Спеціальні потреби

Актуально

В діаспорі продовжують дбати про українську науку

Понад 60 років у Сполучених Штатах працює Наукове Товариство імені Тараса Шевченка, скорочено НТШ-А. Засноване в далекому 1873 році у Львові товариство було ліквідовано у 1939 році з приходом на Західну Україну радянської влади. Однак, чимало його членів опинилися на Заході, де відродили роботу цієї тепер найстарішої української академії мистецтва і наук. У США, з часу свого заснування 1947 року, НТШ-A веде активну наукову діяльність у галузях україністики, головна мета якої розвиток та поширення знань про Україну, її історію, мову, літературу, культуру тощо.

Перша українська енциклопедія, що побачила світ на Західній Україні на початку 1930-х років минулого сторіччя, одне з численних рідкісних видань, які зберігаються в архівах НТШ в Нью-Йорку, і якими пишається директор бібліотеки НТШ в Америці Світлана Андрушків. Вона працює в бібліотеці вже понад чверть сторіччя. «Коли в Україні все горіло, палили, то тут воно зберігалося», - зазначає вона.

Окрім збереження унікальних видань, НТШ-А займається і власною видавничою діяльністю. Ще з часів заснування у Львові товариство друкує «Записки Наукового Товариства ім. Шевченка», збірники наукових статей. У США були видані регіональні збірники. Це - спогади мешканців західних регіонів України з описами рідного краю. Унікальна інформація, збором якої під керівництвом науковців НТШ-А займалися самі жителі описаних регіонів. Серед них - Чортківський округ, Бучаччина, Збаражчина, Золочівщина, Підгаєцька земля.

Книжки та архіви Наукового Товариства імені Шевченка в Нью-Йорку доступні для вивчення. Частину матеріалів можна переглянути у мережі Інтернет на вебсторінці НТШ-A www.shevchenko.org.

Чимало книг товариство передало і передає бібліотекам в Україні. Окрім книжок, тут зібрано безліч документів, як, наприклад, докази колективізації, що призвела до Голодомору. Чи щоденники мешканців українських таборів після Другої світової війни.

В архіві також зберігаються такі унікальні речі, як скляні негативи зі знімками Українських січових стрільців періоду Першої світової війни.

Як каже директор адміністрації НТШ в Америці Василь Лопух, все це робиться для відтворення забутих сторінок української історії.

«Сьогодні, відновлюючи ці негативи, ми відновлюємо історичну пам’ять. Частина з них є чітко зазначена – яке це місце, в якому році була зроблена фотографія, в якому селі, є ідентифіковані особи. Єдине, де групові фотографії, де є багато осіб, то там важко ідентифікувати».

Директор адміністрації НТШ-А Василь Лопух – один із лише чотирьох штатних працівників товариства у США. Усі члени управи, голови комісій, директори наукових секцій та президент, яким останні чотири роки є доктор наук Орест Попович, працюють без винагороди.

«Наша мета – гуртувати українських вчених. Помагати, сприяти розвиткові української науки і в США, і в Україні», – говорить президент НТШ В Америці
Орест Попович.

НТШ в Америці підтримує українських вчених по обидві сторони океану, допомагає відновленому товариству у Львові та осередку в Донецьку, працює над випуском англомовної літератури на українську тематику, випускає бюлетень, поширює інформацію про маловідомі трагічні сторінки історії України, спонсорує друк наукових праць в Україні, – перераховує різні проекти президент НТШ в Америці Орест Попович.

Унікальність діяльності НТШ у США полягає і в тому, що ця організація веде свою плідну роботу виключно завдяки пожертвам української громади.

«Ми не дістаємо ніяких грошей від уряду, американських фундацій. Нічого. Абсолютно. Лише спадки наших людей і пожертви», – підкреслює Орест Попович.

Імена жертводавців вписані у книги, які були надруковані за гроші з їх іменних фондів.

Люди, які жертвують гроші та майно, походять з різних верств населення. Один з меценатів товариства - Юрій Кузів. Він сам ніколи не отримав вищої освіти, тож мріяв допомогти українцям навчатися в університетах, на що заповів 800 тисяч доларів і окрім того залишив 100 тисяч на видавничий фонд. І таких прикладів безліч.

Щосуботи товариство влаштовує для громади наукові лекції, політичні дискусії, мистецькі програми, вечори поезії. Таким чином НТШ-А звітує перед жертводавцями про свою діяльність. Товариство організовує та бере участь у міжнародних конференціях та симпозіумах. А торік, після довгих років праці, зусиллями НТШ-A було видано перший том «Енциклопедії української діаспори». Другий том товариство сподівається видати ще цього року.

Осередки товариства діють у кількох містах Сполучених Штатів. А загалом, окрім США та України, Наукове Товариство ім. Шевченка працює над збереженням і розвитком української спадщини в Канаді, Австралії, Польщі, Словаччині та Франції. За роки його діяльності членами товариства були всесвітньо відомі науковці та митці, такі як Михайло Грушевський, Іван Франко та Альберт Айнштайн.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG