Спеціальні потреби

Актуально

У Сенаті представили законопроект про невизнання російських "референдумів" в Україні

Названий росіянами "референдум" на окупованих українських територіях 

Новий законопроект Про невизнання російської анексії українських територій зареєстровано в Сенаті США. Ініціаторами документу виступили сенатори від обох провідних партій: республіканець Марко Рубіо та демократ Дік Дурбін.

У заяві сенаторів мовиться, що законопроект пов'язаний із оголошеними планами Володимира Путіна провести референдуми на окупованих росіянами українських територіях, щоб їх анексувати.

Документ покликаний “зміцнити американську підтримку України та не допустити спроб змусити Україну відмовитися від своєї суверенної території”.

Якщо буде ухвалений, законопроект вимагатиме від влади США не визнавати російські претензії на будь-яку частину української території, а також заборонить державним установам США надавати допомогу чи якимось чином сприяти визнанню російських претензій на українську територію.

Сенатор Марко Рубіо
Сенатор Марко Рубіо

“Володимир Путін є справжнім агресором у цій війні, і він намагається необґрунтовано захопити суверенну демократичну країну. Сполучені Штати не можуть визнати претензії Путіна, інакше ми ризикуємо створити небезпечний прецедент для наслідування іншими авторитарними режимами, такими як Комуністична партія Китаю”, - заявив один із співавторів законопроекту сенатор Марк Рубіо.

“Фіктивні референдуми, яким погрожує Путін, тхнуть відчаєм. Світ знає, що війна в Україні є катастрофою, і дедалі більше це розуміє російський народ, який втомився від того, що їхні діти гинуть через викривлену ностальгію Путіна за радянською антиутопією.

Сенатор Дік Дурбін
Сенатор Дік Дурбін

Сьогоднішній законопроект підтверджує нашу відданість українському народу і те, що США ніколи не визнають суверенні українські території частиною Росії”, - сказав про цей законопроект співавтор від Демократичної партії сенатор Дік Дурбін.

Конгрес - про "референдуми" в Україні

Раніше низка американських законодавців розкритикували плани Росії провести фіктивні "референдуми" на українській території.

Сенаторка Джин Шагін підтримала законопроект колег про невизнання російських "референдумів".

“З гордістю приєднують до цього законопроекту, який називає російські фіктивні референдуми на окупованих територіях такими, якими вони є: відчайдушною спробою Росії зберегти обличчя в час, коли вона продовжує втрачати позиції в Україні. Я закликаю Сенат проголосувати за цей законопроект, щоб підтримати територіальну цілісність України”, - заявила сенаторка Шагін.

Її колега сенатор-демократ Марк Ворнер, відповідаючи на питання журналістів, також заявив, що до подібних референдумів немає довіри.

Сенатор Марк Ворнер
Сенатор Марк Ворнер

“Щодо зусиль росіян провести фейковий референдум на частинах тої території, яку вони контролюють, росіяни погрожували це зробити ще з серпня, думаю, якщо вони проведуть один з цих референдумів дуже швидко, це має сприйматися рештою світою так, як воно є: фіктивне голосування, у багатьох випадках нав’язане людям, які не мають бажання брати в ньому участь, думаю, там не буде спостерігачів ззовні, до цього немає довіри. Якщо вони насильно проведуть такий референдум, це має сприйматися як обман”, - сказав сенатор Ворнер.

Сенатор-республіканець Роб Портман запевняє, що “будь-який референдум, проведений Росією, є спробою анексувати частини суверенної української території, буде абсолютно нелегітимним і не буде визнаний Сполученими Штатами чи міжнародною спільнотою”.

Намір росіян провести референдуми сенатор Портман називає "ескалацією": "Замість того, щоб брати участь у подібних небезпечних ескалаційних діях, Кремль має вивести свої сили з усієї суверенної української території та припинити свою жорстоку та незаконну війну проти народу України".

Сенатор Ричард Блументаль
Сенатор Ричард Блументаль

"Справжні результати путінських фіктивних референдумів уже очевидні. Ці землі є українськими. Недавній контрнаступ поставив Путіна у невигідне становище, він програє, і його подальша підтримка терору не зломить героїчного опору українців. Я за Україну”, - ділиться у Twitter сенатор від Демократичної партії Річард Блументаль.

Експерти - про причини "референдумів"

Міжнародні експерти аналізують причини раптових і проведених у короткі терміни “референдумів” на українській триторії.

Зокрема, Пол Гобл з Інституту Світової політики, який раніше працював радником Державного секретаря США, вважає, що через референдум Росія домагається, щоб Захід натиснув на Україну.

"Це не є вільне і справедливе голосування, результати будуть визначені ще до їх проведення. Це робиться, щоб дати Путіну хоч якусь перемогу після того, як російська армія зазнала чимало втрат від українців. Володимир Путін очевидно вірить, що якщо він зможе оголосити ці території частиною РФ, це стримає декого на Заході від допомоги Україні тією зброєю, яка може допомогти українцям повернути ці території. Іншими словами, як тільки вони скажуть, що це частина Російської Федерації (хоча це й не має жодного юридичного сенсу і є фіктивним), знайдуться країни на Заході, які скажуть, що можливо це нова лінія, через яку ми не можемо дозволити українцям перейти, щоб Москва не використала ядерну зброю”, - аналізує ситуацію Пол Гобл, який раніше також був радником директора "Голосу Америки".

З тим, що референдуми пов’язані з ядерним шантажем Росії, погоджується і Найджел Гуд-Дейвіс, співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, колишній посол США у Білорусі.

“Путін знову відновив свої ядерні погрози, що Росія використає ядерну зброю проти будь-якої загрози російській території. То ж вимальовується сценарій, який він намагається втілити: провести ці фейкові референдуми, проголосити російський контроль над цими територіями (хоч жодна інша країна світу їх не визнає), і потім намагатиметься стримувати майбутні спроби України повернути ці території, вдаючи, що це атака на Росію”, - вважає співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Гуд-Дейвіс.

Історик Єльського Університету Тімоті Снайдер рекомендує не називати те, що робить Росія в Херсоні та Запоріжжі, “референдумами”.

“Треба бути обережними. Кажучи “незаконний референдум”, ми можемо переконати себе, що голосування таки відбулося. Більше того: навіть якби росіяни справді мали виборчу інфраструктуру, якої вони не мають, і навіть якби вони мали намір, щоб люди на окупованих територіях голосували, чого вони не мають, вони не могли б цього зробити, оскільки фактично не контролюють усі регіони, де, за їхніми словами, відбувається голосування”, - наголошує Тімоті Снайдер.

“Коли Росія заявляє, що переважна більшість українців хоче приєднатися до Росії, вони насправді стверджують, що українці люблять ями смерті, що українці люблять зґвалтування, що українці люблять тортури, що українці люблять депортацію, що українці люблять, коли їхні міста знищені. Така спроба публічного приниження є мерзенною”, - не приховує обурення від російських дій в Україні Тімоті Снайдер.

Він рекомендує називати так звані уявні вибори росіян в Україні “вправами для російських ЗМІ”, які за допомогою пропаганди намагаються переконати світ в правдивості виборів на окупованих територіях України.

“Саме тому ці вправи для російських ЗМІ (“референдуми”) є цинізмом. Росіяни, по суті, стверджують, що українці хочуть святкувати власний триваючий геноцид.

Вправи для російських ЗМІ (“референдуми”) слід розуміти як елемент російських військових злочинів і не більше”, - підсумовує експерт та історик Тімоті Снайдер.

Як повідомляв "Голос Америки", у п’ятницю, 23 вересня, російська окупаційна влада розпочала проведення так званих "референдумів" у контрольованих Росією регіонах України. Україна, НАТО та союзники висловили обурення діями Кремля і назвали це незаконною спробою анексувати території та ескалацією.

Дивіться також: "Це сором, що Росія має місце у Радбезі ООН" - конгресмен Фіцпатрік

Конгресмен Браян Фіцпатрік: «Це сором, що Росія має місце в Радбезі ООН». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Всі новини дня

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

США запровадили санкції проти Росії через оголошення незаконної спроби анексії територій України. Обмеження оголосили три відомства: Держдепартамент, Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США. Зі свого боку Джо Байден заявив: нинішні дії Кремля не мають жодної легітимності.

Канада ввела санкції проти колаборантів російського режиму, причетних до фіктивних референдумів в Україні

Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі під час спільної прес-конференції з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні

У пʼятницю, 30 вересня, міністр закордонних справ Канади, Мелані Жолі, оголосила, що Канада запроваджує нові санкції у зв’язку з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії в Україну, чере фіктивні референдуми та спробу анексії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізьких областей України.

На своїй сторінці у Twitter, Мелані Жолі, прокоментувала: "Путінська «анексія» української території не має легітимності і ніколи не буде визнана. Територія України залишиться українською".

Під час спільної прес-конференції Мелані Жолі з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні в пʼятницю, Жолі заявила, що Канада вводить санції проти 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей; так званого керівного органу у Херсоні; і 35 підтримуваних Росією високопосадовців у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.

Додадково, у заяві на сайті Міжнародних справ Канади йдеться про заборону певних операції в або з окупованими Росією районами Херсонської та Запорізької областей, включаючи інвестиції та експорт.

Канада також продовжуватиме вивчення варіантів нових заходів у відповідь на триваючі порушення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України разом із своїми партнерами-однодумцями.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, МЗС Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Британії, США та Євросоюзу заявили: “Ми ніколи не визнаємо ні так звані анексії, ні фіктивні “референдуми”, які були проведені під дулом зброї. […] Ми закликаємо ширшу міжнародну спільноту відкинути жорстоку експансію Росії, її намагання заперечити існування України як незалежної держави”.

Більше

XS
SM
MD
LG