Актуально
Саманта Пауер: про Надію ніхто не забув
Надія Савченко потрапила до списку Держдепу "Звільність 20"
Надія Савченко офіційно увійшла до списку жінок в’язнів совісті - ініціативи «Звільніть 20-ьох» (Free the 20) Державного департаменту США. Ініціатива спрямована на привернення уваги до незаконно утримуваних жінок у світі. Двадцять років тому, 189 урядів і близько 30 тисяч неурядових організацій зібралися у Пекіні на Всесвітню конференцію з просування гендерної рівності та прав жінок.
На початку вересня постійний представник США при ООН Саманта Пауер оголосила про старт кампанії, спрямованої на привернення уваги до 20 жінок, які перебувають за гратами у різних країнах світу. Кожного дня на сайті HumanRights.ov з’являється історія однієї з двадцяти політичних в’язнів. Саманта Пауер переконана: ініціатива надсилає потужний меседж родинам ув’язнених: про їхніх дочок, дружин та матерів ніхто не забув. Історія Надії Савченко є однією з них.
"Надія Савченко виконувала свій громадянський обов’язок, коли у червні 2014 року її викрали та вивезли до Російської Федерації та намагалися засудити за абсолютно надуманими звинуваченнями. Нещодавно її визнали винною у вбивстві за абсурдними звинуваченнями, які стають все більш заплутаними. Було розуміння того, що за мінськими домовленостями, усі політичні в’язні та полонені повинні бути випущені. І Надія, і її родина радо сприйняли цю новину. Я думала, що її відпустять, однак цього не сталося. Росія досі тримає Надію в СІЗО. Її здоров'я погіршилося. Вона навіть розпочала голодування, щоб привернути увагу до своєї справи. Подібний сфабрикований та показовий процес можна уявити 50 чи 60 років тому. Ніхто не міг собі уявити нічого подібного навіть 2 роки тому. Цього року я відвідала Україну та зустрілася з мамою Надії. У неї розбите серце. Мама Надії та адвокати намагаються впоратися з системою", - заявила Саманта Пауер.
Середньовічною практикою назвав суд на Надією Савченко постійний представник України при ООН Юрій Сєргєєв. Він заявив, що Україна продовжуватиме піднімати питання про звільнення української громадянки на Генеральній Асамблеї ООН.
"Для нас права людини є питанням ключовим в Організації Об’єднаних Націй. Ми повністю підтримуємо цю ініціативу і будемо брати участь у тих заходах, які тут проводитимуться. Ми будемо також використовувати ті можливості, які надає нам наш статус: це постійні брифінги, де ми інформуємо про перебіг подій. Цього тижня ми говорили про неправомірне судилище над Надією Савченко. Будемо говорити про це, будемо звертати увагу про недопустимість того, що у 21 столітті діють норми середньовіччя. Під час Генеральної Асамблеї ми будемо закликати світ проявляти солідарність для звільнення всіх політичних в’язнів, в тому числі і Надії Савченко", - відзначив посол України в ООН.
США, у свою чергу, продовжуватимуть тиснути на Росію.
"Надія залишається предметом обговорення. Наші посольства у різних країнах світу та держсекретар США Джон Керрі постійно піднімають справу Савченко. Її випадок не є поодиноким - це віддзеркалення всієї російської агресії в Україні і це підтверджує перебування російських військ в Україні, адже російські війська мали бути в Україні, щоб викрасти Надію та інших. Ми будемо продовжувати чинити тиск на Росію. Досі наші спроби не були успішними, однак ми не покладатимемо рук", - сказала Саманта Пауер.
Дивіться також: Парубій очистить Конституцію від децентралізації, якщо бойовики зроблять вибори. Відео
Всі новини дня
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
Форум