Спеціальні потреби

Керівник Transparency International Ukraine сумнівається, що поліція дасть відповідь щодо справи Шабуніна


У ніч на четвер згорів будинок голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. Про це активіст повідомив на своїй сторінці у Фейсбук

«Ніхто не постраждав: нас з дітьми не було, а батьки встигли вибігти», – написав Шабунін. Як він твердить, загоряння з причин несправності газових чи електроприладів виключене; його оселю хтось підпалив навмисно.

Шабунін запросив журналістів на місце події, в село Гнідин на околиці Києва, щоб, як він написав, «вкотре нагадати про неспроможність влади захистити громадських діячів».

А під час імпровізованої прес-конференції на згарищі, відповідаючи на запитання, хто міг стояти за підпалом, заявив: «У нас, у Центру протидії корупції, список «друзів» дуже довгий».

За фактом підпалу поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «Умисне знищення або пошкодження майна».

Натомість у Центрі протидії корупції вважають, що відбувся не просто підпал будинку Віталія Шабуніна, а посягання на життя його та родини.

«Ми пов’язуємо це з професійною антикорупційною діяльністю Віталія та ЦПК», – мовиться в заяві організації.

Стурбованість нападами на представників громадянського суспільства висловило посольство США в Україні. "Ми закликаємо правоохоронні органи ретельно розслідувати ці випадки та забезпечити притягнення до відповідальності усіх причетних. У благополучних демократіях громадяни повинні мати можливість висловлювати думку, не боячись за свою фізичну безпеку", - мовиться в заяві посольства.

На підпал оселі антикорупційного активіста вже відреагували і в українському представництві Євросоюзу. Про стурбованість звісткою заявив голова представництва Матті Маасікас. «Закликаю владу розслідувати цей випадок, і якщо підтвердиться, що підпал умисний – притягнути винних до відповідальності», – написав він у Твіттер.

До належного розслідування закликали також у посольстві Британії в Україні. Як написала у Твіттер британський посол Мелінда Сіммонс, "Шокована новиною про підпал будинку Віталія Шабуніна. (...) Важливо повноцінно розслідувати цю та будь-які інші атаки на антикорупційних активістів та притягнути винуватців до відповідальності".

Стурбовані й українські колеги ЦПК по антикорупційній діяльності. Як розповів "Голосу Америки" виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик, зранку разом з журналістами він був на місці події, аби підтримати Віталія Шабуніна.

в мене погане відчуття дежавю, що це починається знову


"Те, що відбувається зараз, нагадує мені 2017-18 роки, коли були десятки справ про напади на громадських активістів по всій країні. Когось били, когось вбивали, комусь палили машини. І в мене погане відчуття дежавю, що це починається знову", - сказав Боровик.

Як він нагадав, "За тими давніми справами рішень суду так і немає! І навіть у найгучнішій справі, стосовно херсонської активістки Каті Гандзюк, справу намагалися злити. Якби не протести, якби не громадський рух "Хто вбив Катю Гандзюк?", навряд чи був би результат. Тому я маю величезні сумніви, що поліція дасть якусь відповідь щодо кейсу Шабуніна", - вважає керівник Transparency International Ukraine.

Дивіться також: Ще швидше 911: у Каліфонії вдосконалюють систему виклику допомоги за допомогою додатку

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG