Спеціальні потреби

Актуально

Карантин по-шведськи: працюють ресторани, садочки, школи, спортзали

Від редакторки: Підхід шведської влади до обмеження поширення коронавірусу COVID-19 викликає як критику, так і захоплення. Ми попросили іммігрантку з України, яка мешкає у Швеції, поділитися з нами своїм баченням та враженнями.

За даними офіційної статистики, станом на середину квітня, кількість уражених коронавірусом COVID-19 у Швеції складала понад 13 тисяч осіб. Кількість летальних випадків – понад 1400. Найбільша кількість інфікованих - у Стокгольмі, серед яких багато вихідців із Сомалі, Іраку, Сирії, Фінляндії, Туреччини, Ірану та Еритреї. Багато уражених - у будинках для людей похилого віку.

Уряд Швеції вже наприкінці січня почав впроваджувати заходи, покликані зупинити поширення вірусу.

Я живу на півдні Швеції, в місті Лунд, і у нас ситуація дещо інша. Із загальної статистики на наш регіон припадає лише кілька випадків. Загалом із початку епідемії, - від COVID-19 в нашому регіоні померли 32 особи.

Зі світових ЗМІ може скластися враження, що шведський уряд мало що робить, аби зупинити поширення вірусу, що у житті шведів майже нічого не змінилося. Але це не так. Уряд Швеції вже наприкінці січня почав впроваджувати заходи, покликані зупинити поширення вірусу.

Вже 26 січня МЗС видав рекомендації утриматися спочатку від поїздок в Китай, потім – в Іран та Італію, а 14-го березня – взагалі не подорожувати за кордон. Тим, хто повертається з інших країн, рекомендовано залишатися на двотижневому карантині, під час якого уряд виплачує грошову допомогу. Всі, хто мають найменші симптоми хвороби, мають залишатися вдома.

Між 10-м та 17-м березня були видані рекомендації не відвідувати родичів у лікарнях, заборонені усі події за участі понад 500 осіб, було дозволено брати лікарняний без призначення лікаря, був закритий театр опери в Мальме, а людям старшим за 70 років влада порекомендувала залишатися вдома та дотримуватися безпечної відстані під час прогулянок.

З 17-го березня була запроваджена заборона на в’їзд для туристів з неєвропейських країн. Наступного дня гімназії, училища, технікуми та університети перейшли на дистанційне навчання. Того ж дня було введено обмеження продажу протизапальних ліків ”в одні руки”, щоб не створювати дефіцит.

З 19-го березня планові обстеження у зубних лікарів на півдні Швеції, окрім критичних випадків, скасовані до червня. Влада рекомендує не подорожувати в межах Швеції без нагальної потреби.

З 24-го березня заборонено харчуватися у барах, дозволено їсти у ресторанах, але потрібно дотримуватися дистанції, у маленьких ресторанах можна лише замовляти їжу додому.

З 27 березня заборонені усі події за участі понад 50 осіб. Порушникам загрожує штраф або тюремне ув’язнення. 31-го березня на державному рівні заборонено відвідувати родичів у будинках для людей похилого віку. Більшість працівників компаній переведено на дистанційну роботу.

При цьому школи та дитсадки відкриті, громадський транспорт працює у звичайному режимі, хоча більшість пересувається машинами. В автобусах у Лунді відгородили місця водіїв, щоб зменшити їхній ризик зараження.

Пересування містом або країною не контролюється.

Працівники торгових центрів намагаються слідкувати за тим, щоб відвідувачі дотримувалися безпечної дистанції один від одного. На підлозі усіх магазинів зробили помітки відстані для покупців і розташували інформаційні щити з проханням не порушувати дистанцію у півтора-два метри один від одного.

Продавців відгородили пластиковими щитами, вони працюють у захисних рукавичках. При вході в магазини стоять апарати з антисептиком і рукавичками. Магазини змінили графік роботи і додали кілька годин для покупців з груп ризику. Усі продукти розфасовані у паперові пакети або картонні упаковки.

Гуляти можна будь-де і будь-коли, але на безпечній відстані один від одного. МОЗ рекомендує постійно провітрювати оселю, регулярно займатися спортом вдома і на природі, щоденно перебувати на свіжому повітрі.

Масками ніхто не користується, влада пояснює, що вони не захищають від вірусу і потрібні медикам. Маски рекомендовано носити лише хворим. Дефіциту товарів, крім антисептиків, немає.

Мені здається, що шведам вдалося обмежитися менш жорсткими методами, ніж більшості країн з двох причин. По-перше, вони почали їх запроваджувати рано. По-друге, самі шведи не чекають ”рішень згори”, вони самостійно збирають інформацію з достовірних джерел, критично її аналізують та роблять висновки, змінюючи свою поведінку. Наприклад, я бачу, що хоча офіційні шведські джерела рекомендують дотримуватися 1,5-2 метри, більшість шведів тримає відстань у 4-5 метрів, напевно зважаючи на висновки цього дослідження. Велосипедисти збільшили відстань до 10-20 метрів.

Дистанційне навчання в гімназіях та університетах

Моя донька навчається у державній гімназії і з 18-го березня перейшла на дистанційне навчання. Гімназії і школи Швеції надали усім учням планшети, на яких вони роблять домашні завдання. Вчителі читають лекції на віртуальній платформі Сlassroom, учні роблять завдання в GoogleMeet. У Швеції з самого початку пандемії створили сторінку в Інтернеті для допомоги вчителям: http://skolahemma.se/

Навчання - обов’язкове. Якщо учні гімназій пропускатимуть дистанційні заняття, їх позбавлять стипендій. Моя донька навчається у гімназії у місті Гельсингборг (66 км від нашого дому). Зазвичай вона щодня дістається гімназії автобусом і потягом, а після занять працює. Тому з дисципліною, відповідальністю і плануванням свого часу у неї усе гаразд. За її навчання я не переживаю.

Школи та дитячі садки

З одного боку, я не в захваті від того, що школи і дитсадки працюють у звичайному режимі. Адже там неможливо дотримуватися рекомендацій МОЗ про безпечну відстань один від одного і через дітей поширюється вірус. З іншого боку, в Швеції не вистачає медичного персоналу і, якщо школи не працюватимуть, чимало медичних працівників будуть змушені залишитися вдома. Система не витримає такого напруження, що може призвести до катастрофічних наслідків.

Деякі батьки спробували залишити дітей вдома і займатися з ними самі, але це складно, тому що лекції не транслюються онлайн для усіх одночасно. Діти можуть синхронно робити завдання з однокласниками лише під час кількох занять. Це негативно впливає на їх оцінки. Кілька днів тому вчителі розпочали електронне опитування про індивідуальні потреби кожної дитини на випадок закриття шкіл. Очікується, що на дистанційне навчання буде переведена частина дітей. Мій син ходить в школу. Єдине, що відмінили - його заняття тайським боксом. Але він регулярно ходить у тренажерний зал, який залишається відритим, і де усі дотримуються дистанції.

Державна підтримка компаній

Влада намагається врятувати економіку країни, компанії і робочі місця. У Швеції запровадили цікаве рішення: роботодавцям дозволяється зменшувати робочий час і, відповідно зарплату працівників спочатку до 40%, а потім - до 20%. Решту сплачує держава, таким чином працівник може отримувати до 90% від попередньої зарплати і працювати лише 20% робочого часу. На це із державного бюджету виділено 127 мільярдів крон (приблизно 11,6 млрд євро). Очікується, що буде виділено додаткові 900 млн крон (приблизно 82,4 млн євро) на боротьбу з коронавірусом у південній Швеції.

Релігійні свята та інформація для іноземців

Влада співпрацює з усіма релігійними лідерами і власниками будинків, які здають квартири в оренду. Вони розповсюджують інформацію про коронавірус, гігієнічні рекомендації, обмеження і заборони під час пандемії різними мовами. Інформація надається навіть у вигляді малюнків для дітей. Усі ці люди наполягають на тому, щоб ніхто не йшов до храмів під час свят. Віруючі мають святкувати вдома, щоб запобігти поширенню інфекції.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

Дивіться також: Бен та Мінді – подружжя медиків. Відео

Бен та Мінді – подружжя медиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Всі новини дня

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Байден і Трюдо підписали угоду, яка ускладнить перетин кордону між США і Канадою для шукачів притулку

Президент США Джо Байден із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо у Оттаві, Канада, 24 березня, 2023 р. REUTERS/Blair Gable

У ході свого першого президентського візиту до Канади Джо Байден підписав угоду із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо, спрямовану на те, щоб шукачі притулку не могли перетинати сухопутний кордон США та Канади через неофіційні пункти пропуску.

Як повідомляє Reuters, очікується, що у ході візиту Байден і Трюдо обговорять міграцію, погіршення безпеки та гуманітарну ситуацію на Гаїті, війну в Україні, торгівлю та боротьбу зі зміною клімату.

«У нас немає більшого друга і союзника, ніж Сполучені Штати», – цитує агенція Джастіна Трюдо.

Підписана міграційна угода, що буде згодом опублікована офіційно, дозволяє обом країнам відмовляти шукачам притулку в неофіційних пунктах перетину кордону.

Нова домовленість розширює Угоду про безпечну третю країну (STCA - Safe Third Country Agreement), яка дозволяє США та Канаді повертати шукачів притулку в обох напрямках, але раніше не поширювалась на неофіційні пункти перетину. Тепер вона поширюється на весь кордон.

За домовленістю, біженці з інших країн повинні подати заяву на надання притулку тій країні, куди вони прибули першою. Відтак Канада може відхиляти запити шукачів притулку без розгляду їхніх петицій, якщо вони прибувають через неофіційні пункти пропуску з інших країн через США.

Велика кількість незадокументованих мігрантів намагаються перетнути американсько-канадський кордон через неофіційні пункти пропуску, включаючи Roxham Road, ґрунтову дорогу між Квебеком і штатом Нью-Йорк.

Цю дорогу називають “політичним головним болем для Трюдо”, оскільки десятки тисяч заявників на отримання статусу біженця намагалися перетнули кордон зі США саме тут, - пише видання CBC.

Угода набуде чинності опівночі на початку суботи, 25 березня. Колишній посол США в Канаді Брюс Гейман заявив, що обидві країни “захочуть ще більше зблизитися, оскільки світ стає все більш невизначеним”.

Водночас деякі експерти застерігають про складність виконання нової домовленості, оскільки кордон між Канадою і США є найдовшою у світі неконтрольованою межею, - пише Reuters.

«Я кажу іншим світовим лідерам, з якими зустрічаюся - нам пощастило, що на півночі від нас є Канада. Усі наші цінності однакові. Час від часу ми погоджуємося і не погоджуємося в чомусь, але немає фундаментальної різниці в демократичних цінностях, які ми поділяємо”, - цитує Байдена під час візиту CBC.

Водночас видання відзначає, що між двома країнами були й напружені моменти: “Роки Трампа були випробувальним часом для канадських чиновників. А рішення Байдена скасувати трубопровід Keystone XL, просувати протекціоністську політику, як-от "купуй американське". Призупинення постачань деяких вакцин також викликали подразнення в перші дні його президентства”.

Раніше цього тижня Канада продовжила ще на рік програму міграційної підтримки українців.

Шон Фрейзер, міністр імміграції, біженців та громадянства Канади оголосив, що уряд країни продовжить дію канадсько-українського дозволу на екстрені поїздки (CUAET).

Українці та члени їхніх сімей можуть до 15 липня 2023 року подавати документи (за межами Канади) на отримання візи CUAET. Власники візи матимуть змогу поїхати до Канади до 31 березня 2024 року. А власники CUAET, які вже перебувають у Канаді, матимуть можливість до 31 березня 2024 року безоплатно продовжити або змінити свій тимчасовий статус.

Послуги з поселення залишаться доступними для українців та членів їхніх сімей після прибуття в Канаду, а також триватиме надання одноразової тимчасової фінансової підтримки.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG