Спеціальні потреби

Актуально

Школа українознавства в Сан-Франциско: як українці в Каліфорнії зберігають та передають дітям свою мову та культуру

Українська школа у Сан-Франциско набрала рекордну кількість дітей з часу заснування.

У США приблизно 40 шкіл українознавства, де завдяки зусиллям батьків та вчителів діти раз на тиждень вивчають мову, історію та традиції України. Одна з таких шкіл працює у Сан-Франциско. Цього року у них рекордна кількість учнів – 55.

У неділю зранку в актовій залі української церкви святого Михаїла в Сан-Франциско вирує робота. До 10:45 вчителі і батьки мають сформувати класи. Директор школи Андрій Шегера показує клас, де навчаються діти. Ще, каже, використовують сцену.

«Ми закриваємо її ширмою, і там займаються діти. А також маємо ще інше приміщення, яке створюємо за допомогою перегородок», - каже він.

Велика церковна зала за півгодини стає українською школою. Тим часом, першокласники поспішають на перший урок.

Діти тут вивчають мову, історію та традиції України. Мати одного з учнів Олена Цимбалюк розповідає, що її син ходить у школу для того, щоб зберегти мову, здобути знання. «Він тут вчить вірші, співає, виступає», - каже вона.

Заняття паралельно починаються у кількох класах. Підготовча група на сцені вчить українські звуки. Трохи згодом з’являються третьокласники. У той самий час за ширмою п’ятикласники слухають про доісторичний період на українських землях.

Тим часом, для найменших батьки облаштовують обід. Готують їжу на волонтерських засадах. Марина і Олександр Сенчуки готують дітям макаронні вироби: «Діти всі люблять пасту, наш син особливо. Тож ми подумали, що це буде безпрограший варіант для всіх діток». Також приготували курку та салат, а ще діти отримають яблуко, моркву та печиво на десерт.

У школі викладають українську мову, літературу, історію і біблійні уроки. Також є заняття зі сценічного мистецтва і культури.

Загалом у школі 12 вчителів, більшість з них мають педагогічну освіту. Оля Зайчикова навчає української наймолодшу групу. «Вивчаємо звуки і літери, які ті звуки позначають, намагаємось їх скласти у склади». Також читають казки українською.

Директор Андрій Шегера розповідає, що школу заснувала громада за підтримки церквиу у 2014 році. Починали лише з шістьох дітей. «Всі справи відбувались колективно - пішла ініціатива від самої церкви, самої громади. Пізніше долучались ті батькі, які привели дітей. Хтось з них готував обіди. Тобто все відбувалось колективно», - поснює директор школи.

Церква святого Михаїла надає приміщення школі в оренду на безкоштовній основі. «Ми розуміємо, що це необхідно для цих дітей, ми не дивимось на те, чи прийдуть вони до церкви, чи не прийдуть. Ми трубуємось, щоб діти пам’ятали про своє коріння, звідки вони родом. Школа відкрита для всіх. В нас тут немає поділу, чи належиш до нашої парафії, чи ні, чи ти католик, чи ти православний. Всі можуть приходити до нашої школи», - каже настоятель православної церкви святого Михаїла у Сан-Франциско отець Георгій.

Саме ж навчання платне. Однак батьки називають ціну радше символічною. Ці гроші йдуть на зарплату вчителям та утримання школи. Окрім занять, українська школа організовує літні табори і свята для дітей.

Дивіться також: Від прибиральника до завуча школи: як американську мрію втілив українець з Івано-Франківська

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG