Спеціальні потреби

ВООЗ: 7 мільйонів людей помирає щороку від захворювань, пов’язаних з курінням


Щороку приблизно 7 мільйонів людей у світі помирає від захворювань, пов’язаних з курінням. То ж недарма Всесвітня організація охорони здоров’я стурбована проблемою споживання тютюнових виробів.

Понад 440 тисяч американців помирають щороку від хвороб, викликаних палінням чи вживанням тютюну. За підрахунками центру контролю за інфекційними захворюваннями США, курці у середньому живуть на 14 років менше від людей, які не мають цієї згубної звички.

Паління, як відомо, спричиняє серцеві та ракові хвороби, і у першу чергу, в легенях, через які вдихається тютюновий дим. Тепер медики кажуть, що і нирки не менш уразливі. Поміж чисельних хвороб, які спричиняє паління, одна маловідома, це рак нирок.

Як пояснює професор університету Дюка – Томас Поласик, дим проходить через легені і потрапляє у кров, а згодом опиняється у нирках, де може спричинити ріст пухлин, які не так легко виявити, хіба що у пацієнта з’являються якійсь біль чи кров у сечі, інакше пухлина лишається поза увагою.

Досить часто люди потрапляють у лікарню швидкої допомоги з болями у животі, чи проблемою нетравлення шлунка, і лише при скануванні органів за допомогою магнітно-резонансної томографії лікарі знаходять пухлину.

Дослідження у минулому уже довели зв’язок між палінням тютюну і раком нирок. Утім науковці університету Дюка, вивчивши медичну документацію понад 800 пацієнтів, хворих на цей вид раку, помітили небезпечну тенденцію – захворювання було виявлене на пізніх стадіях.

Щоби переконатися у своїх знахідках лікар Поласик та його колеги розділили пацієнтів на 3 групи – на курців, колишніх курців і непалящих. Ризик захворювання базувався на двох чинниках – скільки вони палили щодня і протягом якого часу.

«Ми виявили, що серед людей, які, скажімо, курили 10 років, ризик становив 6%. Серед тих, які курили 10-20 років, 45%, а серед тих, які палили 30-40 років, ризик зростав до 80% порівняно з некурящими», – каже Томас Поласик.

А які шанси захворіти на рак нирки у тих, хто кинув палити досить давно чи не палив взагалі? Томас Поласик додає, що після довгих років перерви, може 20-30 років, шанси захворіти майже такі ж, як і в людей, які не курять.

Науковці сподіваються, що результати їх досліджень стануть ще одним стимулом відмовитися від згубної звички. Утім, якщо у минулому хворі на пізніх стадіях раку нирки мали 80% прожити ще 5 років, то тепер сучасні сканери дозволяють виявляти навіть найменші пухлини значно раніше.

«Ці маленькі пухлини ми, зазвичай, можемо усунути хірургічним шляхом і показники виживання становлять 90-95%», – каже Поласик.

Автори досліджень кажуть, що необхідно проводити подальші дослідження, і зокрема того, як інгредієнти цигарок взаємодіють з людськими органами у формуванні злоякісних пухлин.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG