Спеціальні потреби

Актуально

Американський політолог : «Сполучені Штати втрачають цікавість до Східної Європи»

Томас Шерлок

Щоб налагодити кращі відносини із США та Європою і заручитися їх підтримкою, Україна має зробити перший крок сама, як наприклад, примирити власні еліти та провести необхідні економічні та політичні реформи, переконаний Томас Шерлок, професор політології кафедри соціальних наук Військової академії Сполучених Штатів, Вест Поінт.

Відповідаючи на запитання «Голосу Америки» професор Шерлок висловив свою думку про міжнародну політику Сполучених Штатів, співпрацю з Україною та російський чинник у міжнародній дружбі.

Г.А.: Як Ви вважаєте, чи посилився останнім часом вплив Росії на Україну?

Т.Ш.:
На мою думку, Україна розробила досить незалежну власну позицію, яка буде протидіяти впливу Москви. Імовірно, що Москва і досі не забула високу економічну та політичну вартість колишньої радянської імперії. Також, вірогідно, що в Москві пам’ятають урок 2004-го року, коли масивні втручання у виборчий процес були викриті і викликали спротив суспільства.

Втім, важливо зазначити, що поведінка Кремля не мотивована якоюсь конкретною ідеологією, такою як експансіоністський націоналізм. Скоріше, процес прийняття рішень ґрунтується на прагматизмі власних інтересів. Звичайно, це не означає, що Росія не буде намагатися впливати на зовнішні відносини України чи внутрішню політику.

Г.А.: Як зростання російського лобі в Україні може вплинути на українсько-американські відносини?

Т.Ш.:
Головна складність в українсько-американських відносин сьогодні – це не обов’язково перезавантаження відносин між Росією та США, це, скоріше, – поступове зменшення американського інтересу в цьому регіоні загалом. Головною причиною цього є виснаження американських політичних та економічних ресурсів, участь у двох затяжних і виснажливих війнах, а також нещодавня економічна криза. Європейський Союз посилює цю тенденцію, все більше відвертаючись від України, зменшуючи пріоритетність інтеграції країни.

Г.А.: Що, на Вашу думку, може сьогодні підвищити рівень зацікавленості та стимулювати співпрацю між США та Україною?

Т.Ш.:
З виводом американського контингенту з Іраку та Афганістану, країна матиме більше потужностей та зможе сфокусуватися на відновленні важливості українського напрямку в її міжнародній політиці. Втім, це відновлення також буде залежати від того, чи Україна буде докладати зусиль, щоб навести у себе лад, як наприклад примирення еліт та впровадження необхідних економічних та політичних реформ. Обидві умови вкрай необхідні за сьогоднішньої політичної ситуації в країні.

Втім, ще один шлях стимулювання таких змін був би, якби Європа дала серйозні гарантії поступового зближення з Україною, через такі кроки, як спрощення візового режиму та підписання угод, щодо вільної торгівлі. Така динаміка могла б заохотити реформи в Україні, та, в свою чергу, мотивувати Вашингтон виділяти більше ресурсів для зміцнення української економіки та інституційної ефективності.

Попри сьогоднішню економічну кризу в Європі, проміжні кроки у цьому сценарії могли б бути зробленими у найближчому майбутньому, якби на це знайшлася політична воля.

Г.А.: Деякі експерти говорять про зростаючий розрив у відносинах США та НАТО. Чи означає це, що не варто очікувати розширення альянсу у найближчому майбутньому?

Т.Ш.:
Не варто очікувати розширення альянсу аж до включення України. Причини для цього, як внутрішні та і зовнішні. Українська еліта та громадськість і досі розділена в своєму баченні того, чи країні варто вступати в альянс.

Що ж до зовнішніх факторів, то попри вдалу повітряну кампанію проти режиму Каддафі у Лівії, сам альянс має ряд проблем, включаючи розходження між США та Європою, також гострі питаннями, щодо бюджету, і протиріччя в ЄС. Нові члени альянсу свідомі того, що «Стара Європа» може не мати політичної волі захищати нових членів проти зовнішнього агресора. Рішення президента Обами призупинити – але не зупиняти загалом – розширення альянсу було мотивоване його обережною політикою в цьому регіоні, особливо в контексті перезавантаження відносин з Росією.

Г.А.: Як Ви вважаєте, чи є війни, до яких США потенційно можуть приєднатися? Які найімовірніші причини цього?

Т.Ш.:
Звичайно, неможливо сказати на 100%, але здається маловірогідним, що ми дозволимо втягнути себе в новий конфлікт без серйозних на те причин чи провокацій. Втім, визначення «серйозна причина чи провокація» сильно залежить від обставин та контексту. Більше того, такі країни як Північна Корея продемонстрували можливість балансувати на небезпечній межі.

Всі новини дня

США надають 55 млн дол Україні на підготовку до зими

Адміністраторка USAID Саманта Пауер із мером Києва Віталієм Кличком, 6 жовтня 2022 року в Києві 

55 мільйонів доларів американської допомоги підуть на підтримку опалювальної інфраструктури України, ремонт труб та іншого устаткування тепломереж, щоб підготувати до зими оселі, лікарні, школи та підприємства. Про це оголосила адміністраторка Агентства міжнародного розвитку США (USAID) Саманта Пауер, йдеться в заяві на сайті Посольства США в Україні.

Пауер перебуває з візитом в Україні. "Зараз критично важливий час для українського народу, який захищає свою свободу від брутального нападу, звільняє свою землю, готується до зими і зміцнює демократичні інституції та верховенство права", - написала Пауер в соцмедіа, після прибуття до Києва в четвер.

Допомога USAID охопить сім мільйонів українців в 19 регіонах, включаючи спустошені війною райони Чернігівської, Харківської, Київської, Миколаївської, Одеської, Запорізької та Житомирської областей, мовиться в повідомленні.

Мер Києва Віталій Кличко написав в Telegram, що в рамках проекту енергетичної безпеки USAID міське підприємство «Київтеплоенерго» отримало труби і трубопровідну арматуру вартістю 1,3 млн дол.

"Ми дуже вдячні Уряду США та USAID за допомогу. Це дозволить замінити 11 кілометрів пошкоджених тепломереж. Більшість робіт – уже на завершальній стадії", - додав він.

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні вказав, що зима буде важкою, але підготовка до неї триває.

"Ми говоримо чесно: зима буде складною. Але, щоб її пройти, ми накопичуємо газ, вугілля та все інше, що необхідно", - заявив Зеленський.

Яка зброя остаточно трансформує ситуацію на полі бою - ЗМІ

Архівне фото: американсьці M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS). HIMARS, кажуть оглядачі, відіграли значну роль в зміні ходу війни в Україні

Надання США ракетних систем HIMARS дозволило Україні змінити ситуацію на полі бою, пишуть оглядачі. Тепер же закріпити успіхи і остаточно трансформувати хід війни в Україні можуть просунуті дрони США, які поєднують розвідку, нагляд, визначення цілі та ударні можливості, пише Джордж Вілл в колонці для Washington Post. Він нагадує, що наприкінці минулого місяця група конгресменів звернулась до Байдена із запитом про надання таких дронів Україні.

Ці дрони здатні визначити місце розташування російської артилерії під час пострілів, метою яких часто стають цивільні об'єкти, і провести удар перед тим, як артилерію можна пересунути, йдеться в статті.

Тим часом, українці змінюють свої пріоритети щодо запитів західної зброї, готуючись до зими, пише Politico. Більший наголос йде на протиповітряну оборону, бо взимку, як очікується, менше пересувань артилерії, а більше далекобійних обстрілів. "Україна здатна відвернути більшість нападів Росії, але можна очікувати на зростання кількості ракетних ударів Росії по українській інфраструктурі", - говорить виданню колишній голова НАТО Андерс фог Расмуссен.

Наданий на початку жовтня пакет оборонної допомоги США, обсягом 625 мільйонів, зосереджується на потребах контрнаступу у наступні тижні, включаючи високоточні артилерійські ситеми і боєприпаси, але питання противопітряної оборони можуть обговорюватись під час зустрічей в форматі "Рамштайн" наступного тижня, йдеться в статті.

Полишена росіянами зброя: танки, гаубиці, бойові машини та артилерійські снаряди - стала важливим фактором, який значно посилив здатність ЗСУ ефективно наступати, пише Wal Street Journal. Особливо багато полишеної зброї отримали українці після того, як російські сили швидко відступили від Харкова. Багато із захопленої зброї не є сучасною, цитує видання експерта організації Oryx, що відслідковує втрати зброї, Якуба Янковського: "Вони захоплюють як сучасне устаткування, яке можуть достатньо ефективно використати, але є і те, якому місце в музеї".

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Більше

XS
SM
MD
LG