансувати свою армію.

“Ми спостерігали тривожні моделі в кількох країнах, зокрема, в кількох сусідніх з Росією країнах, де Кремль поглибив свої фінансові зв’язки та торговельні потоки, оскільки інші ринки були закриті. Ми надаємо розвідувальні дані та актуальну інформацію, щоб дати змогу країнам викорінити ухилення від санкцій у їхніх юрисдикціях. І якщо вони цього не зроблять, ми з нашими партнерами готові використовувати різні економічні інструменти, які є в нашому розпорядженні, щоб діяти самостійно”, - сказав посадовець.

Останнім елементом озвученого у Мінфіні США підходу буде безпосередній тиск на компанії, які сприяють ухиленню Росії від санкцій.

Ціна ведення бізнесу з Росією всупереч нашій політиці є високою
Уоллі Адейемо

“Ціна ведення бізнесу з Росією всупереч нашій політиці є високою. І компаніям, і фінансовим установам не слід чекати, поки їхні уряди ухвалять рішення за них”, - наголосив посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден під час візиту в Україну 20 лютого оголосив, що цього тижня США мають намір запровадити нові санкції проти Росії. Він також повідомив про надання Україні нового пакету військової допомоги обсягом у пів мільярда доларів. "Путін думав, що Україна слабка, а Захід розділений. Він думав, що протримається довше, ніж ми. Не думаю, що він досі так вважає", - заявив у Києві президент США Джо Байден.

Промова президента США Джо Байдена у Варшаві. Наживо
please wait

No media source currently available

0:00 1:13:59 0:00

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG