Спеціальні потреби

У США деяких підлітків за дрібні злочини «карають» Шекспіром


Зрозуміти творчість класика світової літератури Вільяма Шекспіра, не легко. Для багатьох підлітків, вивчення поезії Шекспіра у школі, здається покаранням. А для деяких американських школярів у штаті Масcачусетс, вивчення Шекспіра таки є покаранням. Тут діє програма за якою, підліткам, які скоїли дрібні злочини, дають вибір спокути свою провину, працюючи на громадських роботах чи вивчаючи Шекспіра.

Молоді актори-поневолі, вже три з половиною тижні працюють над постановою Генрі П’ятого.

«Хто за що потрапив сюди. Я за бійку та побої», - каже Тим.

Тиму п’ятнадцять. Як і більшість підлітків він не в захопленні від Шекспіра:

«Суддя наказав мені прийти сюди. Спершу я подумав, що Шекспір, це не для мене. Однак, це краще ніж підбирати сміття, тож я спробував», – додає підліток.

І йому сподобалось. Тепер він каже:

«Я тут за бійку, а вони дали мені в руки меч. Не очікував, що таке може статися. Приємно, що вони нам довіряють».

Довіра та повага, саме на цьому будує свої відносини з підлітками театральний режисер Кевін Коулман. Дітям однозначно подобається натхнення з яким він підходить до вивчення творчості Шекспіра.

Говорить театральний режисер Кевін Коулман:

«Якщо подати їм творчість барда у спосіб який би розвивав їх фантазію, викликав бажання грати, спонукав їх до дії, то вони оживають».

Кевін Коулман освітній директор Шекспірівського театру у штаті Массачусетс. Ідею створити цю програму йому підкинув колишній завідувач школи, а згодом суддя у справах неповнолітніх Пол Перачі, який каже:

«Ми розпочали програму вивчення Шекспіра в школах штату. Побачивши успіх цієї програми, коли я став судією, я подумав, що діти з якими мені довелось зустрічатися такі самі з якими я працював у школі. Їм потрібно розвивати відчуття самовпевненості, вміння спілкуватися, щоби контролювати свої негативні емоції».

Суддя Парачі пішов на пенсію торік, але програма досі успішно працює, підкреслює Кевін Коулман:

«Вони приходять з торбою за плечима, в який повно болю, спротиву, страху та відчуття несправедливості. Ми не намагаємося їх виправити. Чи вони знову потраплять у халепу після цієї програми? Напевно, адже у них перехідний вік. Але чи траплятиметься це з ними так часто? Ні».

Перевага перехідного віку у тому, що людину легко змінити.

«Програма вчить мене стриманості», – каже Тим.

І лише це може утримати Тима від чергових відвідин приміщення суду. Вже понад 200 підлітків пройшли через Шекспірівську програму. Кевін Коулман сподівається поширити її по країні.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG