Спеціальні потреби

Актуально

Американський політолог : «Сполучені Штати втрачають цікавість до Східної Європи»

Томас Шерлок

Щоб налагодити кращі відносини із США та Європою і заручитися їх підтримкою, Україна має зробити перший крок сама, як наприклад, примирити власні еліти та провести необхідні економічні та політичні реформи, переконаний Томас Шерлок, професор політології кафедри соціальних наук Військової академії Сполучених Штатів, Вест Поінт.

Відповідаючи на запитання «Голосу Америки» професор Шерлок висловив свою думку про міжнародну політику Сполучених Штатів, співпрацю з Україною та російський чинник у міжнародній дружбі.

Г.А.: Як Ви вважаєте, чи посилився останнім часом вплив Росії на Україну?

Т.Ш.:
На мою думку, Україна розробила досить незалежну власну позицію, яка буде протидіяти впливу Москви. Імовірно, що Москва і досі не забула високу економічну та політичну вартість колишньої радянської імперії. Також, вірогідно, що в Москві пам’ятають урок 2004-го року, коли масивні втручання у виборчий процес були викриті і викликали спротив суспільства.

Втім, важливо зазначити, що поведінка Кремля не мотивована якоюсь конкретною ідеологією, такою як експансіоністський націоналізм. Скоріше, процес прийняття рішень ґрунтується на прагматизмі власних інтересів. Звичайно, це не означає, що Росія не буде намагатися впливати на зовнішні відносини України чи внутрішню політику.

Г.А.: Як зростання російського лобі в Україні може вплинути на українсько-американські відносини?

Т.Ш.:
Головна складність в українсько-американських відносин сьогодні – це не обов’язково перезавантаження відносин між Росією та США, це, скоріше, – поступове зменшення американського інтересу в цьому регіоні загалом. Головною причиною цього є виснаження американських політичних та економічних ресурсів, участь у двох затяжних і виснажливих війнах, а також нещодавня економічна криза. Європейський Союз посилює цю тенденцію, все більше відвертаючись від України, зменшуючи пріоритетність інтеграції країни.

Г.А.: Що, на Вашу думку, може сьогодні підвищити рівень зацікавленості та стимулювати співпрацю між США та Україною?

Т.Ш.:
З виводом американського контингенту з Іраку та Афганістану, країна матиме більше потужностей та зможе сфокусуватися на відновленні важливості українського напрямку в її міжнародній політиці. Втім, це відновлення також буде залежати від того, чи Україна буде докладати зусиль, щоб навести у себе лад, як наприклад примирення еліт та впровадження необхідних економічних та політичних реформ. Обидві умови вкрай необхідні за сьогоднішньої політичної ситуації в країні.

Втім, ще один шлях стимулювання таких змін був би, якби Європа дала серйозні гарантії поступового зближення з Україною, через такі кроки, як спрощення візового режиму та підписання угод, щодо вільної торгівлі. Така динаміка могла б заохотити реформи в Україні, та, в свою чергу, мотивувати Вашингтон виділяти більше ресурсів для зміцнення української економіки та інституційної ефективності.

Попри сьогоднішню економічну кризу в Європі, проміжні кроки у цьому сценарії могли б бути зробленими у найближчому майбутньому, якби на це знайшлася політична воля.

Г.А.: Деякі експерти говорять про зростаючий розрив у відносинах США та НАТО. Чи означає це, що не варто очікувати розширення альянсу у найближчому майбутньому?

Т.Ш.:
Не варто очікувати розширення альянсу аж до включення України. Причини для цього, як внутрішні та і зовнішні. Українська еліта та громадськість і досі розділена в своєму баченні того, чи країні варто вступати в альянс.

Що ж до зовнішніх факторів, то попри вдалу повітряну кампанію проти режиму Каддафі у Лівії, сам альянс має ряд проблем, включаючи розходження між США та Європою, також гострі питаннями, щодо бюджету, і протиріччя в ЄС. Нові члени альянсу свідомі того, що «Стара Європа» може не мати політичної волі захищати нових членів проти зовнішнього агресора. Рішення президента Обами призупинити – але не зупиняти загалом – розширення альянсу було мотивоване його обережною політикою в цьому регіоні, особливо в контексті перезавантаження відносин з Росією.

Г.А.: Як Ви вважаєте, чи є війни, до яких США потенційно можуть приєднатися? Які найімовірніші причини цього?

Т.Ш.:
Звичайно, неможливо сказати на 100%, але здається маловірогідним, що ми дозволимо втягнути себе в новий конфлікт без серйозних на те причин чи провокацій. Втім, визначення «серйозна причина чи провокація» сильно залежить від обставин та контексту. Більше того, такі країни як Північна Корея продемонстрували можливість балансувати на небезпечній межі.

Всі новини дня

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

Більше

XS
SM
MD
LG