Спеціальні потреби

Актуально

В діаспорі продовжують дбати про українську науку

Понад 60 років у Сполучених Штатах працює Наукове Товариство імені Тараса Шевченка, скорочено НТШ-А. Засноване в далекому 1873 році у Львові товариство було ліквідовано у 1939 році з приходом на Західну Україну радянської влади. Однак, чимало його членів опинилися на Заході, де відродили роботу цієї тепер найстарішої української академії мистецтва і наук. У США, з часу свого заснування 1947 року, НТШ-A веде активну наукову діяльність у галузях україністики, головна мета якої розвиток та поширення знань про Україну, її історію, мову, літературу, культуру тощо.

Перша українська енциклопедія, що побачила світ на Західній Україні на початку 1930-х років минулого сторіччя, одне з численних рідкісних видань, які зберігаються в архівах НТШ в Нью-Йорку, і якими пишається директор бібліотеки НТШ в Америці Світлана Андрушків. Вона працює в бібліотеці вже понад чверть сторіччя. «Коли в Україні все горіло, палили, то тут воно зберігалося», - зазначає вона.

Окрім збереження унікальних видань, НТШ-А займається і власною видавничою діяльністю. Ще з часів заснування у Львові товариство друкує «Записки Наукового Товариства ім. Шевченка», збірники наукових статей. У США були видані регіональні збірники. Це - спогади мешканців західних регіонів України з описами рідного краю. Унікальна інформація, збором якої під керівництвом науковців НТШ-А займалися самі жителі описаних регіонів. Серед них - Чортківський округ, Бучаччина, Збаражчина, Золочівщина, Підгаєцька земля.

Книжки та архіви Наукового Товариства імені Шевченка в Нью-Йорку доступні для вивчення. Частину матеріалів можна переглянути у мережі Інтернет на вебсторінці НТШ-A www.shevchenko.org.

Чимало книг товариство передало і передає бібліотекам в Україні. Окрім книжок, тут зібрано безліч документів, як, наприклад, докази колективізації, що призвела до Голодомору. Чи щоденники мешканців українських таборів після Другої світової війни.

В архіві також зберігаються такі унікальні речі, як скляні негативи зі знімками Українських січових стрільців періоду Першої світової війни.

Як каже директор адміністрації НТШ в Америці Василь Лопух, все це робиться для відтворення забутих сторінок української історії.

«Сьогодні, відновлюючи ці негативи, ми відновлюємо історичну пам’ять. Частина з них є чітко зазначена – яке це місце, в якому році була зроблена фотографія, в якому селі, є ідентифіковані особи. Єдине, де групові фотографії, де є багато осіб, то там важко ідентифікувати».

Директор адміністрації НТШ-А Василь Лопух – один із лише чотирьох штатних працівників товариства у США. Усі члени управи, голови комісій, директори наукових секцій та президент, яким останні чотири роки є доктор наук Орест Попович, працюють без винагороди.

«Наша мета – гуртувати українських вчених. Помагати, сприяти розвиткові української науки і в США, і в Україні», – говорить президент НТШ В Америці
Орест Попович.

НТШ в Америці підтримує українських вчених по обидві сторони океану, допомагає відновленому товариству у Львові та осередку в Донецьку, працює над випуском англомовної літератури на українську тематику, випускає бюлетень, поширює інформацію про маловідомі трагічні сторінки історії України, спонсорує друк наукових праць в Україні, – перераховує різні проекти президент НТШ в Америці Орест Попович.

Унікальність діяльності НТШ у США полягає і в тому, що ця організація веде свою плідну роботу виключно завдяки пожертвам української громади.

«Ми не дістаємо ніяких грошей від уряду, американських фундацій. Нічого. Абсолютно. Лише спадки наших людей і пожертви», – підкреслює Орест Попович.

Імена жертводавців вписані у книги, які були надруковані за гроші з їх іменних фондів.

Люди, які жертвують гроші та майно, походять з різних верств населення. Один з меценатів товариства - Юрій Кузів. Він сам ніколи не отримав вищої освіти, тож мріяв допомогти українцям навчатися в університетах, на що заповів 800 тисяч доларів і окрім того залишив 100 тисяч на видавничий фонд. І таких прикладів безліч.

Щосуботи товариство влаштовує для громади наукові лекції, політичні дискусії, мистецькі програми, вечори поезії. Таким чином НТШ-А звітує перед жертводавцями про свою діяльність. Товариство організовує та бере участь у міжнародних конференціях та симпозіумах. А торік, після довгих років праці, зусиллями НТШ-A було видано перший том «Енциклопедії української діаспори». Другий том товариство сподівається видати ще цього року.

Осередки товариства діють у кількох містах Сполучених Штатів. А загалом, окрім США та України, Наукове Товариство ім. Шевченка працює над збереженням і розвитком української спадщини в Канаді, Австралії, Польщі, Словаччині та Франції. За роки його діяльності членами товариства були всесвітньо відомі науковці та митці, такі як Михайло Грушевський, Іван Франко та Альберт Айнштайн.

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG